اگر تا کنون در قسمت روده ها ی خود دچار مشکل شده باشید فهمیده اید که این عضو از بدن چقدر مهم و حیاتی است و سلامت روده نقشی مهم در سلامتی کلی بدن دارد. زیرا این روده است که مواد مغذیِ موجود در غذاها را جذب می‌کند. یکی از مشکلات رایج درمورد سلامت روده، سندرم روده تحریک پذیراست. متأسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد و صرفا با کنترل استرس، پرهیزهای غذایی و مصرف داروهایی خاص می‌توانیم آن را کنترل کنیم. بنابراین، باید از عوامل ناراحتی و بیماری های گوارشی آگاه باشیم و برنامه غذایی مناسبی را برای پیشگیری از بیماری های روده تنظیم کنیم در این مقاله از سلامت روده و اینکه چگونه و با چه تغذیه ای می توانید ان ها را سالم نگه دارید بیشتر صحبت خواهیم کرد . با ماهمراه شوید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی وکرایولیپولیز کلیک کنید.

چه علائمی نشان می دهند که روده ی شما دچار مشکل شده است ؟

برخی از علائم هستند که باید بسیار جدی گرفته شوند . یکی از مشکلات شایع سندرم روده ی تحریک پذیر است گرچه سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر مشکلی منحصربه‌فرد است و هر فردِ بیمار به‌میزان مشخصی از توجه و مراقبت‌های خاص و متناسب با شرایط خود نیاز دارد، این مسئله به این معنی نیست که راه‌حل‌های کلی و فراگیری برای اصلاح سیستم گوارش وجود ندارد. بهتر است در تغذیه خود نکاتی که درادامه ذکر می کنیم را رعایت کنید تا روده های سالمی داشته باشید .

حذف مواد مضر از سبد غذایی :

می‌توانید با استفاده از گیاهان ضدمیکروبی با میکروب‌های روده‌ای مضر مقابله کنید یا در صورت تمایل از آنتی‌بیوتیک ها استفاده کنید. روغن‌های اسانسی و روغن شاهدانه نیز می‌توانند در بازگرداندن تعادل میکروبی در درون روده مؤثر باشند. بعضی از ترکیبات روغن‌ها حتی می‌توانند بدون آسیب‌رساندن به گونه‌های مفید باکتری‌ها، صرفا گونه‌های مضر آن‌ها را بکشند. پاک‌سازی انتخابی باکتری‌ها با استفاده از روغن‌های اسانسی معمولا ویژگی و خاصیتی است که در آنتی‌بیوتیک‌ها وجود ندارد.

توجه کنید که بسیاری از نشانه‌های سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر ناشی از مواد تشکیل‌دهندهٔ غذاها، استرس، داروها، الکل، تجمع سموم در بدن و مصرف خوراکی‌هایی است که بدن نمی‌تواند آن‌ها را تحمل کند. همهٔ این عوامل می‌توانند شرایط سیستم گوارش را بدتر کنند. حتی ممکن است که بعضی از این عوامل در طول دورهٔ زمانی طولانی این تأثیرات را روی دستگاه گوارش بگذارند و نشانه‌های این تأثیرات مدت‌ها بعد آشکار شود. وقتی در بلندمدت در معرض این عوامل قرار می‌گیریم، مشکلاتی جدی برای دستگاه گوارش به وجود می‌آید؛ به‌ویژه اگر این عوامل با هم ترکیب شده باشند و هم‌زمان در معرض چند مورد از آن‌ها قرار گرفته باشیم مراحل گوناگون فرایند گوارش و هضم غذا به سمفونی‌ای از فرایندهای مکانیکی و شیمیایی وابسته است. این فرایندها موجب می‌شوند که مواد غذایی به‌درستی تجزیه شوند و مواد مغذی موجود در آن‌ها جذب شود. اگر این فرایندها به‌طور هماهنگ و درست انجام شوند، مشکلی در گوارش ایجاد نمی‌شود؛ ولی وقتی که برخی از بخش‌های این فرایند کارایی خود را از دست می‌دهند یا با سایر بخش‌ها هماهنگ نیستند، روده به‌تدریج تحریک‌پذیر می‌شود حذف‌کردن چیزهایی که موجب التهاب می‌شوند باید صورت بگیرد در همین مرحله است که باید رژیم را اجرا کنیم؛ یعنی فودمپ‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنیم. البته باید چیزهای بیشتری را از برنامهٔ غذایی خود حذف کنیم و صرفا حذف فودمپ‌ها برای سلامت روده کافی نیست. زیرا ممکن است که نسبت به سایر مواد غذایی یا سموم محیطی نیز حساسیت داشته باشیم برای اجرای کامل و بی‌نقص این مرحله می‌توانیم یک گام فراتر از حذف فودمپ‌ها پیش برویم و رژیم حذفی را اجرا کنیم؛ یعنی هر بار یک مادهٔ غذایی را از رژیم خود حذف کنیم تا تأثیر آن را روی سلامت خود مشاهده کنیم. به این ترتیب بهتر می‌توانیم از موارد بیشتری که ممکن است به آنها حساسیت داشته باشیم، آگاه شویم. با این روش می‌توانیم خوراکی‌هایی مانند ذرت، سویا، گوشت‌های فراوری‌شده، حبوبات، غلات و غیره را آزمایش کنیم تا متوجه شویم که آیا این مواد غذایی برای ما مضر هستند. همچنین باید توجه کنیم که آیا به مواد نگهدارنده و مواد شیمیاییِ مورداستفاده در خوراکی‌ها نیز حساس هستیم. این مواد نیز اهمیت زیادی دارند و ممکن است موجب تحریک روده شوند.خلاص‌شدن از شرّ باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرهایی در روده که مضر هستند یا بیش از حد طبیعی و سالم رشد کرده‌اند، برای کاهش التهاب و برطرف‌کردن مشکلات گوارشی در بلندمدت، اهمیت زیادی دارد.

جایگزین کردن مواد غذایی مفید به جای مواد غذایی مضر که حذف شدند :

بعد از حذف مواد غذایی مضر باید مواد مفید را جایگزین کنیم . گاهی فرایندهای شیمیایی و مکانیکی هضم غذا تحت‌تأثیر عواملی مانند سمیّت و استرس قرار می‌گیرد. ممکن است که معده، اسیدی را که به‌اندازهٔ کافی قوی است، تولید نکند. گاهی نیز کبد و کیسهٔ صفرا، صفرای کافی را تولید و ذخیره نمی‌کنند؛ یا پانکراس آنزیم‌های گوارشی کافی را تولید نمی‌کند. استرس نیز ممکن است از انقباض ماهیچه‌ای در روده جلوگیری کند. به همین دلیل است که حذف‌کردن عواملی که موجب این مشکلات می‌شوند در مرحلهٔ اول بسیار مهم است هدف شروع دوبارهٔ هضم درست غذا و بازگرداندن هارمونی است که به ما امکان می‌دهد تا مواد مغذی را به‌درستی تجزیه و جذب کنیم. با بهبود این فرایند، به‌طور طبیعی باید نشانه‌ها و مشکلات گوارشی کاهش پیدا کند.

کلونیزه کردن مجدد باکتری‌های مفید :

خوب است بدانید که مصرف خیار شور که از مواد غذایی تخمیر شده و پروبیوتیک است و باکتری های مفید را وارد بدن می کند رودهٔ تحریک‌پذیر معمولا روده‌ای است که فاقد باکتری‌های مفید است؛ به‌ویژه پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی که باکتری‌های خوب و بد را با هم از بین می‌برند باید تمرکز ما روی بازگرداندن تعادل به میکروبیوم روده باشد. برای این کار گونه‌های جدید باکتری‌های مفید را وارد روده می‌کنیم. برای این منظور باید موادغذایی پروبیوتیک مصرف کنیم. بدون شک بسیاری از شما هم‌اکنون هم پروبیوتیک‌ها را مصرف می‌کنید. برندهای فراوانی از پروبیوتیک‌ها وجود دارد و بنابراین انتخاب برند خوب، بسیار مهم است. به‌طور کلی، باید از یک مکمل پروبیوتیکی استفاده کنیم که طیف وسیعی از گونه‌های باکتریاییِ کلونیزه‌شونده را به بدن ما می‌رساند.

بازسازی روده :

باید نشت‌های موجود در دیوارهٔ روده را ترمیم کنیم . همین نشت‌ها هستند که موجب بروز مجموعه‌ای از نشانه‌های سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر مانند مه مغزی و خستگی می‌شوند. این نشت‌ها جسم ما را در معرض انواع گوناگون عوامل بیماری‌زا، ویروس‌ها و عفونت‌ها قرار داده‌ و سیستم ایمنی بدن ما را نیز مختل می‌کنند سندرم رودهٔ نشت‌کننده یا چکه‌کن وضعیتی است که در آن پوشش دیوارهٔ رودهٔ کوچک آسیب می‌بیند و موجب می‌شود که ذرات غذای هضم‌نشده، مواد زائد سمّی و باکتری‌ها از طریق دیوارهٔ روده به داخل جریان خون چکه یا نشت کنند.برای بهبود شرایط روده ی خود میتوانید از روغن نارگیل و زردچوبه و روغن امگا تری و اب قلم مکمل غذایی ال گلوتامین استفاده کنید .مکمل هایی هم نیاز است که باید با مشورت پزشک تان از ان ها استفاده کنید به سلامت روده های خود بسیار اهمیت دهید زیرا عضوی مهم در بدن تان است  .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی وکرایولیپولیز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =