همه از اهمیت نقش روده ها بااطلاع هستیم و می دانیم که در روده باکرتری هایی زندگی می کنند.تا استم باکتری ها می اید معولا به وجه بیماری زایی ان ها می اندیشیم اما باید بدانید که همه باکتری‌ ها مضر نیستند. احتمالا برایتان جالب خواهد بود که بدانید روده‌ های ما میزبان چندین نوع باکتری های مختلف هستند. تعداد این باکتری ‌ها به حدود صد میلیارد می‌ رسند که چیزی حدود ده برابر بیشتر از تعداد سلول‌ های بدن است.

این باکتری‌ ها فلور روده را تشکیل می ‌دهند و حدود دو کیلوگرم وزن دارند. اکثریت باکتری ها برای شما مفیدند و تنها یک درصد آنها شاید تهدید کننده سلامت باشند. مسئله ی مهم این است که می توانید با رعایت رژیم های غذایی و عادات سالم از فلور روده خود مراقبت کنید. عادات خوبی که موجب تقویت فلور روده می شوند، سیستم گوارشی شما را سالم نگه می دارند و از بروز بسیاری از بیماری های مزمن جلوگیری می کنند ما دراین مقاله به این عادات مفید غذایی پرداخته ایم با ما همراه شوید.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

فلور روده نقش حیاتی در بدن دارد خوب است بدانید که فلور روده به هضم موثر غذا و جلوگیری از بروز عفونت ها کمک می کند، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است، تحمل لاکتوز را افزایش می دهد، به جذب کلسیم کمک می کند، مواد مضر را از کبد می زداید و برای پیشگیری از سرطان کولون مفید است. با این حال عدم تعادل در فلور روده با افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری کرون، ام اس، چاقی، آسم، آلرژی و بسیاری بیماری های دیگر مرتبط است .

مراقبت از فلور روده و مواد غذای موثر ومفید برای آن :

فلور روده و مصرف عسل :

خواص عسل

می دانید که عسل خواص ضد باکتری دارد .این دو خواص عبارتند از اثر باکتریواستاتیک: بدین معنی که قادر است  از تکثیر و رشد باکتری‌ها جلوگیری کند . اثر ضد باکتری: یعنی می تواند باکتری ها را نابود کند.خواص ضد باکتریایی عسل معمولاً در مقابل باکتری‌های گرم مثبت مشاهده شده است. تحقیقات اخیرِ انجام شده بر روی استافیلوکوکوس با کواگولاز منفی اثربخشی عسل مراتع و عسل مانوکا را نیز نشان داده‌اند گفته می شود عسل به دلیل سهولت جذب بهتر و مقاومت در برابر کوفتگی ها مخصوصا در مورد فعالیت های فیزیکی، مقاومت خوبی را ایجاد می کند، همچنین باعث تقویت حافظه و کارایی بیشتر آن می شود، بنابراین چه افراد سالم و چه افراد بیمار برای بهبود هر نوع ضعف به ویژه در موارد هضم یا جذب غذا در بدن به آن نیاز دارند.

به علاوه باعث افزایش رشد نوزادان، تثبیت مقدار کلسیم، درمان کم خونی و بی اشتهایی می گردد و به دلیل خواص ضد التهابی عسل، این ماده قادر است تا به کاهش علائم آلرژی کمک کند. عسل به دلیل دارا بودن مقادیر کم گرده گل، به عنوان یک واکسن طبیعی عمل می‌ کند. اگر در فصل آلرژی از آبریزش بینی و خارش چشم رنج می‌ برید، عسل می‌ تواند کمک زیادی به شما نماید .

به محض اینکه مقدار کمی از گرده گل موجود در عسل وارد بدن شما شود، آنتی‌ بادی‌ هایی تولید خواهد نمود که با آن گرده گل مبارزه خواهند کرد و این بدین معناست که بدن شما بصورت تمام وقت، نوعی حالت دفاعی در برابر آن آلرژی ایجاد خواهد نمود، به نحوی که با ورود مقدار کمی از گرده گلی که به آن حساسیت دارید، سیستم ایمنی بدن شما وارد حالت تهاجمی خواهد شد. گلوکز و فروکتوز عسل به سرعت وارد جریان خون می‌ شوند و این کار باعث تقویت انرژی مورد نیاز برای تحرک شما خواهد شد.

این کار، روشی بسیار عالی برای شروع یک رژیم انجام کار طولانی مدت می‌ باشد. در غیر این صورت، عسل را به همراه صبحانه خود مصرف نمایید تا انرژی لازم برای انجام کار شما را تقویت کند.باید بدانید که عسل به دلیل دارا بودن فروکتو اولیگاساکارید یک ماده غذایی پری بیوتیک محسوب می‌ شود که قادر است رشد باکتری‌ های مفید روده را افزایش داده و با برخی از ترکیبات سمی و همچنین یبوست مقابله کند. فراموش نکنید که عسل نیز یک ماده غذایی حاوی قند است و در نتیجه پرکالری است. در نتیجه اگر دغدغه تناسب اندام دارید نباید در مصرف این ماده غذایی زیاده روی کنید.

فلور روده و پروبیوتیک ها:

پروبیوتیک‌ها ریز سازواره های زنده‌ای هستند که در صورت مصرف به میزان کافی، اثرات سودمندی بر روی سلامتی میزبان خود دارند. پروبیوتیک‌ها توانایی مهار میکروب‌های بیماری‌زا را داشته و هم‌چنین بر روی بیان ژن های ویرولانس آن‌ها مؤثرند. مطالعات نشان داده‌اند که پروبیوتیک­ها سبب کاهش بیماری های تورم مزمن روده، پیشگیری و درمان بیماری‌زاهای مولد اسهال،انتروکولیت نکروز دهنده، عفونت‌های دستگاه ادراری  تناسلی و عفونت‌های ناشی هلیکوباکتر پیلوری می‌شوند.

باکتری های مولد اسیدلاکتیک قادر به استقرار در جایگاه های اتصال باکتری های بیماری‌زا در دستگاه گوارش بوده و از اتصال آن‌ها جلوگیری می نمایند. همچنین ﻓﺎﮐﺘﻮرﻫﺎی ﺿﺪﻣﯿﮑﺮوﺑﯽ متعددی مانند ﺑﺎﮐﺘﺮﯾﻮﺳﯿﻦها، اسیدهای آلی مختلف و بیوسورفاکتانت ها ﺗﻮﻟﯿﺪ می‌کنند. هم‌چنین توانایی سویه  های مختلف لاکتوباسیلوس در مهار سوارمینگ و فعالیت آنزیم اوره آز پروتئوس ها به اثبات رسیده است. علاوه بر این اثر مهاری باکتریوسین  لاکتوباسیلوس پلانتاروم بر روی بیوفیلم و مقاومت آنتی‌بیوتیکی سراشیا مارسنس و تأثیر بیوسورفاکتانت لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بر روی تشکیل بیوفیلم سویه‌های استرپتوکوکوس موتانس مشخص‌ شده است.

شما می توانید یک صبحانه سرشار از پروبیوتیک را با مصرف انواع توت ها، گرانولا و ماست تجربه کنید. غذاهای غنی از پروبیوتیک ها و میکروارگانیسم های زنده، باعث بهبود ترشح روده ها می شوند. برخی از این غذاها عبارتند از ماست و پنیر تخمیر شده، زیتون، کلم  و ترشیها. در عین حال پری بیوتیک ها نیز فلور روده شما را تحریک می کنند. غذاهای حاوی پری بیوتیک ها عبارتند از موز، سویا، اسفناج، ذرت. هم پروبیوتیک ها و هم پری بیوتیک ها باید بخشی از رژیم غذایی شما باشند.

فلور روده و ماست طبیعی :

ماست انسان را از امراضی همانند اگزما و کهیر حفظ می کند و به علت داشتن فسفر تقویت کننده حافظه اس ماست به علت داشتن ویتامین دی استخوانها را محکم می کند برای کاهش وزن باید مصرف ماست در رژیم غذایی گنجانده شود. زیرا ماست توانایی بدن را برای سوزاندن چربی ها تقویت کرده و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می کنند. تحقیقات زیادی در مورد اثرات درمانی و پیشگیرانه ی ماست و باکتریهایی که در تولید آن به کار رفته اند بر بیماری هایی مانند سرطان ، عفونت ها ، اختلالات دستگاه گوارش و آسم انجام شده است .

این نظریه وجود دارد که افزایش مصرف ماست ، به خصوص در افراد دارای اختلال ایمنی مانند افراد مسن ، پاسخ ایمنی و مقاومت به بیماری های مرتبط با آن را افزایش می دهد شیر در اثر تخمیر توسط باکتری ها ، به ماست تبدیل می گردد . به جز چند تفاوت کوچک ، شیر و ماست ترکیب ویتامینی و مواد معدنی مشابهی دارند . در طی تخمیر ویتامین های ب 12 و ب 6 مصرف می شوند و اسید فولیک و کولین تولید می گردد ماست می تواند عفونتهای مخمری را کاهش دهد . تحقیقات نشان می دهد که خوردن یک لیوان ماست در روز ، تعداد توده های مخمری در زنان را کاهش می دهد.

اکثرا عادت داریم که در کنار غذا ماست را مصرف کنیم و ماست از ان خوراکی هایی است که برای بدن خواص بی نظیریی دارد . خوب است بدانید که اگر آنتی بیوتیک مصرف می ‌کنید حتما ماست طبیعی میل کنید تا باکتری ‌های مفید از بین رفته را احیا کند. نتایج پژوهش ‌های متعدد نشان می‌ دهد مصرف ماست بخصوص زمانی که از آنتی بیوتیک ها برای مقابله با هلیکوباکترپیلوری استفاده می ‌شود ضروری است. ماست می ‌تواند باعث افزایش تاثیرگذاری آنتی بیوتیک ها شده و فلور روده را حفظ کند.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =