می دانید که سلامت روده ها بسیار مهم است . یکی از اعضای مهم دستگاه گوارش کلون یا روده بزرگ است و سلامت دستگاه گوارش تاحد زیادی به سلامت آن وابسته است. برخی معتقدند که برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش، روده‌ها باید پاکسازی شوند، اما تحقیقات مختلف حاکی از اثرگذاری پاکسازی روده در عملکرد دستگاه گوارش نیستند. بااین‌وجود، باز هم پاکسازی روده ابعاد مثبتی دارد و به رفع مشکلاتی نظیر یبوست و حرکات غیرعادی روده کمک می‌کند.

برخی شواهد هم نشان می‌دهد که پاکسازی این عضو مهم دستگاه گوارش مانع از ابتلا به سرطان روده می‌شود. اما روش هایی که شما می توانید در خانه از ان استفاده کنید و سلامت روده های خود را تضمین کنید . شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا باید روده ها را پاک سازی کرد در گذشته این کار انجام می شده است و اخیرا هم  پاکسازی روده با استفاده از انواع چای، آنزیم‌ها یا شست‌وشوی روده مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی و فریز کردن چربی ها کلیک کنید.

پاکسازی روده ها  با آب نمک :

باید توجه کنید که این طرز پاک‌کردن روده‌ها برای افرادی که دچار یبوست و نامنظم‌بودن دفع هستند، بسیار مفید است. برخی مطالعات نشان از این دارد که پاکسازی روده با آب نمک در کنار انجام برخی از تمرینات یوگا نتایج خوبی به همراه دارد. قبل از خوردن صبحانه، دو قاشق چای‌خوری نمک را با آب ولرم مخلوط کنید و آب‌نمک را با معده‌ی خالی بنوشید، بهتر است از نمک دریا یا هیمالیا استفاده کنید .  بعد از چند دقیقه، نیاز به دفع در شما شکل خواهد گرفت. این کار را شب‌ها و صبح‌ها تکرار کنید. سعی کنید در خانه بمانید؛ چون احتمالا بارها نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی خواهید داشت.

پاکسازی روده ها با رژیم غذایی پر از فیبر:

می دانید که فیبر یکی از مواد مغذی است که اغلب در رژیم های غذایی نادیده گرفته می‌شود. فیبر در مواد سالم و کاملی نظیر: میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، دانه‌ها و آجیل وجود دارد. گیاهان حاوی سلولز و فیبر به تجمع مواد و زائدات در روده کمک می‌کنند. آنها باعث درمان یبوست و افزایش حرکات روده هم می‌شوند و به تقویت باکتری‌های مفیدی چون پروبیوتیک ها هم یاری می‌رسانند. برای داشتن روده بزرگ سالم، باید مقدار زیادی فیبر بخورید. فیبر برای تقویت باکتری‌های مفید روده هم مناسب هستند.

پاکسازی روده ها با اسموتی :

باید توجه کنید که آبمیوه‌ها از مواد معروف پاک‌کننده روده هستند. آبمیوه‌ها و سبزیجات فرایند پاک‌کنندگی روده را سریع و مؤثر انجام می‌دهند. تحقیقات زیادی در این حوزه صورت نگرفته، اما گویا خطراتی نیز در مورد مصرف زیاد فیبر وجود دارد . بااین‌حال، مصرف متعادل آبمیوه‌ها و سبزیجات می‌تواند مفید واقع شود. آبمیوه‌ها حاوی فیبر و مواد مغذی هستند و به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می‌کنند. علاوه‌بر این، آب را نیز نگهداری و به دفع منظم کمک می کنند ویتامین سی در بسیاری از آبمیوه‌ها و سبزیجات وجود دارد. آب سبزیجات، لیمو و سیب از جمله مواد مفید برای تسریع و بهبود پاکسازی روده هستند. البته برخی از متخصصان تغذیه، مصرف اسموتی ها را مفیدتر از آبمیوه می‌دانند. علت این است که گوشت و پالپ میوه در درست‌کردن آبمیوه‌ها کنار گذاشته می‌شود، در نتیجه از میزان فیبر موجود در آنها کاسته خواهد شد. فیبر برای روده بزرگ ضروری و مفید است و اسموتی‌ها از فیبر فراوانی برخوردار هستند. برای اثرگذاری مصرف اسموتی‌ها لازم نیست، سایر مواد غذایی روزانه را حذف کنید.

پاکسازی روده ها  با آب :

باید بدانید که مصرف مقدار زیادی آب و آبرسانی به بدن باعث می‌شود تا دستگاه گوارش به درستی عمل کند. افرادی که برای پاکسازی روده از پاکسازی با آب استفاده می‌کنند، باید روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب ولرم بنوشند. ضمن اینکه لازم است تا مواد غذایی پر آب نیز مصرف کنند. برای مثال سبزی و میوه‌هایی مانند: هندوانه، گوجه فرنگی، کرفس، کاهو بخورند. مواد غذایی بسیاری برای پاک‌کردن روده‌ها به شکل طبیعی وجود دارد

پاکسازی روده ها با مصرف بیشتر نشاسته‌های مقاوم:

البته نشاسته‌های مقاوم هم مانند فیبر هستند و در مواد غذایی نظیر: سیب زمینی، سبزیحات، موز سبز و حبوبات هم یافت می‌شوند. این مواد با تقویت باکتری‌های مفید روده اثرات مثبتی از خود به جای می‌گذارند. برخی مطالعات درباره‌ی مفیدبودن نشاسته‌های مقاوم در جلوگیری از ابتلا به سرطان روده هم صحبت کرده‌اند. نشاسته‌های مقاوم در کربوهیدرات‌ها هم وجود دارند. کسانی که رژیم کم کربوهیدرات دارند، نیز می‌توانند از نشاسته‌هایی استفاده کنند که کمتر باعث افزایش قند خون می‌شوند. سیب‌زمینی‌های رنگی کم‌نشاسته و برنج موادی با چنین خاصیتی هستند. استفاده از نشاسته‌های مقاوم در رژیم غذایی مانند استفاده از فیبر مفید است.

پاکسازی روده ها با  نوشیدن چای های درمانی :

باید بدانید که مصرف چای های درمانی هم به سلامت و پاکسازی روده کمک می‌کند. گیاهان دارویی ملین نظیر: بارهنگ ، آلوئه ورا، ریشه‌ی گل‌ختمی و نارون قرمز در رفع یبوست مؤثر هستند. قبل از استفاده از این گیاهان دارویی با پزشک درباره‌ی شیوه‌ی مصرف مشورت کنید. مصرف این گیاهان در صورتی که زیاد از حد باشد، خطرناک خواهد بود. سایر گیاهان مانند: زنجبیل، سیر، فلفل آنوم هم حاوی مواد ضدمیکروبی فتوکمیکال هستند. این مواد ظاهرا باکتری‌های بد را دفع می‌کنند. به همین خاطر در پاکسازی روده هم مفید واقع می‌شوند، البته قطعیتی در این زمینه اعلام نشده و نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

روش های پاکسازی روده چیست :

توجه داشته باشید که یکی از فرضیه‌هایی که برای شست‌وشوی روده مطرح شده، رفع مسمومیت خودکاراست. براساس این فرضیه، گوشت و سایر غذاهای هضم‌نشده، باعث ایجاد مخاط در روده می‌شوند. این مخاط، سمی در بدن تولید می‌کنند که وارد گردش خون می‌شود و در بدن مسمومیت ایجاد می‌کند. نشانه های این مسمومیت ها عبارتند از :خستگی سردرد افزایش وزن کاهش انرژی .این نظریه که سموم در بدن بازجذب می‌شوند، تاحدی معقول به نظر می‌رسد. در نهایت هم از شیاف‌های مقعدی برای اثرگذاری سریع‌تر داروها استفاده می‌شود. اما به‌طور کلی، فرضیه‌ی رفع مسمویت روده بزرگ منتفی است، زیرا شواهد علمی آن را ثابت نکرده‌اند.

سبزیجات و پاکسازی روده ها :

البته باید همواره متوجه باشید که تغذیه ی شما ، تأثیرات زیادی بر سلامت روده‌ها دارد و باعث کاهش خطرات سرطان روده می‌شود. ضمن اینکه به بهبود سلامت عمومی بدن هم کمک می‌کند. افزایش میزان مصرف فیبرهای محلول و نامحلول به رفع بسیاری از بیماری‌های رودوی نظیر: یبوست، دیورتیکولوزو سرطان روده بزرگ کمک می‌کند. برای حفظ سلامت روده‌ها باید روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید. اگر مشکلی برای مصرف گلاتن ندارید، بهتر است از منابع فیبر محلول مانند: سبوس، میوه‌ها، سبزیجات و بلغور جو دوسر استفاده کنید. منابع فیبر نامحلول نظیر غلات و غلات کامل هم مفید واقع می‌شود. نوشیدن مایعات زیاد، پرهیز از مصرف الکل، تنباکو و محدودکردن گوشت قرمز هم مفید است.

مکمل هیا پودری یا مایع – پاکسازی روده ها :

باید بدانید که برخی از مکمل‌های پاکسازی روده به صورت خوردنی هستند و برخی دیگر نیز باید از طریق رکتوم یا راست‌روده وارد بدن شوند. در هر دو روش، هدف دفع مواد داخل روده است. تهیه مکمل‌های پاکسازی روده از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مختلف امکان‌پذیر است. مکمل ها یی که می توانید از ان ها استفاده کنید عبارتند از : تنقیه یا اماله؛ ملین‌های محرک و غیرمحرک؛ چای های گیاهی دارویی؛آنزیم‌ها؛منیزیم

شست وشو – پاکسازی روده ها :

خوب است بدانید که اولین دستگاه برای پاکسازی روده صدها سال پیش ساخته شده بود . این روزها دستگاه تغییراتی داشته و متخصصان ترجیح می‌دهند از دستگاه‌های جدیدتر بهره ببرند. دستگاه پاکسازی روده بزرگ تقریبا شبیه تنقیه عمل می‌کند، اما در آن از میزان آب بیشتری استفاده می‌شود. وقتی روی تخت دراز می‌کشید، با پمپی کم‌فشار یا منبعی آب، داخل روده‌ها با گالون‌ها آب شست‌وشو داده می‌شود. آب از طریق لوله‌ای کوچک که درون رکتوم قرار می‌گیرد، شروع به شست‌وشودادن کلون می‌کند. وقتی آب درون روده بزرگ قرار گرفت، پزشک شروع به ماساژدادن شکم می‌کند. سپس با عادی‌شدن حرکات روده، آب هم از بدن دفع می‌شود و طی فرایندی مایعات و مواد زائد از روده خارج می‌شوند. ممکن است، پزشک فرایند را تکرار کند و هر جلسه تا یک ساعت به طول بیانجامد. دما و فشار آبی که برای شست‌وشو از سوی پزشکان مختلف انتخاب می‌شود، معمولا متفاوت است. برخی از پزشکان از آنزیم‌ها، داروهای گیاهی، قهوه یا پروبیوتیک هم استفاده می‌کنند می دانید که پروبیوتیک‌ها مکمل‌هایی حاوی باکتری‌های مفید برای بدن هستن.

آیا پاکسازی خانگی روده ها خطراتی هم دارد :

البته خانگی بودن به معنی بی خطر بودن پاکسازی روده نیست . همیشه قبل از انجام عملیاتی مانند پاکسازی روده بهتر است از پزشک خود در این‌باره مشورت بگیرید. برخی از عوارضی که پاکسازی روده ها ممکن است داشته باشند عبارتند از :حالت‌ تهوع، استفراغ، دردها و انقباضات شکمی؛ سرگیجه به عنوان نمادی بی‌آبی در بدن؛ برهم‌خوردن تعادل مواد معدنی؛سوراخ‌شدن روده؛عفونت؛نارسایی کلیوی؛ ایجاد تداخل با داروهایی که برای جذب دارو استفاده می‌شوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی و فریز کردن چربی ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =