تقریبا می توان گفت بیشتر مااین بیماری را تجربه کرده ایم . و می دانیم که این بیماری چقدر عذاب دهنده است . برخی از علائم آنفولانزا عبارتند از تب، بدن درد، لرز، گلو درد، سردرد و سرفه. چیزی که داستان را بدتر می کند، این است که علائم به صورت ناگهانی و شدید ظاهر می شوند. در حالی که اپیدمیولوژیست ها در درک علمی ویروس آنفولانزا به پیشرفت زیادی دست یافته اند، اما همچنان غیر ممکن است که پیش بینی کنیم آنفولانزای پیش رو دقیقا چه چیزی خواهد بود.

برای رهایی از اضافه وزن باما تماس بگیرید .

می دانیم که ا واکسن باید قبل از پخش شدن ویروس ساخته شود، پس با یک حدس تجربی از اینکه آنفولانزای سال گذشته به چه شکل بوده واکسن جدید را می سازند. شاید شنیده باشید که واکسن سال پیش حداقل تاثیر را داشت.

با این حال به نظر می رسد واکسن امسال بیشتر با ویروس تازه منتشر شده همخوانی داشته باشد. اما همچنان ممکن است قدرت تاثیر آن تغییر کند، و یا همچنان تاثیر گذار باشد . برای آشنایی بیشتر با این بیماری با مقاله ی ما همراه باشید .

تاثیر واکسن آنفولانزا چقدراست :

باید بدانید که اگر دچار آنفولانزا ی شدید شده اید که دیگر واکسن بی فایده است . واکسن آنفولانزا مانند واکسن سرخک یا فلج اطفال نیست که شما را ۱۰۰% محافظت کند. معمولا واکسن آنفولانزا ۶۰ تا ۹۰ درصد تاثیر گذار است. دلیل این تفاوت چند نوع بودن آنفولانزاست که هر سال کار را برای تشخیص نوع قالب سخت میکند. اگر بعد از واکسن دچار آنفولانزا شدید به این معناست نوع آنفولانزای شما با واکسنی که زدید فرق داشته.

 اگر این اتفاق بیوفتد علائم آنفولانزایی که میگیرید شدت بالایی ندارد چون واکسنی که زدید تا حدودی میتواند جلوی بیماری را بگیرد. همچنین این را بدانید که از نظر متخصصین واکسنی موفق است که جلوی بستری شدن و مرگ یک فرد را بگیرد، استفاده از واکسن آنفولانزا به این معنا نیست که کل فصل را بدون حتی یک سرفه طی خواهید کرد. 

جوانان این بیماری را نمی گیرند :

برخی می گویند جوانان به این بیماری مبتلا نمی شوند . درست است که آنفولانزا بیشتر کودکان، سالمندان و افرادی را که بیماری اساسی دارند تهدید میکند، اما باز هم میتواند باعث ایجاد علائم شدید در افراد سالم شود.

 به همین دلیل توصیه میکند با نزدیک شدن به فصل سرما همه واکسن بزنند. حتی اگر در گروه حساس نیستید استفاده از واکسن کمک میکند این ویروس را به دیگر افراد آسیب پذیر انتقال ندهید. هرچه افراد بیشتری این واکسن را استفاده کنند مقدار گسترش این بیماری نیز کمتر میشود. واکسن زدن اصلا وقت گیر نیست و مراکز زیادی وجود دارد که این خدمات را ارائه میدهند .

خانم های باردار نمی توانند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند :

برخی می گویند زنان باردار نباید واکسن این بیماری را تزریق کنند . در واقع تمام زنان باردار باید در اسرع وقت از واکسن استفاده کنند.واکسن آنفولانزا برای خانم های باردار بسیار بی خطر است، و استفاده از این واکسن میتواند کودک را در چند ماه ابتدای تولد محافظت کند، زمانی که کودک آنقدر رشد نکرده که خود بتواند از این واکسن استفاده کند ( کودکان حداقل ۶ ماهه واجد شرایط استفاده از واکسن هستند ).

آنتی بادی هایی که به شکل واکسن هستند تنها خودتان را در برابر آنفولانزا محافظت نمیکنند بلکه کودک را نیز پس از بدنیا امدن از طریق شیر مادر حفاظت میکنند. بارداری باعث میشود سیستم ایمنی، قلب و ریه تغییر کند و این خطر ابتلای خانم باردار به آنفولانزا را افزیش میدهد و میتواند روی زایمانتان تاثیر بگذارد. تب بالا و عفونت شدید می تواند منجر به عوارض بارداری جدی و حتی زایمان زودرس شود.

اگر زیاد دستانمان را بشوییم به این بیمای دچار نمی شویم :

برخی می گویند با شستن زیاد دست ها میتوانید جلوی آنفولانزا را بگیریدالبته که  به اشتباه نیوفتید، همه ما باید دست های خود را مرتب بشوییم، اما این کار برای جلوگیری از آنفولانزا کافی نیست. آنفولانزا از راه هوا و از طریق قطرات بزاق فردی که مبتلا است شایع میشود ( علائم از یک روز قبل شروع میشود و بیماری تا هفت روز بعد ادامه دارد ).

 قطرات میتواند روی بینی، دهان و چشم بنشیند. همچنین با دست زدن به سطوح آلوده ( ویروس آنفولانزا تا ۸ ساعت میتواند روی سطوح آلوده زندگی کند ) و سپس لمس صورت میتوانید مبتلا شوید. پس سعی کنید دست خود را با آب و صابون بشویید و چشم، دهان و بینی خود را لمس نکنید.

 این کار تا حدودی خطر بیمار شدن را کم میکند. همچنین مهم است که حداقل ۶ قدم دور از فردی که آنفولانزا دارد بایستید. محلی از خانه یا محل کار را جدا کنید و اجازه دهید فردی که آنفولانزا دارد در آن محل کارهای خود را انجام دهد. و در صدر همه اینها، واکسن بزنید .

تاثیر آنتی بیوتیک ها چقدر است :

اگر فکر میکنید که مصرف آنتی بیوتیک ها می توانند جلوی آنفولانزا را بگیرند این باور کاملا اشتباه است، آنتی بیوتیک بهترین داروی شناخته شده است. اما فقط کمی در بهبود این بیماری کمک میکند  بهترین کار در صورت ابتلا چیست؟ در خانه  بمانید، استراحت کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید و منتظر بشوید تا بهبود پیدا کنید .

فلج بل از عوارض واکسن آنفولانزا :

خوب است مطلع باشید که فلج بل از عوارض جانبی واکسن آنفولانزا است فلج بل شرایطی است که باعث فلج یا ضعف یک طرف صورت میشود. این حالت معمولا موقتی است و بعد از چند هفته درست میشود، و معمولا توسط یک عفونت ویروسی ایجاد میشود مانند هرپس سیمپلکس یا ابشتاین بار، که منجر به مونونوکلئوز میشود.

آنفولانزا چگونه وارد این ماجرا شده؟ چند دهه پیش چند مورد فلج بل پس از تزریق واکسن آنفولانزا گزارش شده است، اما هنوز هیچ ارتباطی بین این دو کشف نشده است. توافق قریب به اتفاق این است که این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. 

واکسن آنفولانزا  و بیمای آلزایمر :

خوب است بدانیدک که  واکسن های آنفولانزا میتوانند باعث آلزایمر شوند واکسن آنفولانزا باعث هیچگونه بیماری یا اختلال نمیشود و این شامل آلزایمر نیز میشود. آلزایمر یک نوع زوال عقل است که منجر به از دست دادن حافظه و دیگر تغییرات شناختی است.

 گسترش آلزایمر بعضی افراد به صورت کامل مشخص نشده، و این در را به روی حدس و گمان ها باز میکند. به نظر میرسد شایعه ی ربط آلزایمر به آنفولانزا نیز از همینجا شروع شده. توصیه میشود افرادی که میتوانند هر سال این واکسن را استفاده کنند و مطمئن باشند مشکلی برایشان پیش نمی آید.

برای تناسب اندام خود با ما مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =