در صورت اجرای رژیم مبارز، ساعات زیادی از روز – تقریبا ۲۰ ساعت – را با کم خوری و ۴ ساعت باقی مانده را با پرخوری می گذرانید.با اینکه ۴ ساعت را به صورت یک وعده غذای بزرگ هم می توانید در نظر بگیرید، تلاش خود را برای تقسیم آن به بخش های غذایی متنوع (شامل سبزیجات خام کم طعم، پروتئین، سبزیجات پخته و میوه یا دسر) و به شکلی مناسب در این محدودهی زمانی به کار ببندید. بهتر است به جای ابراز نگرانی از مقدار غذایی که می خورید، به ندای بدن تان گوش دهید و تا حد سیرشدن غذا بخورید.

نحوهی تقسیم بندی روز پرهیز، کاملا به اختیار شماست. فقط برای اطمینان از موفقیت در پرهیز، راهنمایی های زیر را به کار بگیرید:

نوشیدن مقدار زیادی آب سالم

در مرحلهی کم خوری، هیچ محدودیتی در مورد نوشیدن آب و دیگر نوشیدنی های بدون کالری وجود ندارد. پس تا جایی که می توانید آب تصفیه شده بنوشید. شاید فکر کنید که با توجه به امکانات زندگی مدرن، آب لوله کشی کاملا بی ضرر است، اما بدانید که همیشه هم چنین نیست.

توصیه ی ما، نوشیدن روزانه بیش از هشت لیوان آب استاندارد است. در واقع، هشت لیوان بزرگ (جمعا ۲ لیتر)، باید حداقل مقداری باشد که در طول روز آب مینوشید، به ویژه روزهایی که ورزش می کنید (یا دست کم قدم میزنید یا تمرینات ترکیبی منظمی به منظور بهبود شرایط سوخت و ساز بدن انجام میدهید). پرهیز از غذا در سم زدایی و نوشیدن آب، در دفع سموم بدن مؤثر است.

نوشیدن آب تصفیه شده به این دلیل اهمیت دارد که آب لوله کشی می تواند حاوی بیش از هزاران مادهی سمی، شامل کلر، فلوراید، سرب، جیوه، نیترات، سموم دفع آفات نباتی و بسیاری دیگر باشد. در پژوهشی که سال ۲۰۰۸ میلادی در آمریکا صورتگرفت، انواع داروها از ضدافسردگی تا هورمونهای جنسی در آب لوله کشی بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی یافت شد. با اینکه احتمال تجمع این آلاینده ها پس از هر بار نوشیدن آب در بدن بسیار کم است، به تدریج و در طول زندگی، در بدن انباشته شده و زمینه ساز ابتلا به بیماری های بسیار بدی خواهد شد.

برای مثال، کلر را در نظر میگیریم. انباشتگی کلر در بدن، می تواند به بروز بیماریهای قلبی، بیماری های سیستم گردش خون و همچنین از بین رفتن باکتری های مفید روده که وظیفهی حفظ س لامتی سیستم گوارش را بر عهده دارند، منجر شود. (در اغلب اوقات، مصرف پروبیوتیک ها به عنوان مکمل مناسبی برای کمک به بهینه سازی عمل گوارش، توصیه می شود. اما در صورتی که هم از پروبیوتیک ها استفاده کنید و هم أب لوله کشی بنوشید، فقط پولتان را دور ریخته اید.)

برای اطمینان از نوشیدن آب تصفیه شده، یک دستگاه تصفیهی آب خانگی یا فیلترکربنی را در زیر ظرفشویی آشپزخانه تان نصب کنید. به این ترتیب، أبی که مینوشید و در پخت و پز مصرف می کنید، کاملا تصفیه خواهد بود. حتما مقادیر زیادی از این آب را در طول روز بنوشید.

آشنایی با نقش پروتئین در مرحلهی کم خوری و پرخوری:

برای مواد غذایی جامد در مرحلهی کم خوری، وعده های کوچک پروتئین، مثل یک یا دو عدد تخم مرغ آب پز، مختصری ماست یا کفیر و مخلوط پروتئین کاملا طبیعی آب پنیر یا شیر را میل کنید. اگر واقعا به کالری بیشتری نیاز دارید، یک مشت کوچک مغزهای خام یا جوانه زده بخورید. در مصرف میوه ها و سبزیجات خام، مثل بلوبری و هویج هم کاملا آزاد هستید.

بادام زمینی نیز همچون لوبیا و نخود از خانوادهی بنشن هاست. پسته، گردو، بادام و مانند آن را میل کنید. در صورتی که ورزشکار حرفه ای هستید و هزاران کالری را با تمرینات سنگین و پرشدت در یک روز می سوزانید، به مصرف کربوهیدرات بیشتر، مثل سیب زمینی شیرین در طول مرحلهی کم خوری نیاز خواهید داشت؛ اما بهترین روش، اجرای تمرینات ورزشی پرشدت و سنگین در پایان مرحلهی کم خوری است.

بعضی روزها گرسنه تر از روزهای دیگر هستید. با اینکه هدف رژیم مبارز، محدود کردن میزان کالری دریافتی بدن و کم خوری در بخش عمده ای از روز است در صورت احساس گرسنگی شدید یا تلاش برای هماهنگ کردن بدن با برنامه ی ورزشی سنگین تر، میتوانید در طول روز مقداری کربوهیدرات اضافی بخورید. البته مناسب ترین گزینه (دستیابی به هدفتان که باید چربی سوزی باشد)، خوردن یک وعده غذای پروتئین دار بسیار سبک خواهد بود.

در پایان روز و در مرحله ی پرخوری، هر اندازه که می خواهید، از تنها وعده ی مجاز خود بخورید. پرهیز تان را با خوردن سبزیجات خام، پروتئین، سوپهای رقیق، میوه سبزیجات پخته و گهگاهی دسر کامل کنید.

با مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک رسپینا تماس حاصل فرمایید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *