برای کنترل و درمان فشار خون کار درست چیست؟ویلما هرگز به طور مرتب و مستمر ورزش نکرده بود و روش انجام آن را نمی دانست. به او پیشنهاد کردم تا در برنامه روزانه خود ابتدا پیاده روی را بگنجاند و سپس بتدریج نرمشهای آروبیک را انجام دهد. بعد از گذشت چند هفته ویلما ابراز می کرد که پیاده روی برای او همچون نعمتی خدادادی بوده و هرگز چنین احساس دلپذير و مطلوبی نداشته . پس از گذشت شش ماه میزان کلسترول وی کاهش یافت و بدون استفاده از دارو به ۱۸۷ رسید و ثابت ماند که در ابتدا غیر ممکن به نظر می رسید. آنچه باعث تعجب اکثر همکارانم شد، دلایلی بود که نشان می داد با داشتن کلسترول بالا باید از مصرف گوشت قرمز پرهیز کرد. اما نمونه اخير همان حلقه گمشده ای بود که در گروه خون وجود داشت و ویلما نشانه بارز آن بود.

کنترل و درمان فشار خون

برای داشتن اندام مناسب و رهایی از چربی های شکم کلیک کنید.

 مورد بیماری: میزان بالا و خطرناک کلسترول          بیمار: جان ۲۳ ساله گروه خون O

جان دانشجویی که بتازگی فارغ التحصیل شده بود دچار افزایش میزان کلسترول تری گلیسرید و قند خون بود. علايم فوق در مرد جوانی همچون او با توجه به اینکه دارای گروه خون O نیز بود، عجیب می نمود. از آنجایی که در خانواده وی سابقه بیماری قلبی وجود داشت طبعا والدینش نگران شده بودند. پس از انجام معاینات و آزمایشات گسترده، متخصصان قلب اعلام کرده بودند استعداد ژنتیکی در ابتلای به بیماری قلبی در وی چنان قوی است که حتی مصرف داروهای پایین آورنده کلسترول بی ثمر خواهد بود و او دیر یا زود به بیماری قلبی دچار خواهد شد. هنگامی که جان به من مراجعه کرد افسرده و کسل بود.

او از ضعف شکایت داشت و ابراز می کرد که به کار و فعالیت علاقه داشته، اما اکنون احساس می کند که انرژی لازم را از دست داده است. او همچنین از گلودرد و ورم غدد بلع رنج می برد. پزشکان قلب پیروی از رژیم گیاهخواری را توصیه کرده بودند و جان ادعا می کرد اگرچه به دستور آنان عمل کرده، اما کوچکترین نتیجه ای نگرفته است. جان شروع به انجام دستورات رژیم غذایی گروه خونی O نمود و پس از چند هفته از نتایج آن شگفت زده شد. پس از گذشت پنج ماه میزان کلسترول تری گلیسیرید و قند خون تقلیل یافت و به حد طبیعی رسید. اگر جان رژیم غذایی گروه خونی O را ادامه و دستورات ورزشی را انجام بدهد و مکمل های غذایی را مصرف کند، می تواند بر توارث ژنتیکی خویش فائق آید

کنترل و درمان فشار خون

کنترل و درمان فشار خون

کنترل و درمان فشار خون خیلی مهمه که نیرویی طبیعی در درون ما خون را به تمام بدن می رساند. این جریان هماهنگ و مرتب چنان آرام و یکنواخت ادامه دارد که بندرت درباره آن می اندیشیم و همچنان که به کارهای عادی و روزمره خویش مشغولیم، روند آن نیز ادامه دارد. شاید به همین دلیل فشار خون بالا را قاتل ساکت نامیده اند. احتمال دارد ما نیز از فشار خون بالای خویش کاملا بی خبر باشیم. هنگام اندازه گیری فشارخون دو عدد را در نظر می گیرند. یکی سنجش تپش قلب (عدد بالا) که نشان دهنده فشار رگهایی است که با ضربان قلب خون را عبور می دهند و دیگری فراخیدگی قلب (عدد پایین) که نمایانگر فشار درونی رگها به هنگام استراحت قلب بین ضربانها است. به طور عادی تپش (انقباض و تنجش) قلب ۱۲۰ و ضربان آن ۸۰ می باشد (۱۲ روی ۸) معمولا فشار خون بالا زمانی است که میزان آن 90/140 (۱۴ روی ۹) در اشخاص زیر چهل سال و ۹۵ / ۱۶۰ (۱۶ روی 5/9) در افراد بالای چهل سال باشد.

 مورد بیماری فشار خون                بیمار: بیل ۵۴ ساله گروه خون A

بیل بازرگان میانسالی بود که از فشارخون بالا رنج می برد. وقتی برای اولین بار در مارس ۱۹۹۱ او را در دفترم ملاقات کردم فشار خونش در حد خطرناکی بالا بود. طولی نکشید تا دریافتم فشارهای روحی و کاری عامل اصلی بیماری او هستند. بیل برخلاف دستور پزشکان چون دچار یبوست و سرگیجه شده بود از مصرف دارو امتناع می کرد و مایل بود تا روشهای درمانی طبیعی را برگزیند و باید فورا اقدام می شد. بیل بلافاصله تحت رژیم غذایی گروه خون A قرار گرفت، اما با توجه به اینکه او یک ایتالیایی الاصل امریکایی بود و عادات غذایی خاص خود را داشت، تطابق با رژیم غذایی جدید بسیار مشکل بود. انجام تمرینات ورزشی آرام بخش نظیر یوگا نیز برای وی کار دشواری بود، هرچند به مرور پس از اینکه احساس بهبودی می کرد به انجام این قبیل ورزشها راغب شد. پیروی از رژیم غذایی گروه خون A و انجام تمرینات آرام بخش به مرور ضمن اینکه فشارخون بیل را کاهش داد از میزان تنشهای عصبی او نیز کاست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *