هرمون چیست؟ | هورمون چه تاثیری در فرم بدن دارد؟Reviewed by Mehdi kh on May 8Rating: 5.0

سیستم هورمونی به طور کلی غدد درون ریز نامیده می شوند. غدد درون ریز، سیستمی است که وضعیت عادی را از حالت بحران، تشخیص داده و می تواند بدن را به وسیله هورمون ها از این شرایط دور نگه دارد. اگر بدن در وضعیت مساعدی باشد، می تواند شروع به استفاده از انرژی ذخیره شده به شکل چربی کند؛ اما تا زمانی که تهدیدی متوجه سلامتی فرد باشد، ذخایر چربی به شدت حفظ شده و حتی بیشتر از پیش انباشته میشوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

هورمون ها و فرم بدن شما

اکثر مردم فکر می کنند که فرم بدن یک واقعیت ژنتیکی است و نمی توان در مورد آن کاری انجام داد. البته که استعداد ژنتیکی یک حقیقت غیرقابل انکار است، اما نباید این قانون کلی را هم فراموش کرد که عدم تعادل شدید هورمونی، قطعا باعث انباشته شدن چربی در بخشهای مختلف بدن می شود. این عدم تعادل داخلی بدن می تواند خود را در قالب تغییرات ظاهری بیرون از بدن هم نشان دهد.

درست است که میزان هورمون ها با افزایش سن کاهش می یابد، اما این موضوع تنها دلیل افزایش وزن نیست. نگاهی به اطراف بیاندازید، بسیاری از افراد جوان هم چاق هستند. برخی از هورمون های چربی سوز، هورمون های ضدپیری هم محسوب می شوند؛ به همین دلیل ما در این بخش به دنبال این هدف اصلی هستیم به شما کمک کنیم وزن کم کنید و علاوه بر آن، جوان تر شوید.

سیستم هورمونی

سیستم هورمونی بدن انسان به مواد شیمیایی زیست محیطی بسیار حساس است، به خصوص، هورمون رشد موجود در غذاهایی که می خوریم. غذاهای ما علاوه بر انباشته بودن با هورمون رشد با مقدار قابل توجهی از آفت کش ها، که توانایی تقلید از کار هورمون ها را دارند، پوشانده شده اند. این گونه است که ما در دریایی از مواد شیمیایی سمی شناور هستیم. به سیاره زمین خوش آمدید! وقتی این مواد شیمیایی وارد بدن تان می شوند، مستقیما به گیرنده های هورمونی وصل شده یا در کار آنها تداخل ایجاد می کنند. غدد، هورمونها را ساخته و در بدن منتشر می کنند.

سلول ها مشابه وظیفهی گیرنده توپ در بازی بیس بال، این هورمون ها را دریافت می کنند. شما با ۲۰۰۰۰ گیرنده هورمون در ازای هر سلول به دنیا آمده و اگر دائما، در معرض شبه هورمون های زیست محیطی قرار بگیرید، در نهایت این شبه هورمون ها، گیرنده های سلول ها را غیرفعال کرده و تعداد بسیار کمی از گیرنده ها برای دریافت هورمون باقی می مانند. این اتفاق شبیه رانندگی در یک شهر شلوغ برای پیدا کردن جای پارک است. باافزایش سن، روند تجمع مواد شیمیایی تا زمانی که سیستم هورمونی شما غرق شده و دیگر نتواند چربی بسوزاند، تشدید خواهد شد. اما این اتفاق فقط متوجه افراد مسن نیست؛ جوان ها هم به دلیل تأثیرات این عوامل سمی زیست محیطی چاق می شوند.

هورمون چیست؟

 به زبان ساده هورمون یک پیام شیمیایی است که توسط غده ای در بدن تولید می شود، سپس از طریق جریان خون به نقطه ی دیگری از بدن رفته و در محل مورد نظر باعث به وجود آوردن تغییراتی می می شود. برای مثال، ورزش می تواند تأثیرات چربی سوزی ایجاد کند، که تا ۴۸ ساعت بعد از تمرین به قوت خود باقی بماند. بیش از ۶۰۰ هورمون مختلف، با عملکرد منحصر به فرد در بدن وجود دارد. چربی سوزی، ذخیره چربی، اشتها، خواب، رشد مو و ناخن، سطوح مایع، بازسازی مفاصل تنها گوشه ای از تأثیرات مستقیم هورمون ها بر بدن انسان ها است. هورمون ها زبان بدن هستند. به جای کلمات، هورمون ها به بدن می گویند که چه کاری انجام دهد، و در طی این فرایند، هر روز میلیونها اثر بر بدن می گذارند.

این پیام ها توسط غدد تولید می شوند که هم مسئولیت ارسال و هم وظیفه دریافت پیام ها را بر عهده دارند. بدین ترتیب، عملکرد روزانه بدن عمدتا توسط هورمون ها کنترل می شود؛ برای مثال، تنظیم سرعت پمپاژ خون توسط قلب و سرعت رشد استخوان ها. به همین دلیل اگر هورمونها کارآمد نباشند، فرد با وجود مصرف کلسیم، به پوکی استخوان (نازک شدن استخوانها) مبتلا می شود.

هر غده وظیفه ی تنظیم فعالیت ارگان خاصی از بدن را بر عهده دارد. برای مثال، غده آدرنال به بدن برای مقابله با استرس کمک می کند، با تمام جنبه های استرس مقابله نماید. برای یک لحظه تصور کنید، یک فرد دارد از پله ها بالا می رود که به خاطر خیس بودن زمین، سر می خورد. در این شرایط آدرنالین تولید شده توسط غدد آدرنال در پاسخ به استرس بدن را برای مقابله با این شرایط آماده می کند. یا تصور کنید که یک مار را در حیاط خلوت خود ببینید، هورمون آدرنالین شما به مقدار حداکثر خود می رسد، ضربان قلب افزایش پیدا کرده، احساس ترس ایجاد می شود و انرژی پمپاژ شده به شما اجازه می دهد به سرعت از آنجا فرار کنید. ارتباط هورمونها و غدد همیشه ارتباط دوطرفه (رفت و برگشتی در یک سیستم هورمونی کارآمد وجود دارد.

نه تنها غدد صحبت می کنند (ارسال هورمون)، بلکه سلول های بافتهای بدن نیز باید گوش کنند.دریافت هورمون). هنگامی که پیام فرستاده و سپس دریافت شود، سلول ها باید، پیامی مبنی بر دریافت پیام ارسالی و موافقت با آن ارسال کنند. تعادل پنجاه درصدی بین صحبت کردن و گوش دادن، لازمه ی برقراری یک ارتباط خوب است. قبل اینکه هورمون ها بتوانند اثر خود را اعمال کنند، ابتدا باید دریافت شوند. اگر گیرنده های درون بدن مسدود باشند، ارتباطی هم وجود نخواهد داشت؛ این اتفاق شبیه حرف زدن با کسی است که هدفون روی گوش های خود دارد. در این حالت، غده پیام یا دستور «چربی سوزی» را ارسال کرده ولی واکنش سلول های چربی این است: کسی چیزی گفت؟! و در نتیجه اگر سلول های چربی پیامی دریافت نکنند (به پیام های ارسالی گوش نکنند)، چربی سوزی هم نخواهیم داشت.

برای درک بهتر این موضوع، کسی را در نظر بگیرید که زیاد حرف می زند و شما دیگر واکنشی به حرف های او نشان نمیدهید، این ارسال پیام های متعدد توسط غده به سلول های چربی، حساسیت آنها نسبت به دریافت پیام را کاهش میدهد. وجود هر مشکلی در غده، علائم بدنی خاصی ایجاد می کند، که یکی از قابل توجه ترین آنها تغیر شکل بدن است. گاهی سالها طول می کشد تا آزمایش خون، غیرطبیعی بودن هورمون ها را نشان دهد؛ با این وجود و علیرغم اینکه آزمایش می تواند سندی مبنی برطبیعی بودن سطح هورمون ها در خون باشد، از آنجا که همه ۶ هورمون چربی سوز کار خود را از طریق کبد انجام میدهند، باز هم ممکن است کبد، آنها را فعال نکرده باشد. مهم نیست چقدر به خودتان گرسنگی میدهید، اگر هورمون های چربی سوز فعال نشوند، هیچ کاهش وزنی صورت نمی گیرد

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =