همه ی ما درباره ی هیپنوتیزم و خواب مصنوعی شنید ه ایم احتمالا در مورد هیپنوتراپی هم شنیده اید اما اگر هم تا به نشنیده اید امروزه بیشتر به هیپنوتراپی و تفاوت ان با هیپنوتیزم می پردازیم . خوب است بدانید که هیپنوتراپی روشی درمانی است که با استفاده از هیپنوتیزم سعی در درمان بعضی اختلالات روانی یا تغییر عادات دارد. آیا روش هیپنوتراپی برای کاهش وزن و لاغر کردن می تواند مفید و موثر باشد برای یافتن پاسخ این پرسش با مقاله ی ما همراه شوید .

برای مشاوره در زمینه لاغری و کرایولیپولیز با متخصصان ما در تماس باشید.

در ابتدا بهتر است تعریفی از هیپنوتراپی ارئه دهیم تا بامفهوم کلی ان آشنا شوید .هیپنوتیزم روشی است که بعضی روان‌درمانگرها برای کمک به افراد در رسیدن به آرامش کامل از آن استفاده می‌کنند. کارشناسان اعتقاد دارند در طول جلسه هیپنوتراپی، ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه می‌توانند بر تکرار کلامی و تصویر ذهنی تمرکز کنند. در نتیجه، ذهن پذیرای پیشنهادها می‌شود و می‌‌تواند رفتارها، احساسات و عادت‌ها را به‌راحتی تغییر دهدو می دانید که پرخوری از عادات بد ما انسان ها ست . از قرن هجدهم، شکل‌های مختلفی از این روش درمانی برای کمک به مردم در درمان مشکلات گوناگون استفاده می‌شده است، مشکلاتی از شب ادراری گرفته تا ناخن جویدن و سیگار‌ کشیدن. بعضی از پژوهش‌ها ادعا می‌کنند می‌توان از هیپنوتراپی برای درمان اضافه وزن هم استفاده کرد. برای کسانی که عادت بد پرخوری دارند و با هیچ رژیمی هم نتواسته اند بر این عادت غلبه کنند .

تاثیرات هیپنوتراپی درلاغر کردن و کاهش وزن :

باید بدانید که در جلسه هیپنوتراپی، درمانگر با توضیح اینکه هیپنوتراپی چیست و چطور عمل می‌کند کارش را آغاز می‌کند؛ سپس اهداف فردی شما را مرور می‌کند؛ بعد از آن، احتمالا درمانگر با صدایی آرام شروع به صحبت می‌کند تا به شما کمک کند به آرامش برسید و احساس امنیت کنید. بعد از اینکه ذهن در حالت آرام و پذیرا قرار گرفت، درمانگر روش‌هایی برای تغییر عادت‌‌های غذایی و ورزشی شما یا راه‌هایی برای رسیدن به اهداف کاهش وزن پیشنهاد می‌دهد.در این مرحله، بعضی کلمه‌ها یا عبارت‌ها مفید هستند. احتمال دارد درمانگر با به‌‌اشتراک‌گذاری تصویر ذهنی زنده به شما کمک کند خودتان را در حالتی تجسم کنید که به اهداف‌تان رسیده‌اید در پایان جلسه هیپنوتراپی، درمانگر به شما کمک می‌کند تا از هیپنوتیزم بیرون بیایید و به حالت ابتدای جلسه بازگردید. طول جلسه هیپنوتراپی و تعداد جلسه‌ها به اهداف فردی شما بستگی دارد.

 باید دید این روش برای کسانی که اضافه وزن دارند واقعا مفید است یعنی به کاهش وزن کمک می کند . کاری که هیپنوتراپی انجام می‌دهد این است که با اثرگذاشتن بر ذهن می‌تواند عادت‌هایی مانند پرخوری را تغییر دهد. با‌این‌حال، اینکه این روش تا چه اندازه مفید است هنوز جای بحث دارد . یک تحقیق از هیپنوتراپی و به‌طور خاص از رفتار درمانی شناختی برای کاهش وزن استفاده کرد. این پژوهش نشان داد وزن شرکت‌کنندگان در مقایسه با گروه دیگری که از این نوع درمان استفاده نکرده بودند به‌مقدار کمی کاهش پیدا کرده است. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که با اینکه احتمال دارد هیپنوتراپی بر کاهش وزن اثر بگذارد، هنوز پژوهش‌های کافی برای تقویت این ادعا وجود ندارد باید به این نکته توجه کنیم که پژوهش‌های کافی در حمایت از اثر هیپنوتیزم به‌تنهایی در کاهش وزن وجود ندارد. بیشتر پژوهش‌هایی که وجود دارند، بر استفاده از هیپنوتراپی در کنار رژیم غذایی یا ورزش به ان توجه شده است.

هیپنوتراپی و انواع آن :

خوب است که با انواع هیپنوتراپی هم بیشتر آشنا شوید . درمان با تلقین معمولا برای ترک عادت هایی مانند ترک سیگار، ناخن‌جویدن و اختلال در غذاخوردن استفاده می‌شود. درمانگر ممکن است هیپنوتراپی را با درمان‌های دیگری مانند توصیه‌های تغذیه و رفتار درمانی شناختی ترکیب کند.می دانید که فایده اصلی هیپنوتیزم این است که افراد را وارد حالت آرامی از ذهن می‌کند؛ در این حالت ممکن است آنها در مقابل تلقین‌ها پذیرا باشند و درنتیجه بتوانند بعضی از عادت‌هایشان را تغییر دهند.

این درمان شاید برای بعضی‌ها نتایج سریع و ارزشمندی به همراه داشته باشد، اما نه برای همه. تحقیقات نشان داده‌اند احتمال دارد بعضی افراد راحت‌تر اثرات هیپنوتیزم را بپذیرند و درنتیجه، بیشتر از آن فایده ببرند؛ مثلا بعضی از خصوصیات رفتاری مانند از‌خود‌گذشتگی و پذیرابودن، افراد را در مقابل هیپنوتیزم مستعدتر می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند مستعدبودن برای هیپنوتیزم بعد از چهل سالگی افزایش می‌یابد و زنان، بدون توجه به سن، بیشتر از مردان پذیرای هیپنوتیزم هستند. هیپنوتیزم اگر تحت نظارت درمانگر آموزش‌دیده انجام شود، برای بیشتر افراد ایمن است. هیپنوتراپی ابزاری برای شست‌و‌شوی مغزی یا کنترل ذهن دیگران نیست. درمانگر نمی‌تواند افراد را به‌گونه‌ای کنترل کند و از آنها بخواهد کاری نامناسب یا برخلاف میلشان انجام دهند.

معایب هیپنوتراپی چیست ؟

معمولا هیپنوتراپی بی خطر بوده و اگر هم خطری باشد بسیار کم و نادر است . خطراتی مانند : سردرد سرگیجه و خواب آلودگی؛ اضطراب؛ استرس؛ ایجاد حافظه کاذب. افرادی که دچار اختلال توهم یا هذیان هستند باید قبل از جلسهی هیپنوتراپی، این موضوع را با درمانگرشان در میان بگذارند. همچنین، افرادی که تحت‌تأثیر مواد مخدر یا محرک و یا الکل هستند نباید تحت هیپنوتراپی قرار بگیرند .اگر می خواهید هیپنوتراپی به کاهش وزن تان کمک کند باید کارهای زیر را انجام دهید : بیشتر روزهای هفته بدنتان را حرکت دهید: سعی کنید فعالیت‌های متوسط مانند پیاده روی، ایروبیک در آب یا باغبانی انجام دهید یا ورزش‌های سخت‌تر مانند دویدن، شنا و کوهنوردی . یک دفتر مخصوص داشته باشید و مقدار غذا، زمان غذاخوردن و اینکه آیا در زمان سیری هم غذا می‌خورید یا خیر را تحت نظر بگیرید.

این کار به شما کمک می‌کند عادت‌هایی را بشناسید که باید تغییرشان دهید، عادت‌هایی مانند اسنک‌خوردن برای سرگرمی خوردن سبزیجات و میوه ها را شروع کنید و به وفور استفاده کنید . حتما روزی پنج وعده از انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. همچنین، باید فیبر بیشتری به رژیم غذایی‌ خود اضافه کنید. ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در روز مقدار مناسبی است و می‌تواند جلوی اشتهایتان را هم بگیرد خوردن آب ان هم روزی ۶ تا ۸ لیوان فراموش نشود . هیچکدام از وعده های غذایی خود را حذف نکنید . غذاخوردن در ساعت‌های مختلف روز کمک می‌کند که متابولیسم قوی‌تری داشته باشید. فراموش نکنید قبل از اقدام به کاهش وزن با پزشک خود مشورت کنید و بعد رژیم غذایی و ورزش و سایر روش ها را امتحان کنید .

برای مشاوره در زمینه لاغری و کرایولیپولیز با متخصصان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 7 =