دفعه بعد که به پزشکتان مراجعه کردید. از او بپرسید در صورت داشتن تحرک کافی، چه داروهایی را می توانید کاهش دهید یا حتی کنار بگذارید، با تحرک جسمی تان را افزایش دهید و ببینید چه طور علائم بیماری به تدریج برطرف می شود. ممکن است پزشک به جای جدیدترین درمان های دارویی، برایتان ورزش تجویز کند.

برای داشتن اندام دلخواهتان و رهایی از چربی های شکم و پهلو کلیک کنید.

به خاطر قلبتان همیشه از این دو عدد آگاه باشید

با این که بیماری قلبی سالانه میلیون ها نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرو می برد، در مقایسه با دیگر بیماری ها بیش از همه قابل پیشگیری است. در یک تحقیق بین المللی مهم که «تحقیق درون قلبی» نامیده شد، افرادی را از هر قاره که سابقه حمله قلبی داشته اند با تعداد مشابهی از بستگانشان که فاقد چنین پیشینه ای بوده اند، مقایسه کردند. محققان پس از بررسی بیش از ۱۵ هزار نفر در تمام قاره های جهان دریافتند حدود ۹۰ درصد خطر مرتبط با حمله قلبی تحت کنترل خود فرد قرار دارد.

کلسترول بالا، فشارخون، فعالیت بدنی، کشیدن سیگار و رژیم غذایی همگی تأثیر قابل توجهی بر احتمال وقوع بیماری قلبی دارند. مهم ترین نکته در مورد حمله قلبی پیشگیری از وقوع آن است. وقتی فرد دچار حمله قلبی می شود، احتمال مرگ وی طی یک سال بعد به شدت افزایش می یابد. بر این اساس، ۲۵ درصد مردان و ۳۸ درصد زنانی که دچار حمله قلبی مشخص می شوند طی یک سال بعد از آن می میرند. به همین خاطر، باید پیش از آن که دیر شود، از بروز حمله قلبی پیشگیری کرد.

پیشگیری از حمله قلبی با آگاهی از دو عامل اساسی، یعنی کلسترول و فشارخون، آغاز می شود. در مقاله ای در این باره آمده است که آگاهی از میزان کلسترول و فشارخون همان قدر برای حفظ سلامت قلب اهمیت دارد که دانستن الفبا برای خواندن در مورد کلسترول، باید به خصوص توازن بین کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL ) را مدنظر قرار داد، زیرا درنظر گرفتن میزان کلی کلسترول می تواند گمراه کننده باشد و ما را به بیراهه برد، متأسفانه بسیاری از مردم اصلا نمی دانند کلسترول وفشارخونشان چه قدر است، چه رسد به آن که این دو عامل را با حد مطلوب آنها مقایسه کنند.

این دو عامل را باید دست کم یک بار در سال کنترل کرد در حالی که اگر عوامل خطرآفرین بیماری قلبی در فردی بالا باشد، این دو عامل باید دائما تحت کنترل قرار گیرند. در حالی که کنترل میزان کلسترول نیازمند آزمایش خون و ویزیت پزشک است، اندازه گیری فشارخون بسیار آسان تر است. کنترل فشارخون همچنین هزینه کمتری دارد. اگر فراتر از دستگاه های ساده اندازه گیری فشار خون به دنبال فناوری پیشرفته ترید، می توانید با استفاده از یک فشارسنج که به شکل مچ بند است و اتصال آن به تلفن هوشمند خود، دائما فشارخون تان را اندازه بگیرید.

راه مقرون به صرفه رفتن به داروخانه ، درمانگاه یا حتی مرکز خرید نزدیک به محل سکونت تان است. در این مكانها معمولا دستگاه های فشارسنجی وجود دارد که می توانید به طور رایگان فشار خون تان را اندازه بگیرید. اگر تغذیه مناسبی داشته باشید و سیگار نکشید، نیاز کمتری به استفاده از دارو برای کنترل فشار خون یا کلسترول خواهید داشت. برای کنترل این دو عامل از رژیم غذایی تان شروع کنید. سپس روزانه به مدت ۳۰ دقیقه به ورزش کردن بپردازید؛ تحرک روزانه به مدت ۳۰ دقیقه تا ۷۰ درصد احتمال وقوع حمله قلبی را کاهش می دهد. اگر هر روز امکان ورزش کردن را به مدت ۳۰ دقیقه ندارید، دست کم به مدت ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.

وقتی دانشمندان «کلینیک مایو» داده های مرتبط با این بحث را تحلیل کردند، دریافتند حتی ۱۰ دقیقه پیاده روی مفرح در روز، در مقایسه با افرادی که هیچ ورزشی انجام نمی دهند، می تواند تا ۵۰ درصد خطر وقوع حمله قلبی را کاهش دهد. فعالیت بدنی حتی در حد کم نیز می تواند باعث افزایش کلسترول خوب در بدن شود. علاوه بر این، باید مراقب زیاد نشستن نیز باشید.

براساس نتایج مطالعه انجام شده در کلینیک مایو، وقتی پای حمله قلبی به میان می آید، تأثیر زیاد نشستن هم مانند سیگار کشیدن است.

*غذاها و ادویه سالم تر را جایگزین غذاهای سرخ کردنی و شیرین کنید.

* قبل از استفاده از مسکن یا هر نوع داروی دیگری، ابتدا تحرک بدنی را در دستور کار خود قرار دهید.

*از میزان کلسترول و فشارخون تان همواره آگاه باشید. اگر از وضعیت آنهما اطلاعی ندارید، این دو عامل را طی ماه آینده اندازه گیری و بررسی کنید. این کار را دست کم یک بار در سال انجام دهید.

برای داشتن اندام دلخواهتان و رهایی از چربی های شکم و پهلو کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفده =