بیماری قلبی مزمن و شناسایی آن در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.یکی از بزرگترین مشکلات گروه خون O انعقاد آن است که در اکثر مواقع به دلیل کمبود کارایی میزان عوامل انعقاد خون با آن روبه رو هستند. وجود چنین عاملی هنگام از دست دادن خون و بخصوص جراحيها منجر به بروز خطراتی می شود. به طور مثال در زمان زایمان زنان دارای گروه خونی O نسبت به سایرین، خون بیشتری از دست می دهند. دارندگان گروه خون O اگر دارای سوابق بیماریهای خونی هستند باید از آن دسته مواد غذایی استفاده نمایند که حاوی کلروفیل باشد. کلروفیل در اکثر سبزیجات سبز یافت می شود و علاوه بر آن به صورت مکمل نیز وجود دارد. مصرف کلروفیل در تعديل عوامل انعقاد خون مؤثر است.

برای اینکه با دستگاه های لاغری جدید آشنا بشید کلیک کنید.

با وجود این که گروههای خونی A و AB با چنین مشکلی مواجه نیستند، اما جریان خون غلیظ تر آنان باعث عبور پلاکهایی می شود که می تواند منجر به بروز امراض قلبی شود. زنان دارای گروه خون A و AB هنگام عادت ماهانه اگر رژیم غذایی خویش را رعایت نکنند، ممکن است دچار مشکلات حاد لخته شدن خون شوند. اگر گروه خونی B طبق معمول عادات غذایی متعادل خود را حفظ کنند، به دلیل سیستم متوازن بدنی، از کلیه علایم انعقاد خون و بیماریهای مربوط به آن مصون خواهند بود.

بیماری قلبی مزمن

بیماری قلبی مزمن

 به نظر می رسد در جوامع غربی این بیماری به دلایلی همچون غذای روزانه، کمبود ورزش، استعمال دخانیات و فشار عصبی رو به گسترش نهاده است، اما آیا بین گروه خون و استعداد فراگیری بیماری قلبی مزمن رابطه ای وجود دارد؟ در پژوهشهای به عمل آمده هیچ نوع رابطه مستقیمی بین گروه خون و بیماری قلبی وجود نداشت، اما بین گروه خون و کسانی که از این بیماری نجات یافتند رابطه مستقیمی موجود بود. براساس این تحقیقات تعداد بیماران بهبودیافته گروه خونی O بین سنین ۳۰ تا ۷۲ سال به مراتب بیشتر از بیماران گروه خونی A در سنین مشابه بودند.

این میزان بخصوص در مورد مردان پنجاه تا پنجاه و نه سال مشاهده می شد. اگرچه تحقیقات این گروه کامل نشد، اما به نظر می رسد عواملی که موجب مداوای بیماری قلبی مزمن می شوند، می توانند عامل پیشگیری باشند. با توجه به مراتب فوق می توان ابراز کرد خطر ابتلای گروههای خونی A و AB به امراض قلبی بیشتر است. مهمترین عامل ایجاد کننده امراض سرخرگ اکلیلی کلسترول است. بیشتر کلسترول در کبد تولید می شود، اما آنزیمی وجود دارد (فسفاتاز ) که در روده های کوچک ایجاد شده و باعث جذب چربیها می شود. مقادیر بالای فسفاتاز قلیایی سرعت جذب و سوخت و سوز چربیها را افزایش می دهد و منجر به کاهش مقدار کلسترول می گردد.

گروه خون O به طور طبیعی دارای بیشترین مقدار این آنزیم است و گروه خون B از نظر مقدار آن بعد از گروه خون O است، اما گروههای خونی A و AB دارای کمترین مقدار از آنزیم فوق هستند. عامل دیگر، انعقاد خون است. از آنجایی که گروه خون O دارای خون رقیق تری هستند، امکان لخته شدن جریان خون در رگهای قلبی ایشان به مراتب کمتر از سایر گروههای خونی است. از سوی دیگر گروه خونی AB بیشترین مقدار کلسترول و تری گلیسیرید را به نسبت گروههای خونی O و B دارد. گروه خونی A نیز به نسبت گروه خون AB مقادیر کمتری را داراست.

 مورد بیماری: مرض قلبی بیمار: ويلما ۵۲ ساله گروه خون O

ويلما زنی لبنانی و پنجاه و دو ساله بود که بیماری قلبی داشت. هنگامی که برای اولین بار او را معاینه می کردم، به تازگی از بیمارستان و پس از یک مرمت و جراحی پلاستیک رگهای خونی مرخص شده بود. ضمن ابراز می کرد که میزان کلسترول او در زمان تشخیص بیماری اش بالای ۳۵۰ بوده است (مقدار طبیعی کلسترول ۲۰۰ تا ۲۲۰) و سه عدد از رگهای او بیش از هشتاد درصد مسدود هستند. از آنجا که ویلما گروه خونی O داشت و معمولا این گروه خونی کمتر به این نوع بیماری دچار می شوند و باز به دلیل اینکه او از نظر سنی برای ابتلا به چنین مرضی کمی جوان بود، زیرا اصولا زنان تا مدتها پس از دوران یائسگی ممکن نیست به بیماری قلبی و انسداد عروق آن هم تا این حد دچار شوند، بنابراین مورد ویلما از جمله موارد استثنایی بود.

به خاطر داشته باشید که همیشه گرایشها مسلم و قطعی نیستند. ويلما در تمام عمر از عادات غذایی سنتی پیروی کرده بود که شامل مقادیر زیادی روغن زیتون، ماهی و غلات می شد و اکثر پزشکان این رژیم را برای گردش خون مطلوب می دانند. با این همه، پنج سال پیش یعنی زمانی که او چهل و هفت سال داشت برای اولین بار دچار درد در ناحیه گردن و بازوها شد، اما حتی فکر اینکه دچار بیماری قلبی شده باشد به مغزش راه نیافت و وقتی علت آن را دریافت بشدت متعجب شد. پس از عمل باز کردن رگهای قلب، پزشکان به او تجویز کرده بودند که برای پایین نگاه داشتن میزان کلسترول از دارو استفاده کند. ویلما درباره عوارض جانبی مصرف داروهای شیمیایی نگران بود و بیشتر میل داشت تا روشهای درمانی طبیعی را برگزیند و به همین دلیل به من مراجعه کرد. هنگامی که به او پیشنهاد کردم تا گوشت قرمز مصرف نماید دچار تردید شد.

هرچند این نوع رژیم غذایی برای گروه خون O مناسب است، اما ویلما با توجه به بالا بودن میزان کلسترول و بیماری قلبی مزمن خویش چندان مطمئن نبود. با وجود این، چون نمی خواست از داروهای شیمیایی استفاده کند، تصمیم گرفت به مدت سه ماه از روش درمانی گروه خونی پیروی کرده و آزمایش میزان کلسترول را نیز مرتب انجام دهد. وضعیت مزاجی ويلما بسیاری از تئوریهای من درباره استعداد افراد به داشتن کلسترول بالا را تأیید می کرد. غالبا عده ای به دلیل توارث و یا از جهات دیگر ساز و کار، کلسترول بالایی دارند، هر چند از رژیمهای غذایی بازدارنده پیروی کنند. معمولا آنان دارای نوعی ضعف و کاستی هستند که باعث می شود تا سوخت و ساز نهادین کلسترول را مخدوش سازند.

به گمان من وقتی افراد دارای گروه خون O مقادیر زیادی کربوئيدرات (در فرآورده های گندم یافت می شود) مصرف می کنند از کارایی ثمربخش انسولین کاسته و باعث می شوند فعالیت آن قویتر و مستمر شود، در نتیجه در بافتهای بدن چربی بیشتری ذخیره و میزان انباشتگی گلیسیرید افزوده می شود. علاوه بر اینکه به ویلما استفاده بیشتر گوشت قرمز را تجویز نمودم، سعی کردم به جای نان زیادی که مصرف می کرد، جایگزینی انتخاب کنم. همچنین مصرف عصاره زالزالک (گیاه دارویی مفید برای قلب و عروق) و مقادیر کم ویتامین B که باعث کاهش کلسترول می شود، تجویز شد. ويلما منشی بسیار پرکاری بود و شغلی پرتنش داشت ضمن اینکه هیچ نوع فعالیت ورزشی انجام نمی داد. وقتی برایش توضیح دادم که چه رابطه ای بین فشارهای عصبی، فعالیتهای بدنی و همچنین انواع تنشها و بیماریهای قلبی گروه خونی و وجود دارد کاملا مسحور شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *