فشار ریزش آب دوش بر روی سر، بخصوص در قسمت فرق سر می تواند به ریشه موها فشار آورده و باعث ریزش مو گردد. پس باید سعی کرد که فشار آب کم بوده و تمام نواحی سر به تناسب زیر آب قرار گیرد. شستشوی موهای خشک درصد کمتری از مردم دارای پوست سر و موهای خشک می باشند. موهای خشک به علت تغییر ساختمان مو، بسیار حساس بوده و دچار آسیبهایی می گردد. مراعات نکردن بهداشت و با اصول صحیح شستشو باعث وارد آوردن آزارهایی به سلامت و زیبایی مو می گردد.

مراقبت از موها

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما تماس بگیرید .

در فصل سرما و گرما این موها حساس ترند و ممکن است بیشتر دچار ریزش شوند. بعلت حساس بودن این موها می توان برنامه زمان بندی شستشو را در مورد این موها کمی تغییر داد. بدین ترتیب که جهت شستشوی موهای خشک دو روز در میان موها شسته شوند. در شستشوی موهای خشک نباید از آب خیلی گرم استفاده کرد زیرا آب گرم سبب خشکی بیشتر موها می گردد. شامپوی مناسب جهت موهای خشک را انتخاب کنید. شامپو را بر روی فرق سر و مستقیما بر روی موها ریزید، بلکه مقداری از ماده پاک کننده را در کف دست ریخته و دستها را به هم مالیده و سپس کف دو دست را بر روی موها آرام آرام بصورت حرکت دورانی، سار دهید. بعد با نوک انگشتان پوست و موها را شستشو دهید. باید دقت شود ها با پوست سر تماس پیدا نکنند.

در مورد موهای خشک

تا حد امکان زم و ملایم موها را شستشو داد و از چنگ زدن و برس کشیدن و شانه کردن موها خودداری کرد زیرا این موها زمانی که مرطوب هستند حساس تر و شکنند می باشند. پس از شستشوی موهای خشک و حساس و یا آسیب دیده، می توان از یک نرم کننده حالت دهنده موها) استفاده کرد. تمام انواع حالت دهنده ها موها را لطیف و حالت پذیر می کنند و از در هم فرو رفتن و گره خوردن موها جلوگیری می نمایند. مواد نرم کننده مانع از تشکیل الکتریسیته ساکنی که باعث پوش شدن و پف ایستادن موها می شود، می گردند و باعث درخشندگی، انعطاف پذیری و زیبایی موی خشک و آسیب دیده می شوند. شستشو با شامپو علاوه بر برداشتن چربی ها و مواد روغنی و آلودگی ها از سطح مو باعث برداشته شدن ورقه نازک چربی طبیعی و سبومی است که بصورت یک عامل طبیعی و یک ماده حالت دهنده و زیبا کننده طبیعی مو عمل می کند، می شود.

مراقبت از موها

همین عمل برداشته شدن چربی طبیعی از روی موها بوسیله شستشو، ممکن است سبب ناهموار شدن کوتیکول خارجی مو (فلسهای سطح مو) شود، بطوری که موها کدر و زبر بنظر برسند، آن مو ها آسیب دیده اند در بسیاری از موارد اگر این جریان ادامه پیدا کند، ممکن است سطح کورتیکول مو بیشتر ناهموار شود و در بعضی جاها کوتیکول از بین برود، به اکوتیکول از بین برود، بطوری که لایه کورتکس (قشر مر) در معرض قرار گیرد و چند شاخه گردد. به این ترتیب موخوره ایجاد می شود که عارضه بسیاری از موهای خشک می باشد. نکات نرم کننده و حالت دهنده که پس از شامپوزدن مصرف می گردند، بصورت لایه نازکی بر سطح مو می نشینند و کوتیکول ناهموار را صاف می کنند و این امر سبب می شود که موها در هم فرو نروند و راحت تر شانه شوند و درخشندگی، قوام، ضخامت و انعطاف پذیری و حالت پذیری و افزایش یابد.

البته تأثیر این حالت دهنده ها موقتی و کوتاه مدت است

شستشوی موهای نرمال افرادی که دارای پوست و موهای نرمال می باشند، باید دقت نمایند با رعایت اصول صحیح شستشو سبب اختلال در کار تراوش غدد چربی و تحریک آنها نگردند. زیرا شستشر و طريقه آن یکی از مهمترین عوامل برای سلامتی موهای طبیعی و نرمال می باشد. شستشوی هر روزه موهای نرمال ممکن است سبب خستگی و تضعیف موها بگردد و لذا برای موهای طبیعی و نرمال بهترین زمان بندی همان یک روز در میان می باشد و فقط یک بار شستشو کافی است. خشک کردن موها یکی از مسائل بسیار مهمی که در هنگام بهداشت و شستشوی موها باید رعایت شود، خشک کردن موها است.| خشک کردن موها نیز باید طبق اصولی صحیح انجام شود، تا بتوان سلامتی و زیبایی موها را حفظ کرد. موها در مجاورت با آب و رطوبت، متورم می شوند و حالت شکننده و تردی دارند. لذا، باید پس از شستشوی موها، در هنگام خشک کردن بسیار دقت کرد تا فشار و کشش زیادی به آنها وارد نشود.

مراقبت از موها

البته شاید یکی از بهترین راههای خشک کردن موها، به حالت طبیعی بدون هیچ گونه وسیله ای در هوای آزاد باشد. ولی انجام این کار شاید برای همه امکان پذیر و آسان نباشد و با توجه به فصول مختلف این امر همیشه امکان پذیر نیست. پس از شستن و آبکشی کامل موها چند لحظه ای صبر کرده تا آب های روان از موشها خارج گردند. سپس موهای خود را در یک حوله نخی که آب را به خوبی به خود جذب می کند بپیچید و با فشار آهسته دست بر روی حوله، موها را خشک کنید. سعی نمایید که موها را با حوله ماساژ ندهید زیرا این امر باعث شکسته شدن موها و ناهموار شدن کوتیکول سطحی مو می شود. خشک کردن موها با دستگاههای خشک کن مانند سشوار باید با احتیاط انجام شود. در صورت استفاده از سشوار که موها را با حرارت خشک می کند، باید توجه کرد که حرارت دستگاه زیاد نباشد و مدت زمان استفاده از این دستگاه نیز تنظیم گردد، در این صورت برای خشک کردن موها مضر نخواهد بود، در صورتی که اصول صحیح در استفاده از این دستگاه رعایت نشود، باعث می شود موها بیش از اندازه خشک شوند و در اینصورت به ساختمان درونی موها آسیب وارد می گردد. بطوریکه اگر این کار تکرار گردد، قسمتهایی از کوتیکول سطحی مو ریخته و موها شاخه شاخه می گردند و بعبارتی موخوره ایجاد می شود خشن و حرارت زیاد سشوار سعی در در بعضی از موارد افراد با برسهای خشن و حرارت زیاد سشوار کردن و مدل دادن به موها هستند و این امر سبب آسیب وارد آوردن به ها و ریزش تدریجی آن می گردد.

برای رهایی از مشکلات چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یازده =