مراقبت از موها | بهداشت موی سر و مراقبت از آن قسمت اولReviewed by Mehdi kh on Aug 1Rating: 5.0

مراقبت و بهداشت انواع موها مراقبت و بهداشت مو یکی از مهمترین راههای سلامتی و زیبایی موها، رعایت بهداشت صحیح و کامل است. پوست به عنوان یک عضو پوشاننده سطح بدن در ارتباط دائم با محیط خارج است. موها یکی از مهمترین ضمائم پوستی هستند، نه تنها خود عامل زیبایی بدن بشمار می روند بلکه کارهای مهمی را نیز بعهده دارند. لذا جهت حفظ سلامتی و زیبایی آن باید توجه خاصی مبذول گردد. عوامل مختلفی مانند کم خوابی، بی خوابی، هیجانات روحی، کار زیاد و سنگین، هوای آلوده، نوع تغذیه و عدم رسیدگی و مراقبت از موها می تواند سلامت و زیبایی مو را به خطر بیاندازد.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .    

موها بعنوان یکی از ضمائم پوستی، در ارتباط با محیط خارج می باشد و با توجه به این ارتباط دائم با محیط و ساختمان فیزیولوژی درونی که دائما در حال تراوش و دفع چربی و مواد دیگر به خارج می باشد، باید به بهداشت آن توجه خاصی مبذول گردد. برای سلامت و زیبایی موها، باید علاوه بر سلامتی درونی باید از نظر رعایت بهداشت بیرونی نیز توجه لازم را بکار برد. اولین قدم در راه سلامتی و با نگه داشتن مو، رعایت نظافت و بهداشت آن است. اقدام به این کار صرفا برای تامین زیبایی موها نیست بلکه منظور تأمین بهداشت می باشد و انجام این امور برای همه اهمیت فراوان دارد.

شستشوی موهای سر

باید تابع زمانبندی خاص و اصول صحیح باشد، علاوه بر این نوع مواد پاک کننده و شوینده و مهمتر از همه روش شستشو باید بر مبنای اصولی خاص، انجام شود. تا علاوه بر رعایت اصول بنداشتی بتوانیم موهای خود را سالم و به حالت نرمال و طبیعی نگه داریم. اگر فردی بدون توجه به فاصله گذاری و زمان مناسب در هر زمانی که دلش خواست موهایش را شستشو دهد و یا با هر ماده شستشو دهنده ای که در دسترس داشت سرش را بشوید و با هر روشی و هر شکلی که دوست داشت سرش را شستشو دهد، در اینصورت کل سیستم نرمال و طبیعی تراوشات غدد چربی و موها بهم می ریزد و موها با بیش از حد چرب شده و یا خشک می شوند و در نتیجه در معرض ریزش قرار می گیرند. در هر دو حال چه دیر شستن سر و چه زود شستن آن جنبه افراط و تفریط داشته دیر شستن سر باعث می شود که موها چرب و کثیف شده و به علت تنفس ریزش پیدا کرده و یا کدر می شوند و جلای خود را از دست می دهند. برعکس، خیلی زیاد و زودبزود شستن موها نیز سبب خشکی و شکنندگی موها می شود.

رعایت اصول صحیح شستشوی موها

این فایده را دارد که موها را در حالت نرمال و طبیعی خود نگهداری کنیم و اگر پوست سر تحریک شده (چرب یا خشک) است، با رعایت این اصول سعی در متعادل کردن وضعیت پوست سر و تراوش غدد چربی داشته باشیم. در این مواقع رعایت بهداشت مو باید با درمانهای جانبی همراه گردد. زیرا شستشوی مناسب و درمان به موقع هم در بهداشت و هم در زیبایی موها مؤثر است. موها، خصوصا موهای سر باید در برابر سرما، گرما، آفتاب، خشکی، آلودگی هوا و غیره حفاظت شوند تا پوست سر به موقع بتواند به تنفس پوستی و تراوشات طبیعی خود بپردازد. کیفیت شستشوی موهای سر پوست سر دارای ضمائمی است که دائما در حال تراوش ماده چربی (سبوم) و عرق می باشند. مواد زائد بدن، مواد تراوشی مانند چربی و عرق اصولا به سمت خارج پوست و روی موها ریخته می شوند و در سطح همراه با آلودگی ها و گرد و غبار مخلوط شده بصورت لایه ای سطح پوست سر و موها را می پوشانند.

این لایه که شامل تراوشات چربی، عرق، سلول های مرده اپیدرمی، باکتری ها و آلودگی های محیط خارجی می باشد باید بر اثر شستشو و نظافت روزانه از بین برود وگرنه بزودی منافذ بسته شده و تنفس پوستی فولیکولهای مو (اکسیژن گیری) به خوبی صورت نمی گیرد و موها دچار ریزش می گردند. لذا پاک و تمیز نگهداشتن و شستشوی به موقع موها، اولین رکن سلامت و زیبایی موها می باشد. شستشوی موها بسته به نوع مو، باید در زمان های مناسب و شوینده باید بر حسب نوع مو و مناسب با آن انتخاب شود تجاب شود، و همچنین از روش داده گردد. شستشوی هر روز؛ مناسب و اصولی برای شستشو و ماساژ موها استفاده گردد. شستشوی موها (حتی موهای چرب) باعث می شود که موها استراحت نداشته و موهای ضعیف شوند و تعادل طبیعی تراوش غدد چربی بهم بریزد.

زمانبندی شستشوی موها

بر حسب نوع مو فرق می کند ولی بهترین زمان بندی برای شستشوی موهای سر، بطور طبیعی و در حد نرمال یک روز درمیان . . البته خود فرد است که با توجه به نوع و حالت موهایش می تواند این زمان بندی را برای خود تعیین نماید زیرا وقتی موها کثیف می شوند، حالت و زیبایی خود را از دست داده و پژمرده می گردند. در این زمان است که فرد حس می کند باید موها را شستشو دهد. شستشوی بیش از اندازه مو هم صحیح نیست زیرا مو حساس و آسیب پذیر است و در اثر شستشوی مکرر، تحریک و ضعیف می شود. هر شخصی با تشخیص نوع موی خود و با چندبار آزمایش و کمی دقت به سادگی می تواند زمان بندی مناسبی برای شستشوی موها خود پیدا کند. با توجه به این موضوع، مهمترین زمان شستشوی موها یک روز در میان می باشد. در صورت به تعویق افتادن زمان شستشوی موها از زمان تعیین شده، موها بیش از حد چرب و کثیف می شوند، حالت و زیبایی خود را از دست می دهند، اصطلاحا پژمرده می شوند، خارش پیدا میکنند و می ریزند. و حتی لابلای موها شوره های سفیدرنگی دیده می شود که اصطلاحا سبوره Seborrhe خوانده می شود.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .    

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =