سلامتی و مراقبت از موها |مصرف صحیح شامپوی موReviewed by Mehdi kh on Aug 3Rating: 5.0

گاهی آنقدر حرارت زیاد است که ممکن است سیب سوزاندن موها بشود. خشک کردن موها در دمایی بیش از ۵۰ درجه باعث آسیب به مو می گردد. خشکشویی موها خشک شویی موها، بدین معنی است که شستشوی موها بدون استفاده از آب و شامپو و یا شوینده های مایع می باشد. در بعضی از مواقع مانند بیماری ها، عدم دسترسی به آب، در طول مسافرت شرایط مناسبی برای شستشوی سر وجود ندارد. در این زمان برای رعایت بهداشت و شستشوی موها از روش خشک شویی، با استفاده از شامپو های خشک مو می توان موها را شست.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

شامپوهای خشک از سه قسمت تشکیل و ترکیب شده اند

1. جذب کننده چربی (پودر یا نشاسته برنج)

۲- پاک کننده کثافات

۳- یک قلیایی کننده (بوراکس یا کربنات دو سرد) این روش به شما امکان می دهد تا موقتا مشکل را برطرف کرده و کثینی و الودگیها را از روی موها برطرف سازید.

شامپوهای خشک

شامل پودر ها و کردهایی هستند که لابلای موها پاشیده می شوند. برای استفاده از این روش، در ابتدا پارچه یا پوششی را بر روی شانه ها انداخته و پودر مورد نظر را در لابلای مرد بپاشید و کمی با کف دست سر و موها را ماساژ دهید. بسته به کلینی و نوع موی سر به مدت ۳۰-۵ دقیقه صبر کنید. آنگاه با برس یا شانه کردن تمام ذرات را از لابلای موها خارج کنید. ستناده از شامپوهای خشک و بی آب یکی از راهبای تمیز کردن مو می باشد  البته این روش پاک کردن به اندازه شامپوهای معمولی مؤثر نمی باشد به ویژه هنگامی میدند که بیماری خاصی، مانع استفاده فرد از آب ومرطوب گردد. شامپوهای خشک تجاری معمولا شامل یک پودر جاذب و قلیای ضعیف هستند.

در هنگام استفاده وقتی پودر در لابلای موها قرار دی چربی ها و آلودگیهای سطحی مو، بو و عرق را به خود جذب می کند، سپس با آن زدن، برس کردن و یا حوله از موها جدا می شوند. شامپوهای خشک باعث درهم فرورفتن موها نمی شوند و اثر خوبی بر موها نیز دارند. برای افرادی که موهای تیره دارند، استفاده از این روش ممکن است مشکل ایجاد کند زیرا معمولا رنگ دانه ها و پودرها سفید رنگ است و کامل خارج کردن آنها، از لابلای موهادقت زیادی لازم دارد. این روش برای افرادی که موهای روشن و بلوند دارند، مناسب تر است. به هرصورت شامپوهای خشک در موارد خاصی، از مناسب ترین پاک کننده های مو به حساب می آیند. البته استفاده مکرر از این نوع شامپو نیز ممکن است باعث تشکیل شوره سر شود.

لذا سعی کنید فقط در شرایط استثنایی و موارد ذکر شده از این روش استفاده نمایید. طريقه شانه کردن موها شانه زدن صحیح علاوه بر اینکه باعث تأمین بهداشت پوست سر می شود، در بهبودی ظاهر مو نیز تأثیر بسزایی دارد. شانه، یکی از وسایلی است که جهت مرتب کردن و آرایش موها بکار می رود. شانه وسیله ای است که در روی بدنه آن دندانه های ریز و درشت، بلند و کوتاه قرار می گیرد. بر حسب نوع بلندی و کوتاهی مو، شانه هایی با دندانه های کوتاه و بلند انتخاب می شوند. شانه هایی مناسب و بهتر هستند که به آن یک دست و یک مدل و درشت باشند، این نوع شانه ها به موها آسیب وارد نمی کنند. اگر دندانه های شانه ریز باشد در هنگام شانه کردن به موها فشار اور مناسب و بیشتر هستند که تمام دندانه های غبار، خاک و دوده و چرک و بقایای سر ما را زخمی میکند و حتی باعث کنده شدن و شکستن موها می شود. شانه کردن نه تنها باعث مرتب شدن موها می گردد بلکه با پاک کردن در و دوده و چرک و بقایای سلولی و ذرات خارجی به شما کمک می کند. را برای سالمتری داشته باشید و علاوه بر این با عمل شانه کردن چربی تراوش شده از غدد چربی در روی ساقه مو پخش شده و به شفافیت و درخشندگی مو می افزاید.

عامه مردم روزانه از شانه استفاده کرده و موهای خود را مرتب می کنند. ولی شانه کردن علاوه بر اینکه باعث مرتب کردن موها می شود اگر صحیح مورد استفاده قرار گیرد باعث سلامتی و زیبایی موها می گردد. همیشه سعی کنید شانه ای با دندانه های درشت انتخاب نمایید. طریقه صحیح شانه کردن موها بدین طریق است، شانه را بطور مایل با سطح سر در دست گرفته و آرام به لابلای موها فشار دهید. بطوریکه در تماس سطحی با پوست سر قرار گیرد بعد با همان درجه و وضع مایل به آرامی شانه را در روی موها حرکت داده و از ریشه تا نوک موها، شانه را بکشید. دراین میان دقت نمایید دندانه های شانه با فشار به پوست تماس پیدا نکنند. البته باید در تماس سطحی با پوست سر قرار بگیرد زیرا شانه زدن و حرکت شانه باعث به جریان انداختن سبوم و چربی تراوش شده از غدد چربی بر روی سطوح خارجی مو و ساقه موها می گردد و موها را خوش حالت و شفاف می کند. همانطور که در شستشوی موها زمان بندی خاصی رعایت می شود، در مورد شانه کردن نیز باید زمان بندی خاصی رعایت گردد.

که روزانه ۳ تا ۴ بار موها شانه شده و مرتب گردند. بهترین حالت آن است که روزانه ۳ تا ۴ بار موها شانه شده البته برای مرتب کردن موها از وسیله دیگری به نام برس، نیز استفاده میسر : دارای دندانه های فلزی، نایلونی و یا موهای طبیعی نیب به اشکال و اندازه های مختلف در دسترس قرار می گیرند.گاهی رشته های نایلونی که برای ساخت برس ها بکار می روند، ممکن است کناره های ناهموار ومضری داشته باشند و نوکشان نیز با دندانه دار باشد که با رفع این مسأله معمولا لبه های نوک این الیاف نایلونی را گرد می کنند. بعضی الياف نایلونی یا رشته های فلزی کاملا غیر قابل انعطاف و محکم هستند. لبه های غیر قابل انعطاف، ناهموار و مضرس و دندانه دندانه ممکن است در ایجاد موخوره، شکستن مو و تحریک و خراشیدگی پوست سر نقش داشته باشند. همیشه در هنگام خرید برس، رشته های برس را روی کف دست مالیده تا متوجه شوید که موهای برس خشن و ناهموار و یا نرم و قابل انعطاف هستند. برس کشیدن موها با پاک کردن گرد و غبار، خاک و دوده، چرک و بقایای سلولهای مرده به فرد کمک می کند تا موهای سالم و زیباتری داشته باشد.

مراقبت از موها

علاوه بر این، برس کردن موها با پخش کردن چربی در روی ساقه مو به شفافیت و درخشندگی مو می افزاید. در استفاده از برس مانند شانه کردن نباید دندانه های برس را زیاد به پوست سر فشار دهید، زیرا این روش غلط برس زدن باعث تحریک پوست سر و غدد چربی می شوند. تا حد امکان موهایی که مرطوب هستند را برس نکشید زیرا موهای مرطوب بسیار شکننده و حساس هستند و در اثر هرگونه کششی شکسته و قطع می شوند. اگر مجبور به مرتب کردن موهای مرطوب هستید سعی نمایید از شانه با دندانه های درشت استفاده کنید. لازم به ذکر است که کشیدن شدید و با فشار شانه یا برس به کف سر به منظور ماساژ و به جریان انداختن بیشتر خون در سر و تقویت موها کار بسیار اشتباهی است و نه تنها مفید نبوده بلکه برای سلامتی و زیبایی موها بسیار مضر و خطرناک و مهمترین عامل ریزش موها می باشد. پایه و دسته برس باید از ماده ای مقاوم ساخته شود تا در مقابل شستشوهای مکرر مقاومت نماید. افراد خانواده هر کس باید برس مخصوص به خود داشته باشد و دیگران به هیچ وجه از آن استفاده نکنند. در آرایشگاه ها باید بعد از هر اصلاح و آرایش، برس و شانه کاملا تمیز و ضدعفونی گردد. برس و شانه را می توان با همان شامپویی که برای سر مصرف می شود شسته و تمیز نمود.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 17 =