مراقبت از موها | بهداشت موی سر و مراقبت از آن قسمت دومReviewed by Mehdi kh on Aug 1Rating: 5.0

هنگامیکه موها کثیف می شوند، بدین معنی است که روی پوست سر مقدار زیادی تراوشات چربی، عرق همراه با گرد و غبار و آلودگی های محیطی، باکتریها و با هم روی سر جمع شده اند. طبیعی است که مواد کثیف همراه با چربی با آب تمیز نمی شوند. پس در اینجا نیاز به یک شوینده مناسب است، البته از هر فرآورده ای هم نمیتوان برای شستن مو استفاده کرد بنابراین، برای شستن مو از یک شوینده مناسب باید بهره جست.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .    

آب داغ و خیلی گرم برای مو و پوست زیاد مناسب نیست

زیرا لایه کراتینه و شاخی در اثر تماس با آب داغ دچار تورم شده و ریزش پیدا می کنند. موها نیز در مجاورت آب گرم متورم می شوند و در حالت مرطوب کننده و ترد می گردند. موها را معمولا باید با آبی که خیلی داغ نباشد، شستشو داد. شامپو و ترکیبات شوینده، قادرند چربی سطح مو و سطح پوست سر را همراه با ترکیبات دیگر از بین ببرند. به این علت باید بر حسب نوع مویی که داریم، و بررسی خواص مواد پاک کننده موجود در شامپوها، شوینده مناسب را برای موهای خود انتخاب نماییم. مواد پاک کننده، قادرند آلودگی ها و مواد چرب را از سطوح پوست و مو پاک کنند.نکته قابل توجه دیگر در هنگام شستشوی موها، رعایت اصول صحیح شستشوی موها می باشد. زیرا نحوه صحیح شستشو در سلامت مو و جلوگیری از ریزش غیر طبیعی مو ها  در ابتدا موها را با آب مرطوب و خیس کنید. سپس شامپوی متناسب با موی خود را بر روی : ریخته بر روی موها با کف دست مالش دهید، تا به اندازه کاف کف سر را با نوک انگشتان (نه ناخن) ماساژ دهید بطوریکه ناخن ها پوست سر را نخراشند و تحریک نکنند. اگر موهایتان خیلی یک نکنند. اگر موهایتان خیلی بلند است و با موهای جا آسیب دیده ای دارید پوست سر را به چند قسمت تقسیم کرده هر قسمت را بطور جداگانه شستشو دهید. سپس موها را به اندازه کافی با آب ولرم آبکشی و یا بقایای شامپو شسته شود.

اگر موهایتان بیش از اندازه چرب یا کثیف است

این روش را یکبار دیگر تکرار کنید تا مو و پوست سرتان کاملا تمیز شود اگر موهای خشک و حساس و یا آسیب دیده ای دارید پس از شامپو کردن موها از یک حالت دهنده نرم کنند) استفاده نمایید. نرم کننده بصورت یک لایه نازک روی سطح ساقه مو پخش می شود. در این حالت شانه کردن و برس کشیدن موها آسان تر می شود. بعد از شستشو و آبکشی کامل، موهای خود را در یک حوله بپیچید و با فشار آهسته دست بر روی حوله، آنها را خشک کنید. به هیچ وجه موها را در لابلای حوله ماساژ ندهید زیرا وقتی موها در مجاورت آب قرار می گیرند متورم می شوند و در حالت مرطوب شکننده و ترد می شوند. در اثر ماساژ با حوله، لایه کوتیکول سطحی مو ناهموار و خشن می شود و در نهایت باعث شکستن ساقه های مو می شود. برای شانه کردن موهای مرطوب از شانه ای استفاده کنید که فاصله دندانه های آن زیاد باشد و لبه های نرمی داشته باشد و نوک دندانه های آن نیز نباشد. مرکز موی مرطوب را با برس نکشید چرا که موی مرطوب حالت ارتجاعی دارد و ممکن است بر اثر کشش حاصل از برس کنده شود.

موهای در هم رفته به آهستگی و ملایمت با شانه باز کنید

این عمل را از انتهای موها شروع مود. موهای در هم رفته و گره خورده را به آ کرده و به تدریج به سمت پوست سر بروید پس بطور خلاصه جهت شستشوی موهای نرمال و طبیعی یک روز در میان، با یک شوینده مناسب و با روش صحیح بدون چنگ زدن، بدون بدون برس کشیدن شستشو دهید. این طرز شستشو کلی است و برای ماساژ دادن، بدون برس کشیدن موها میگرده و علاوه بر آسیب بر موها می توان از این روش کلی استفاده کرد. استفاده از آب ولرم برای تمام انواع – موها پیشنهاد می شود. زیرا استفاده از آب سرد با آب گرم باعث انبساط و انقباض های مداوم ساختمان پوست سر و موها می گردد و علاوه بر آسیب بر ریشه و فولیکول های مو ساختمان ساقه مو نیز آسیب می بیند و این شوک های متعدد در دراز مدت سبب ریزش شدید مو می گردد. البته علاوه بر توجه به حرارت آب، نوع ریزش آب بر روی سر نیز مهم است زیرا آب که با فشار زیاد بر روی سر ریخته می شود، (دوش حمام با فشار زیاد) سبب آسیب به پوست سر و موها را S و شستشوی موهای چرب شستشوی انواع موهای مختلف (چرب، خشک، نرمال) کمی با هم متفاوت می باشند.

موهای چرب در اثر اختلال در کارآیی غدد چربی و تراوش بیش از اندازه سبوم، ایجاد می شوند. درصد زیادی از مردم دارای موهای چرب می باشند. اکثرا مربوط به روشهای غلط شستشویی است که در بالا ذکر شد. برای شستن موهای چرب، بهترین زمان بندی برای این نوع موها یک روز است. آب مورد استناده نباید خیلی گرم باشد، زیرا بسیاری از افراد که رای موهای چرب هستند به غلط فکر می کنند که آب هرچه داغ تر باشد، موها بالا بردن این آمار اکثر مربوط به روشهای غلط شد که کاملا غلط است و اثر منفی بر روی شود که غدد چربی فعالیت طبیعی و نرمال خود را از بهتر پاک می شوند. در صورتیکه این فکر کاملا غلط است چربی موها دارد و باعث می شود که غدد چربی فعالیت طبیعی و رویه سوم و چربی تراوش کنند. لذا باید توجه نمود که حتما آب مصرف شده برای شستشوی موهای چرب آب ولرم باشد.

ماده پاک کننده مناسب با نوع موی چرب باید طوری انتخاب شود که علاوه به قدرت پاک کنندگی چربی و آلودگی های دیگر، توانایی متعادل کردن تراوش غدد چربی را داشته باشد. برای شستشوی موهای چرب ابتدا کاملا موها را با آب ولرم خیس کند. مقداری از شامپوی مناسب انتخاب شده را در کف دست ریخته و پس از مالیدن دو کف دست بهم سريعا شامپو را بر روی تمام قسمتهای مو مالش دهید (نه فقط بر روی فرق سر). پس از مالش های پی در پی با نرم کف دست، کف تولید شده و کف حاصله را در تمام قسمتهای سر پخش کنید. لازم به ذکر است که اگر شامپو مستقیما بر روی فرق سر و روی موها ریخته شود، برای ریشه موها مضر است و شاید یکی از دلایلی که ریزش موها اكثرأ از ناحيه فرق سر شروع می شود، همین باشد. پس از تولید کن با کن دست و نوک انگشتان به آرامی موها و پوست کن سر را ماساژ دهید، دقت نمایید که ناخن ها با پوست سر تماس پیدا نکنند.

اگر موها بسیار کثین و چرب باشند در بار اول موها به خوبی کن نمی کنند لذا لازم است موها با آب ولرم آبکشی شده و کف های قبلی به خوبی شسته شوند سپس برای بار دوم همین عمل را تکرار کنید. البته دقت نمایید که ماساژ و چنگ زدن های شدید و زیاد نه تنها کمکی به تمیزی و رفع چربی مونمی کنند، بلکه باعث تحریک بیشتر : غدد چربی و چرب تر شدن موها می گردند. پس از شستشوی کافی با آب ولرم آبکشی نمایید، سعی کنید این مرحله را به دقت انجام دهید .باقی ماندن شامپو بر سطح دورها و روی پوست سر به سلامتی آسیب میزند. پس از شستشوی کافی، موها را بدقت مرحله را به دقت انجام دهید زیرا  سر به سلامتی و زیبایی موها آسیب می رساند.| نکته ای که در اینجا قابل ذکر است، در هنگام آبکشی طریقه استفاده از آب هم برای سلامتی موها بسیار مهم است. زیرا امروزه، اکثرا برای شستشو و آبکشی از دوش استفاده می شود و آب دوش مبتنی بر بالا و فرق سر می ریزد.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .    

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهارده =