چرا نوشیدن آب در رژیم های غذایی اهمیت دارد ؟Reviewed by Mehdi kh on Jan 25Rating: 5.0

نوشیدن آب در رژیم های غذایی بسیار اهمیت دارد . بهترین توصیه به برای شما این است که آب بنوشید . تا می توانید  بیشتر آب بنوشید. نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامت ضروری است. بدون غذا بیشتر از بی آبی زنده خواهید ماند. آب قسمت بسیار مهمی از تمام عملکردهای بدنی و فرآیندهایش از جمله هضم و دفع است. وقتی رژیم می گیرید، آب می تواند به کاهش وزنتان کمک کند چون موجب می شود کمتر غذا بخورید. در این مقاله شما را با اهمیت نوشیدن آب در رژیم های غذایی آشنا می کنیم .

برای رهایی از چاقی و اضافه وزن با ما تماس بگیرید .

نوشیدن آب در طول رژیم غذایی بسیار اهمیت  دارد و چون بدون افزودن کالری اضافی موجب آب رسانی به بدن می شود. نوشیدن مایعات بدون کالری مانند آب، قبل یا در طول وعده غذایی به کسی که رژیم می گیرد کمک می کند سریع تر احساس سیری کند.

بنابراین علاوه بر اضافه نشدن کالری اضافی به وعده غذایی نوشیدن آب کمک می کند. کالری غذاهای اضافه در میان وعده یا وعده های اصلی کمتر یا به طور کلی حذف شود. نوشیدن آب این مورد در زمان سوخت و ساز چربی و کاهش وزن بسیار مهم است و سوخت و ساز بدن را نظم می دهد . 

چرا نوشیدن آب برای بدن در هنگام رژیم غذایی اهمیت دارد ؟

آب برای بدن بسیار واجب و ضروری است .  مقدار توصیه شده مصرف آب برای خانم ها حدود 2.5 و برای آقایان حدود 3.5 لیتر در روز است. البته این مقدار علاوه بر آب شامل دیگر نوشیدنی ها و غذاهایی که سرشار از آب هستند نیز می شود.

اگر بحث تنها نوشیدن آب باشد توصیه می شود در روز بیش از 8 لیوان مصرف نکنید. با این حال چنین توصیه ای کلی است و نیاز واقعی بدن به مایعات تحت تاثیر رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، شرایط بدنی و آب و هوا است. برای مثال اگر ورزش کنید این مقدار بالا می رود یا اگر در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار داشته باشید نیازتان به آب بیشتر می شود.

قبل، بعد و در طول ورزش نیز به آب نیاز دارید. ورزش خود از مواردی است که  برای کاهش وزن ضروری است که بدون مصرف آب نمی توانید درست انجامش دهید منتظر نمانید که تشنه شوید و بعد آب بخورید سعی کنید به فواصل منظم در طول روز 8 لیوان آب را بنوشید .

در مورد آب نکاتی هست که باید بدانید :

وقتی آب می نوشید احساس سیری می کنید و این خود باعث می شود از پر خوری جلوگیری شود . باید بدانیدکه آب باعث چربی سوزی می شود . نوشیدن آب سم زدای خوبی است و باعث سم زدایی  می شود . آب کالری های دریافتی را کاهش می دهد .

وقتی چربی سوزی می کنید یا از رژیم هایی که چربی سوزی می کنند استفاده می کنید حتما آب بنوشید زیرا آب چربی سوزی می کند . اگر ورزش می کنید و در کنار رژیم غذایی خود ورزش هم قرار داده اید حتما آب زیاد بنوشید . 

نوشیدن آب با کاهش وزن چه ارتباطی دارد ؟

این سوال پیش می اید که ایا نوشیدن اب در چربی سوزی و تاثیر بهتر رژیم های غذایی تاثیر دارد یا خیر . مطالعات نشان دادند نوشیدن حدود ( نیم لیتر ) آب 30 دقیقه قبل از وعده غذایی می تواند به افراد بالغ چاق در کاهش وزن کمک کند. محققان طی تحقیقات بسیار  به این نتیجه رسیده اند که برای اثباتش باید آزمایش های جامع تری گرفته شود.

در این آزمایشات محققان 84 فرد بالغ و چاق را از طریق پزشک هایشان استخدام کرد. هر کدام از این افراد مشاوره ای در زمینه کنترل وزن دریافت کرد که سبک زندگی اش، انتخاب های غذایی اش، و مقدار فعالیت بدنی که داشت را تغییر می داد.

پژوهشگران به صورت تصادفی  شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند، آنها از یک گروه که شامل 41 داوطلب می شد خواستند نیم ساعت قبل از وعده غذایی نیم میلی لیتر آب بنوشند، نوشیدنی های گازدار و دارای قندهای رژیمی در برنامه نبود. از 43 داوطلب دیگر خواسته شد تنها قبل از غذا خوردن تصور کنند که سیر هستند.

بعد از 12 هفته زیر نظر قرار دادن این دو گروه، و مشاوره تلفنی دو هفته ای، گروهی که قبل از وعده ها آب می نوشیدند، حدود 1.250 کیلوگرم بیشتر از گروهی که قبل از وعده ی غذایی تصور می کردند سیر هستند وزن کم کردند. افرادی که قبل از هر سه وعده غذایی خود را با آب پر می کردند در کل 4.300 کیلوگرم وزن کم کردند.

یکی از دکترهای دست اندر کار این پژوهش ها می گوید:

زیبایی این یافته در سادگی آن است. تنها نوشیدن آب سه مرتبه در روز و قبل از وعده های غذایی کمک می کند وزن کم کنید. این کار وقتی با توصیه هایی در مورد افزایش فعالیت بدنی و انتخاب درست غذایی ترکیب شود می تواند به فرد کمک کند به صورت سالم و کنترل شده سریعتر وزن کم کند و چیزی است که زندگی پر مشغله مردم نیز نمی تواند مانعش شود چون نوشیدن مقداری آب نیازی به وقت گذاشتن ندارد. محققان قصد 

دارندکه در این زمینه تحقیقات مفصلی را انجام دهند اما همه می دانیم که نصف بدن ما را آب تشکیل می دهد و این مایع برای سلامتی بدن بسیار با اهمیت است ولی در کاهش وزن باید بدانیدکه نوشیدن اب بسیار اهمیت دارد.

شاید خیلی در نظر شما که رژیم غذایی خاصی را رعایت می کنید کم کردن وزن و نوشیدن آب خیلی ربطی به هم نداشته باشند اما با مواردی که در این مقاله به ان اشاره کردیم باید بدانیدکه نوشیدن آب از اهمیت بسیاری برخوردار است و اب باعث چربی سوزی می شود و سوخت وساز بدن را تنظیم می کند .

البته اشاره شد که وقتی آب نوشیده می شود دیگر اشتها به غذا خوردن یا ریزه خواری را از دست می دهید و این یعنی گام مهمی به طرف کاهش وزن و لاغری . سعی کنید آب را حتما به اندازه بنوشید .

برای رهایی از چربی های موضعی فقط با ما تماس گرفته و مشورت کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =