بسیاری از شما از رژیم  فاقدگلوتن استفاده می کنید . باید بدانید که گلوتن گروهی از پروتئین است که در برخی از دانه ها مانند گندم ، چاودار و جو یافت می شود. این ماده با تهیه خاصیت ارتجاعی و رطوبت به حفظ شکل خود کمک می کند. همچنین امکان افزایش نان را فراهم می کند و یک بافت جویدنی فراهم می کند. اگرچه گلوتن برای اکثر افراد بی خطر است ، اما افرادی که دارای بیماری هایی مانند بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن هستند باید از آن جلوگیری کنند تا از عوارض جانبی سلامتی جلوگیری کنند . بسیاری از غذاها با ترکیبات حاوی گلوتن تهیه می شوند ، بنابراین مهم است که افرادی که قادر به مصرف آن نیستند ،  هنگام خرید برچسب های این ماده را از نزدیک بررسی کنند.

برای رهایی ازچاقی با ما تماس بگیرید .

غلات کامل فاقد گلوتن :

خوب است بدانید که تعداد کمی از غلات کامل حاوی گلوتن هستند ، در حالی که بقیه به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. مهم است که هنگام خرید غلات کامل ، برچسب های مواد غذایی را بررسی کنید. حتی غلات کامل بدون گلوتن را می توان گلوتن اضافه کرد، به خصوص اگر در همان مواد غذایی حاوی گلوتن فرآوری شوند برای مثال ، جو دوسر اغلب در امکاناتی که گندم را نیز پردازش می کنند ، فرآوری می شود که می تواند منجر به آلودگی متقابل شود. به همین دلیل باید تأیید کنید که جو دوسر خریداری شده دارای گواهینامه بدون گلوتن است . اگر رژیم فاقد گلوتن دارید از مصرف جو دو سر غافل نشوید . از خواص بی نظیر ان برای سلامت بدن و حتی کاهش وزن استفاده کنید .

برخی از غلاتی که گلوتن ندارند عبارتند از : کینوا و برنج قهوه ای و برنج وحشی  و گندم سیاه و ذرت خوشه ای و تاپیوکا و گل تاج خروس و جو دوسر و ارزن و آرواروت برخی ز غلاتی که حاوی گلوتن هستند : گیاهانی مانند گندم البته  انواع مختلف شامل : گندم کامل ، دانه گندم ، بلغور ، آرد گندم و چاودار و چاودم و جو حاوی گلوتن هستند . این غلات حاوی گلوتن اغلب برای تهیه محصولاتی مانند نان ، کراکر ، ماکارونی ، غلات ، کالاهای پخته شده و غذاهای میان وعده استفاده می شود.

سبزیجات میوه های فاقد گلوتن :

 نکته ی مهم ایت است که تمام میوه ها و سبزیجات تازه به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. با این حال ، برخی از میوه ها و سبزیجات فرآوری شده ممکن است حاوی گلوتن باشند ، که بعضی اوقات برای طعم دهنده یا به عنوان بزرگتر شدن اضافه می شود. مواد حاوی گلوتن که ممکن است به میوه ها و سبزیجات فرآوری شده اضافه شود شامل پروتئین گندم هیدرولیز شده ، نشاسته اصلاح شده مواد غذایی ، مالت و مالتودکسترین است .

نمونه هایی از میوه ها و سبزیجات تازه را برایتان معرفی کرده ایم که ممکن است این لیست از این هم گسترده تر باشد و ما نمونه ای برای اگاهی بیشتر شما نام برده ایم که می توانید در رژیم بدون گلوتن از آنها استفاده کنید :

 موز و مرکبات ، از جمله پرتقال و گریپ فروت و سیب و توت ها و بری ها و هلو و گلابی سبزیجات چلیپیایی ، از جمله گل کلم و کلم بروکلی و سبزیجات ، مانند اسفناج ، کلم و برگ چغندر سبزیجات نشاسته ای ، از جمله سیب زمینی ، ذرت و کدو حلوایی لوبیا سبز و  فلفل دلمه ای پیاز ها و هویج و قارچ و تربچه

انواع میوه ها و سبزیجاتی که باید تحقیقات بیشتری روی ان ها صورت بگیرد تا مشخص شود فاقد گلوتن هستند و بهتر است خیلی از ان ها مصرف نکنید . نسرو میوه ها و سبزیجات: اینها ممکن است با سس های حاوی گلوتن کنسرو شوند. میوه ها و سبزیجات کنسرو شده با آب یا آب میوه های طبیعی احتمالاً فاقد گلوتن هستند . میوه و سبزیجات فریز شده : بعضی اوقات اینها حاوی طعم دهنده ها و سس های اضافه شده ای هستند که حاوی گلوتن هستند. انواع منجمد ساده معمولاً عاری از گلوتن هستند میوه و سبزیجات خشک: بعضی از آنها ممکن است حاوی مواد حاوی گلوتن باشند میوه و سبزیجات از قبل خرد شده: بسته به محل آماده سازی آنها ممکن است آلوده به گلوتن باشند .

پروتئین ها – فاقد گلوتن :

می دانیدکه بسیاری از غذاها حاوی پروتئین هستند ، از جمله منابع حیوانی و گیاهی. بیشتر آنها به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند با این حال ، مواد حاوی گلوتن مانند سس سویا ، آرد و سرکه مالت اغلب به عنوان چاشنی یا طعم دهنده استفاده می شوند. آنها ممکن است به سس ها ، طعم دهنده و مارینادها اضافه شوند که معمولاً به منابع پروتئین اضافه می شوند .

مصرف پروتئین های بدون گلوتن:

انواعحبوبات مانند لوبیا ، عدس ، نخود فرنگی ، بادام زمینی آجیل ها و دانه ها و گوشت قرمز مانند گوشت بره و یا گاو میش و گاو مرغ تازه و بوقلمون و گوشت ماهی و غذاهای دریایی مانند صدف محصولات بدست امده از سویا مانند توفو وتمپه و اما پروتئین هایی که بهتر است مصرف نشوند : گوشتهای فرآوری شده مانند هات داگ ، پپرونی ، سوسیس ، سالامی و بیکن و جایگزین های گوشت مانند همبرگرهای گیاهی پروتئین هایی که با سس ها یا چاشنی ها ترکیب شده اند و  پروتئین های آماده برای خوردن اگر گوشت یا مرغ و ماهی با نان پوشیده شده باشد و پروتئین هایی که با سس سویا و براساس گندم تهیه می شوند را نباید مصرف کنید .

لبنیات فاقد گلوتن :

خوب است بدانید که بیشتر محصولات لبنی به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. با این حال ، آنهایی که دارای طعم هستند و حاوی مواد افزودنی هستند ، همیشه باید آنها بررسی شوند .برخی از ترکیبات رایج حاوی گلوتن که ممکن است به محصولات لبنی اضافه شود شامل غلیظ کننده ، مالت و نشاسته غذایی اصلاح شده است .

لبنیاتی که فاقد گلوتن هستند :

پنیر شیر و کره و خامه و پنیر کوتاژ و ماست .

محصولات لبنی که بهتر است استفاده نشوند : شیر و ماست طعم دار بهتر است مصرف نشوند .

گلوتن برای چه کسانی مضر است :

خوب است بدانید که بسیاری با مصرف گلوتن مشکلی ندارند با این حال، این ماده می‌تواند برای افرادی که شرایط بدنی خاصی دارند، مشکل ایجاد کند . این مشکلات عبارتند از: بیماری سلیاک، حساسیت به گلوتن، آلرژی به گندم و بیماری‌های دیگر .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =