شاید برای تان سوال پیش بیاید که گلوتاتیون چیست که باعث سلامت و تناسب اندام می شود و چه تاثیراتی داد باید بگوییم که گلوتاتیون آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که به گفته ی دانشمندان مزایای متعددی برای سلامتی دارد. این اظهارنظرها باعث شده‌اند تا بیش از پیش به این آنتی‌اکسیدان توجه شود. بعضی از مردم باور دارند که این ماده خواص ضدپیری دارد، برای درمان اوتیسم مفید است و سوخت‌وساز چربی‌ها را افزایش می‌دهد و حتی از بروز سرطان هم جلوگیری می‌کند . در این مقاله این ادعا هاو تاثیر این آنتی اکسیدان را در لاغری و تناسب اندام وسلامت بدن بررسی می کنیم . 

در ابتدا باید بدانید که لوتاتیون آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که در تمامی سلول‌های بدن وجود دارد. این آنتی‌اکسیدان از سه مولکول مختلف تشکیل شده است که ما به آنها آمینواسید می‌گوییم. آمینواسیدها طبق الگوهای مختلفی ترکیب می‌شوند تا پروتئین‌های موجود در بدن را تشکیل دهند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گلوتاتیون این است که به‌طور طبیعی در کبد تولید می‌شود؛ اتفاقی که برای بیشتر آنتی‌اکسیدان‌ها نمی‌افتد.

مزایای گلوتاتیون در بدن عبارت است از :

گلووتاتیون باعث ساخت دی ان ای که پایهی  اصلی پروتئین‌ها و سلول‌هاست است .سیستم ایمنی بدن را تقویت کمی کند همچنین سبب تشکیل سلول‌های اسپرم می شود ؛ تجزیهی  بعضی از رادیکال های آزاد؛ بهبود کارکرد بعضی از آنزیم‌ها و بازسازی ویتامین ای و سی را هم موجب می شود . این آنتی اکسیدان سبب خارج کردن جیوهی موجود در مغز که می تواند بسیار خطرناک باشد مفید است  به کبد و کیسهی  صفرا برای کنار آمدن با چربی‌ها کمک می کند؛

اما چه کنیم تا گلوتاتیون در بدن کاهش پیدا نکند :

دانشمندان بر این باورند که کاهش سطح گلوتاتیون موجود در بدن، می‌تواند خطر بروز برخی بیماری‌ها را افزایش دهد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان از مکمل‌های حاوی گلوتاتیون استفاده کرد که به دو شکل خوراکی و تزریقی در دسترس هستند . همچنین می توانید از به استفاده از سایر مکمل‌هایی که تولید طبیعی گلوتاتیون را در بدن افزایش می‌دهند را استفاده کنید . این مکمل ها عبازتند از :مکمل خار مریم که گیاهی است دارویی و مطمئنا اسم ان را شنیده اید .و استفاده از استیل سیستئین که نوعی  مکمل خلط‌آور است که از آن برای رفع مسمویت ناشی از مصرف استامینوفن و دفع خلط مجاری تنفسی استفاده می‌شود سوپراکسید دیسموتاز که نوعی مکمل آنتی‌اکسیدانی است که ازجمله خواص آن می‌توان به ترمیم سلول‌ها اشاره کردو بسیا رموثر است . کاهش تماس با ترکیبات سمی و مضر و استفادهی  بیشتر از مواد خوراکی سالم و مفید در رژیم غذایی نیز راهکارهایی طبیعی برای افزایش سطح گلوتاتیون در بدن هستند.

مزایای گلوتاتیون برای  تناسب اندام و سلامت عمومی بدن :

گلوتاتیون و مبارزه با سرطان ها : بعضی از بررسی ها  نشان می‌دهند که گلوتاتیون می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت سرطان تاثیرگذار باشد . البته نکتهی دیگری هم در این بررسی ها  روشن شده است؛ اینکه گلوتاتیون می‌تواند حساسیت تومورهای سرطانی را نسبت به شیمی درمانی، که از رایج‌ترین درمان‌های سرطان است، کم کند التبه نیاز به تحقیقات بیشتری هست .

گلوتاتیون و کم کردن  آسیب ناشی از کولیت رودهی بزرگ یا کولیت اولسراتیو: خوب است این نکته را بدانید که مانند سایر اختلال‌های التهابی، کولیت رودهی بزرگ نیز با آسیب اکسایشی و به برهم ریختن تعادل میان رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان موجود در بدن گفته می‌شود البته طی مطالعاتی که در چندین سال پیش  در این باره صورت گرفت، مشخص شد که مکمل‌های حاوی گلوتاتیون می‌توانند تاحدودی آسیب واردشده به رودهی  بزرگ را در موش‌ها بهبود ببخشند و البته اثرگذاری گلوتاتیون بر بهبود رودهی بزرگ انسان نیازمند بررسی‌های بیشتری است

گوتاتیون و افزایش حساسیت انسولین: مقاوت دربرابر انسولین می‌تواند منجر به بروز دیابت نوع ۲ شود. بدن با تولید انسولین، گلوکز موجود در خون را به سلول‌ها منتقل و از آن به‌عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. بررسی ها نشان داد که بدن افراد مقاوم به انسولین، معمولا سطوح کمتری از گلوتاتیون را تولید می‌کند. به‌خصوص اگر افراد سابقهی ابتلا به اختلالاتی مثل نوروپاتی یا رتینوپاتی را هم داشته باشند.

گلوتاتیون و کمترکردن علائم بیماری پارکینسون: گلوتاتیون درکمتر کردن علائم ناراحت کننده ی بیماری پارکینسون بسیار مفید است  بنابر نتایج برخی بررسی ها ، شواهدی به دست آمده است که نشان می‌دهند با ثابت نگه داشتن سطوح گلوتاتیون در بدن، می‌توان به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک کرد این بررسی ها  تزریق مکمل گلوتاتیون را به‌عنوان درمانی مناسب برای بیماران مبتلا به پارکینسون پیشنهاد داده‌اند. از سوی دیگر راجع به مصرف قرص مکمل گلوتاتیون توضیح چندانی داده نشده است. به همین خاطر در این مورد هم باید منتظر تحقیقات بیشتری باشیم.

گلوتاتیون فعالیت آنتی‌اکسیدانی را سبب می شود :  باید بدانید که رادیکال‌های آزاد موجب بروز علایم کهولت سن می‌شوند و خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را افزایش می‌دهند. آنتی‌اکسیدان‌ها از بدن دربرابر آسیب ناشی از این رادیکال‌ها محافظت می‌کنند.گلوتاتیون بخشی از این اثرگذاری قابل‌ملاحظه را مدیون حجم زیاد خود در بدن است: این آنتی‌اکسیدان با غلظت بسیار بالایی در تمامی سلول‌های بدن وجود دارد.

گلوتاتیون و درمان مشکلات طیف اوتیسم: وجود گلوتاتوین برای درمان مشکلات اوتیسم می تواند مفید باشد بخشی از شواهد به‌دست‌آمده از بررسی‌ها، حاکی از آن هستند که سطح گلوتاتیون موجود در بدن کودکان مبتلا به اوتیسم، درمقایسه با دیگر کودکان کمتر است . در سال ها پیش ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مکمل خوراکی گلوتاتیون یا آمپول آن می‌تواند به کاهش برخی از علایم اوتیسم کمک کند. البته محققان در این آزمایش بهبود علایم اوتیسم در کودکان را موردبررسی قرار ندادند، بنابراین برای اثبات تأثیر گلوتاتیون در بهبود اوتیسم به بررسی‌های بیشتری نیاز است.

پس با خواندن خواص بی نظیر این انتی اکسیدان متوجه شدید که چقدر برای بدن و سلامت ان مفید است .گلوتاتیون آنتی‌اکسیدانی بسیار قدرتمند است که بدن ما روزانه آن را تولید و مصرف می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که کمبود این ماده در بدن با بروز مشکلات جسمی متعددی در ارتباط است . مکمل‌های خوراکی و تزریقی گلوتاتیون برای رفع مشکل بسیاری از افراد مناسب است، بااین‌حال، ممکن است برای برخی دیگر مناسب نباشد و با سایر داروهای مصرفی تداخل دارویی ایجاد کند. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که برای مصرف هر مکملی مشورت با پزشکتان را فراموش نکنید و سرخود از مکملی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =