اگر رژیم بدون گلوتن دارید باید بدانید که چه غذاهایی می توانید مصرف کنیدو چه غذاهایی را نیمی توانید مصرف کنید . باید بدانید که گلوتن گروهی از پروتئین است که در برخی از دانه ها مانند گندم ، چاودار و جو یافت می شود. این ماده با تهیه خاصیت ارتجاعی و رطوبت به حفظ شکل خود کمک می کند. همچنین امکان افزایش نان را فراهم می کند و یک بافت جویدنی فراهم می کند. اگرچه گلوتن برای اکثر افراد بی خطر است ، اما افرادی که دارای بیماری هایی مانند بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن هستند باید از آن جلوگیری کنند تا از عوارض جانبی سلامتی جلوگیری کنند.

برای مشاوره در زمینه لاغری سریع در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

غذاهای بدون گلوتن :

میوه ها و سبزیجات – بدون گلوتن :

باید بدانید که میوه ها و سبزیجات کنسرو شده با آب یا آب میوه های طبیعی احتمالاً فاقد گلوتن هستند تمام میوه ها و سبزیجات تازه به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. با این حال ، برخی از میوه ها و سبزیجات فرآوری شده ممکن است حاوی گلوتن باشند ، که بعضی اوقات برای طعم دهنده یا به عنوان بزرگتر شدن اضافه می شود مواد حاوی گلوتن که ممکن است به میوه ها و سبزیجات فرآوری شده اضافه شود شامل پروتئین گندم هیدرولیز شده ، نشاسته اصلاح شده مواد غذایی ، مالت و مالتودکسترین است.

میوه ها و سبزیجاتی که می توانید در رژیم فاقد گلوتن استفاده کنید عبارتند از :مرکباتی مانند : پرتقال و گریپ فروت موز سیب انواع توت هاهلوگلابی ها گل کلم و کلم بروکلی اسفناج ، کلم و برگ چغندر سبزیجات نشاسته ای ، از جمله سیب زمینی ، ذرت و کدو حلواییفلفل دلمه ای قارچ پیازها هویج تربچه لوبیا سبز و اما میوه ها و سبزیجاتی که بهتر است استفاده نشود : کنسرو میوه ها و سبزیجات که ممکن است با سس های حاوی گلوتن کنسرو شوند. میوه ها و سبزیجات کنسرو شده با آب یا آب میوه های طبیعی احتمالاً فاقد گلوتن هستند . میوه و سبزیجات منجمد که بعضی اوقات اینها حاوی طعم دهنده ها و سس های اضافه شده ای هستند که حاوی گلوتن هستند. انواع منجمد ساده معمولاً عاری از گلوتن هستند و میوه و سبزیجات خشک که ممکن است حاوی مواد حاوی گلوتن باشند میوه و سبزیجات از قبل خرد شده هم  بسته به محل آماده سازی آنها ممکن است آلوده به گلوتن باشند.

غلات کامل – بدون گلوتن :

توجه کنید که تعداد کمی از غلات کامل حاوی گلوتن هستند ، در حالی که بقیه به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. مهم است که هنگام خرید غلات کامل ، برچسب های مواد غذایی را بررسی کنید. حتی غلات کامل بدون گلوتن را می توان گلوتن اضافه کرد، به خصوص اگر در همان مواد غذایی حاوی گلوتن فرآوری شوندبرای مثال ، جو دوسر اغلب در امکاناتی که گندم را نیز پردازش می کنند ، فرآوری می شود که می تواند منجر به آلودگی متقابل شود. به همین دلیل باید همواره توجه داشته باشید که جو دوسر خریداری شده دارای گواهینامه بدون گلوتن است.غلاتی که فاقد گلوتن هستند ومی توانید مصرف کنید عبارتند از : جوی دوسر  برنج قهوه ایبرنج وحشیگندم سیاهذرت خوشه ای تاپیوکاارزنگل تاج خروسآرواروتو اما غلاتی که حاوی گلوتن هستند : بلغور گندم کامل و ارد گندم و دانه ی گندم چاو دار و چو و چاودم  این غلات حاوی گلوتن اغلب برای تهیه محصولاتی مانند نان ، کراکر ، ماکارونی ، غلات ، کالاهای پخته شده و غذاهای میان وعده استفاده می شود.

مواد غذایی حاوی پروتئین – بدون گلوتن :

طبیعی است که بسیاری از غذاها حاوی پروتئین باشند  ، از جمله منابع حیوانی و گیاهی. بیشتر آنها به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند . با این حال ، مواد حاوی گلوتن مانند سس سویا ، آرد و سرکه مالت اغلب به عنوان چاشنی یا طعم دهنده استفاده می شوند. آنها ممکن است به سس ها ، طعم دهنده و مارینادها اضافه شوند که معمولاً به منابع پروتئین اضافه می شوند ، پرتئین هایی که فاقد گلوتن هستند عبارتند از :انواعحبوبات مانند لوبیا ، عدس ، نخود فرنگی و … آجیل و دانه ها گوشت قرمز (گوشت گاو تازه ، گوشت بره) مرغ (مرغ تازه ، بوقلمون غذاهای دریایی (ماهی تازه ، میگو خرچنگ و صدف ) فراورده های سنتی سویا (توفو ، تمپه ، سویا سبز و …) و اما پروتئین هایی که بهتر است استفاده نکنید : گوشتهای فرآوری شده مانند هات داگ ، پپرونی ، سوسیس ، سالامی و بیکن جایگزین های گوشت مانند همبرگرهای گیاهی گوشت های زمینی پروتئین هایی که با سس ها یا چاشنی ها ترکیب شده اند هر نوع گوشت ، مرغ یا ماهی که با نان پوشیده شده باشد یا پروتئین هایی که با سس سویا بر پایه گندم ترکیب می شوند.

چربی ها – بدون گلوتن :

همواره توجه داشته باشیدکه چربی هابه طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. در بعضی موارد ، افزودنی هایی که حاوی گلوتن هستند ممکن است با چربی ها و روغن ها برای طعم دادن و ضخیم شدن مخلوط شوند چربی هایی که میتوانید ومجاز به مصرف ان ها هستید عبارتند از : کره و روغن زیتون و زیتون و اووکادو و روغن ان و روغن نارگیل و روغن نباتی و گیاهی از جمله روغن کنجد ، روغن کلزا و روغن افتابگردان و چربی هایی که نباید به سمت ان ها بروید : اسپری های پخت و پز روغن هایی با طعم دهنده یا ادویه جات اضافه شده.

لبنیات – بدون گلوتن :

  بهتر است بدانید که اکثر شیر و ماستهای طعم دار دارای گلوتن هستند البته واقف هستید که بیشتر محصولات لبنی به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند. با این حال ، آنهایی که دارای طعم هستند و حاوی مواد افزودنی هستند ، همیشه باید آنها بررسی شوند برخی از ترکیبات رایج حاوی گلوتن که ممکن است به محصولات لبنی اضافه شود شامل غلیظ کننده ، مالت و نشاسته غذایی اصلاح شده است . و اما محصولاتی که می توانید استفاده کنیدو بدون گلوتن هستند : شیر و کره و خامه و پنیر و پنیر کوتاژ و ماست و خامه ترش .و محصولاتی که نباید مصرف کنید عبارتند از : شیر و ماست طعم دار محصولات پنیر فرآوری شده بستنی ، که بعضی اوقات با مواد افزودنی حاوی گلوتن مخلوط می شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری سریع در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =