افزایش قند خون | افزایش گلوکز | رژیم کربوهیدرات | توزیع انسولینReviewed by Mehdi kh on May 14Rating: 5.0

اگر شما مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف می کنید،در خون شما مقداری گلوکز دیده می شود.عالی به نظر می رسد،نه؟همه انرژی مصرفی بدن از این راه تامین می شود.خوردن شکر،نشاسته و میوه باعث می شود میزان گلوکز خون سریعا بالا رود.اگر شما عاشق مصرف شیرینی باشید شاید فکر کنید هر قدر بیشتر شیرینی بخورید بهتر است چون انرژی بدن تامین می شود اما این فکر کاملا اشتباه است.

توجه داشته باشید که بدن شما برای عصر حجر طرح ریزی شده است زمانی که هیچ شیرینی و آبنبات وجود نداشته است و ظرفیت شما برای غذا های تصفیه نشده بود که به وفور در طبیعت یافت می شد اما حالا این ظرفیت با مقدار زیادی غذا های مولد انرژی مثل شکر پر می شود و این دلیل واقعی اختلالات غذایی در قرن بیستم است.

افزایش قند خون

وقتی قند خون سریعا بالا می رود مثل وقتی که کربوهیدرات مصرف می کنید بدن شما فورا تصمیم می گیرد مقداری از این انرژی خالص به مصرف احتیاجات آنی برسد و مقداری جهت آینده ذخیره شود.


این تصمیم گیری در واقع از سوی انسولین گرفته می شود چون انسولین فرآیند قند خون را کنترل می کند.انسولین در جزایر لانگرهانس در لوزالمعده ساخته می شود وقتی قند خون بالا برود انسولین آزاد می شود و یک قسمت گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می کن. گلیکو نوعی نشاسته است که در عضلات و کبد ذخیره می شود و در صورت لزوم خیلی سریع به انرژی تبدیل می شود.

حالا اگر ذخایر گلیکوژن پر شود و هنوز گلیکوژن زیادی در خون وجود داشته باشد انسولین این ها را به تری گلیسرید تبدیل می کند که طی یک فرآیند شیمیایی تری گلیسرید به بافت چربی در بدن تبدیل می شود به همین دلیل است که انسولین را هورمون تولید کننده چربی می نامند انسولین هورمونی کار آمد و موثر است که اگر نبود بدن نمی توانست گلوکز را به انرژی تبدیل کند و سطح گلوکز در بدن بالا می رود در وهله اول از چربی و بعدا از عضلات استفاده می کرد.ا

افزایش انسولین در خون

تا اینجا نتیجه می گیریم که بین انواع غذا ها و میزان انسولین در خون رابطه ای وجود دارد.غذا های حاوی کربوهیدرات به خصوص کربوهیدرات های ساده نظیر شکر،عسل،شیر و میوه که از گلوکز تشکیل شده است و کربوهیدرات های مرکب مثل نشاسته،ارد سفید،برنج و سیب زمینی به راحتی از راه روده جذب و به سرعت به گلوکز تبدیل می شوند.


این مواد به مقدار زیادی انسولین برای تنظیم گلوکز احتیاج دارد اما غذا های دیگری مثل مواد حاوی چربی و پروتئین تقریبا تغییر زیادی در سطح انسولین خون پدید نمی آورد پروتئین به مقدار زیادی انسولین نیاز دارد ولی چربی نه.

آنچه باعث می شود افراد چاق شوند مشکل توزیع انسولین است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =