آشنایی با رژیم جی ال | باید ها و نباید ها قسمت دومReviewed by Mehdi kh on Oct 3Rating: 5.0

متناسب با شرایط زندگی شما: دربارهی شما نمیدانیم، اما به نظر ماه برای این که هر تغییری دوام یابد، تغییر واقع بینانه ی رژیم غذایی باید با نحوهی زندگی شما تناسب مطلوبی داشته باشد، نه برعکس. اگر هر روز برای رفتن به خرید یا تهیهی غذا و س بزی های تازه وقت نداشته باشید، ذخیره ی هفتگی ترکیبی از میوه و سبزیجات تازه، مواد غذایی آماده ی مصرف و مجموعه ی منتخبی از میوه و سبزیجات کنسروی و فریز شده می تواند هدفی جایگزین باشد.

عملی کردن برنامه:حالا که هدفهایتان را تعیین کرده اید، خوب فکر کنید و ببینید چطور می خواهید به آنها برسید. مثلا برای این که به خودتان کمک کنید تا به هدف خوردن پنج وعده ی مختلف میوه و سبزی در روز برسید، اینطور فکر کنید:

تغییر مقدار غذا یا انواع غذاهایی که می خورید: می توانید مقدار میوه یا سبزی هایی را که در یک وعده می خورید بیشتر کنید. اگر معمولا همراه با شام یک تکه میوه یا مقداری سبزی می خورید، یک تکه یا مقدار دیگر هم به آن اضافه کنید. اگر در ظرف ناهاری که به محل کارتان می برید، معمولا یک میوه می گذارید، دو میوه را امتحان کنید. این قدم ساده با کمی تلاش، سهم میوه و سبزی شما را بیشتر می کند.

اگر عاشق غذاهایی هستید که جی. ال. بالا دارند، مثل نان های تهیه شده از سفید، ماکارونی و برنج، مقدار کمی از آنها بخورید یا به سادگی دفعات خوردن آنها را کم کنید.تغییر دادن ترتیب خوردن بعضی از غذاهای مشخص می توانید دفعات بیشتری میوه و سبزی بخورید. اگر با هر وعده ی غذایتان میوه یا سبزی نمی خورید، این کار را برای چند روز بکنید و ببینید ایجاد این تغییر چقدر می تواند آسان باشد.

همراه صبحانه یک لیوان آبمیوه یا سبزی بخورید، یا چند قاچ میوه به غلات صبحانه اضافه کنید و بخورید. چند گوجه فرنگی در ظرف غذای محل کارتان بگذارید یا سر شام همراه با ماکارونی حتما سالاد هم بخورید.

به همین صورت می توانید خوردن بعضی از غذاها را هم کم کنید. اگر معمولا هر روز یک بسته ی کوچک شکلات را برای میان وعده میل می کنید، آن را برای پذیرایی از خودتان در روزهای جمعه نگه دارید. به این صورت از آن لذت بیشتری خواهید برد.چند روز غذاهایی را که می خورید یادداشت کنید تا بعدا بتوانید آنها را ببینید.

تغییر دادن نوع غذاها: می توانید نوع غذاهایی را که می خورید با گروه دیگری از غذاها عوض کنید. به همان س بزیها و میوه هایی که می خورید اکتفا نکنید؛سعی کنید مجموعه ی گوناگونی از گزینه هایی که جی. ال. کمی دارند را در برنامهی خوراک خودتان جا بدهید. از این رو احتمال رسیدن به هدف تان مبنی بر خوردن پنج وعده غذا در روز بیشتر می شود.

نان های تهیه شده از آرد سفید که جی. ال. بالایی دارد و پاستا با ماکارونی و برج را با انواع حبوبات که جی. ال. كم دارند جایگزین کنید، مانند نانهای تخمه دار برنج باسماتی قهوه ای، بلغور گندم یا آرد سبوس دارد. اگر عاشق سیب زمینی هستید، از نوع ش یرین و تازهی آن استفاده کنید (یا مقدار کمتری از آن را بخورید).

 حبوبات غذاهای کم جی. ال. خیلی خوبی هستند و می توانید آنها را در برنامهی پنج وعده در روزتان جزء سبزی ها هم به شمار بیاورید، اما غذاهای مختلط فقط یک وعده به حساب می آیند (برای آشنایی بیشتر به مبحث «مقاله های قبل سایت کلینیک رسپینا » رجوع کنید).

هر تغییر کوچکی هم اهمیت دارد. با ادامه ی تلاش هایتان و شروع تغييرها، به دست آوردن پیشرفتهای کوچک در رژیم غذایی در طول زمان، تأثیر مثبت چندجانبه ای بر سلامت شما می گذارد.

بر موانع تغییر رژیم غذایی شما فقط به این معنا نیست که چه باید بخورید و چه نخورید. گزینه ی سالم باید گزینه ی آسانی هم باشد، وگرنه تداوم برنامه ی تغذیه مشکل خواهد شد. دربارهی مواردی که ممکن است در تغییر رژیم غذایی و حفظ برنامه ی تغذیه ی سالم در بلندمدت مانع شما بشود، خوب فکر کنید.

موانع پیش روی و راه حل های آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کمبود وقت برای خرید کردن: اگر برای حمل آن همه میوه و سبزی مورد نیاز خانواده مشکل دارید و مغازهی نزدیکتان چیزهای زیادی ندارد، می توانید از خدمات تحویل در منزل سوپر مارکت ها استفاده کنید. یا حتی بهتر از آن، در بعضی کشورها برای تحویل میوه و سبزیها ثبت نام می کنند و آن مؤسسه مواد مورد نیاز شما را هفتگی در منزل تحویل تان می دهد. برای آشنایی بیشتر با این نوع مؤسسات و طرز فعالیت آنها، می توانید به اینترنت رجوع کنید.

کمبود وقت برای پخت و پز:

اگر در طول هفته کمبود وقت دارید، مقدار زیادیغذا را از قبل بپزید و داخل فریزر بگذارید. هر وقت لازم داشتید، خیلی راحت می توانید غذایتان را دوباره گرم کنید. مواد غذایی را که راحت و س ریع آماده می شوند، بخرید و در خانه نگه دارید؛ مثل غلات و حبوباتی که سریع پخته می شوند، پاستا و سس تازه، سوپهای سبزی غلیظ شده، و کنسرو عدس.

اگر واقعا عجله داشته باشید، با یک قوطی سبزیجات تازه یا منجمدشده یا یک بسته سالاد جی. ال. می توانید وعده ی غذایی تان را بیشتر کنید. / کمبود مهارت در پخت و پز: خوب غذا خوردن الزاما شامل رعایت دستورالعمل های پیچیده ی بعدی نمی شود. در مقاله های بعدی رژیم جی ال  دستورالعمل های سریع و آسان بیشتری به شما خواهیم داد. خودتان هم در مجله ها و اینترنت به دنبال برنامه های غذایی کم جی. ال. بگردی.

(برای آشنایی بیشتر به  سایت کلینیک رسپینا رجوع کنید ). اگر از مواد با کیفیت بهره می برید، خیلی وقتها میتوانید با حداقل تداركات، غذایی خوشمزه تهیه کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهارده =