در ادامه با رژیم جی ال همراه سایت کلینیک رسپینا باشید.برای اطلاعات بیشتر و پاسخ به سوالات خود در زمینه لاغری و تناسب اندام با ما تماس بگیرید.

فیبر رژیمی

چون برای تولید انرژی استفاده نمی شود، از میان سیستم (گوارشی) عبور و (چون سیستم گوارشی انسان نمی تواند اتصالا شیمیایی پیوند دهنده ی واحدهای این قندها را بشکند) به عمل هضم کمک می کند. بدن ما را گلوکز (که یک واحد منفرد قند است) به حرکت در می آورد. همه کربوهیدرات های قابل هضمی که از غذاها جذب می کنیم، یا واحدهای گلوکز تأمی می کند یا قند که به سرعت به گلوکز تبدیل می شود.

گلوکز به کمک انسولین که از هورمونی تولید شده در پانکراس است به سلول های بدن آورده می شود. مقدار کمی از انرژی حاصل از کربوهیدرات ها را (که نام آنها گلیکوژن است در کبد ماهیچه هایمان ذخیره می کنیم. گلیکوژن انباری در دسترس برای زمان هایی است که فورا به سوزاندن انرژی برای تولید نیرو نیاز داریم. این واحدهای ذخیره س ازی انرژی، فضای محدودی دارند و به سرعت پر میشوند. وقتی انبارهای گلیکوژن ما پر است، تنها راه ذخیره سازی انرژی، تبدیل آن به چربی است.

 جذب انرژی بیش از حد از قند، یعنی ذخیرهی بیشتر انرژی به صورت چربی قند مولکولی کوچک و ساده است که قبل از جذب و ورود به جریان خون، به هضم کمی احتیاج دارد. قند خون که انرژی مورد نیاز بدن مان را برای انجام وظایف اش تأمین می کند به خوبی تنظیم می شود. اگر در یک لحظه میزان قند خون بدن خیلی بالا برود با خیلی پایین بیاید، بدن برای برخورد با این مسئله یک برنامه ی وضعیت اضطراری دارد.

هورمون قدرتمند انسولین، کمک می کند قند از خون پاک شود تا میزان قند خون به حالت تعادل برسد. وقتی غذاهای پر از قند می خوریم، اگر نیازی به سوزاندن فوری انرژی نداشته باشیم، قند اضافه، برای استفاده در آینده، به صورت چربی ذخیره می شود.میزان متغیر قند خون، باعث می شود انسان برای کم کردن مقدار قند خون بیشتر به سمت میان وعده هایی برود که قند بالا دارند. بالا رفتن سریع قند خون هنگام خوردن میان وعده ها با سقوط سريع متعاقب آن همراه است و همین باعث می شود انسان احساس گرسنگی کند و به دنبال تنظيم بعدی میزان قند باشد.

همه ی این قند فقط به یک معنا است؛ حتما حدس زدید، ذخیره ی بیشتر چربی تأثیر بعضی از کربوهیدراتها، مثل نان، برنج و سیب زمینی ها، روی قند خون بسیار شبیه قندهای معمولی است؛ مثل مادهی سفیدی که روی قهوه می ریزند. فهمیدن اصل چگونگی تأثیرگذاری کربوهیدرات ها روی بدن ما مبنای انقلابی در رژیم های غذایی بود – شاخص گلوکز و بعد هم اندازه ی گلوکز.

حقیقت رژیم های غذایی کم کربوهیدرات

در دهه ی ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ترس از کربوهیدرات ها جهان را فراگرفت و با این ترس، پروتئین به بهترین دوست رژیم گیرها تبدیل شد. رژیم هایی که س طح کربوهیدرات شان پایین است در کوتاه مدت به درد می خورند، اما اثرات مخربی هم دارند. به دلیل پدیده ای به نام کتوزیس (ketosis)؛ یعنی شکستن پروتئینها و بعضی از چربی های بدن و تبدیل آنها به گلوکز برای تأمین انرژی به دلیل گرفتن رژیمی که در آن سطح کربوهیدرات ها پایین است.

وقتی کبد و ماهیچه ها همهی گلوکز ذخیره ی خود را برای تولید انرژی می س وزاند، بدن برای این که بتواند به وظایف اش عمل کند، شروع می کند به آب کردن بافتهای خودش؛ خیلی نفرت انگیزه است ، نه؟ وقتی رژیمی گرفته اید که مقدار کربوهیدرات ها در آن پایین است، این انبارهای خالی ذخیره ی گلوکز هرگز بخت پر شدن پیدا نمی کنند. كتوزیس برای بدن کار سختی است و این شرایط راه مطلوبی برای کاهش وزن نیست.

با این که در یک رژیم که کربوهیدرات پایینی دارد، مقدار زیادی پروتئین مصرف می شود، وقتی مقدار کربوهیدرات در خوراک انسان کاهش پیدا می کند، بدن برای تولید انرژی مورد نیاز خود، به خودش حمله می کند. در چنین شرایطی، آن س ه چهار کیلوگرمی که این همه افتخار می کنید فقط در عرض هفت روز از وزن تان کم کرده اید، در بهترین شرایط عبارت است از نیم تا یک کیلوگرم چربی، دو و نیم تا سه کیلوگرم از بافت های ناب بدن خودتان، آب و مواد معدنی باارزش.

در حقیقت، یکی از محصولات جانبی کتوزیس آب است که با از دست دادن آن، وزن کم می شود؛ خوب، یعنی مقداری از وزن بدن به توالت می ریزد!وقتی طبق برنامه ای متوازن تر، دوباره شروع به خوردن می کنید و از جمله مواد کربوهیدرات دار را در رژیم تان جا میدهید، بدن ش ما موادی را که لازم دارد حریصانه جذب می کند و در خود نگه می دارد و وزن دوباره افزایش می یابد و اغلب بیشتر از زمانی میشود که رژیم تان را شروع کردید. تأثیر رژیمهای پرچرب و پروتئین روی قلب و کلیه های شما به همان اندازه ی قرار دادن بدنتان در معرض كتوزیس نگران کننده است.

کلیه ها برای دفع پروتئینهای اضافی از بدن اهمیت بسیاری دارند و می توانند در اثر یک رژیم پر از پروتئین به پرکاری دچار شوند که این امر، باعث کاهش کارایی آنها در دفع محصولات زاید میشود و می تواند مرگ آفرین باشد. اگر رژیم غذایی شما حاوی مقادیر زیادی چربی های اشباع شده باشد، ممکن است به کلسترول بالا دچار شوید و این چربی باعث گرفتگی رگها و وارد کردن تنش به قلبتان شود. خبر خوش این است که دورهی رژیمهای کم کربوهیدرات، متخصصان تغذیه را متوجه این موضوع کرد که روی کربوهیدرات ها و هضم آنها تحقیقات کامل تری انجام بدهند.

متخصصان تغذیه برای انجام این کار به تحقیق درباره ی حدود مختلف شکسته شدن بعضی از کربوهیدرات ها برای تولید گلوکز و پاسخی که از لحاظ تولید انسولین به آن داده می شد، پرداختند. متخصصان تغذیه نام فرایندی را که طی آن غذا به صورت گلوکز جذب جریان خون می شد پاسخ گلوکز (glycaemic response) گذاشتند.

رو کردن به شاخص گلوکز شاخص گلوکز یا جی. آی. (Glycaemic Index) یک تست علمی است که برای اندازه گیری مدت زمان لازم برای تبدیل کربوهیدرات ها به گلوکز، از هنگام گذاشتن غذا در دهان تا ذخیره شدن گلوکز در سلول های بدن، به کار میرود. غذاهایی که به سرعت از کربوهیدرات به گلوکز تغییر پیدا می کنند (غذاهای دارای جی. آی. بالا) باعث افزایش سریع یا اسپایک (spike) قند خون و پاسخ سریع انسولین می شود. بعد از این که انسولین گلوکز را در سلولها ذخیره کرد و به افت انرژی منجر شد،

قند خون دوباره کاهش پیدا می کند. غذاهایی که کربوهیدرات آن به آرامی تبدیل به گلوکز می شوند (غذاهایی که جی.آی. کم یا متوسط دارند) با ملایم کردن تولید انسولین انرژی پایدارتری هم تولید می کنند. همچنین متخصصان تغذیه متوجه شدند آن دسته از کربوهیدرات های غذایی که در سلول های بدن به سرعت به گلوکز تبدیل می شوند.

گرسنگی شدیدتر و سریع تری را هم در پی دارند. اما کربوهیدرات هایی که به کندی به گلوکز تبدیل می شوند، سیرکننده ترند و گرسنگی کمتری به دنبال دارند. شاخص گلوکز (G . I) یک مرجع مهم علمی برای اندازه گیری واکنش بدن به کربوهیدرات های مصرفی است.

متخصصان تغذیه بر مبنای اثراتی که کربوهیدراتها روی قند خون می گذارند، غذاها را با این شاخص طبقه بندی می کنند و هر غذا براساس جی. آی. پایین یا جی. آی. بالا طبقه بندی می شود.

میزان ثابت قند خون یکی از عوامل اصلی است که باعث سودمند بودن یک رژیم بر مبنای شاخص گلوکز در کنترل وزن بدن می شود، چون قند خون ثابت و انرژی پایدار با میل به غذا ارتباط دارد.شاخص گلوکز مبنایی بسیار عالی برای درک اندازهی گلوکز (جی. ال. است، اما جی ال. نقیصه هایی هم دارد که باید از آنها آگاه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 6 =