انجیر ازان میوه هایی است که هم تازه ی ان و خشک شده ی ان فواید بسیاری برای بدن دارد و باید بدانید که به گفته محققان میوه کاملا رسیده انجیر که در آستانه خراب شدن باشد حاوی بیشترین میزان آنتی اکسیدان است. انتی اکسیدان برای بقا و سلامت بدن و حتی کاهش وزن سریع بسیار مفید است . در این مقاله بیشتر راجع به خواص انجیر شرح خواهیم داد .

براي مشاوره در زمينه كاهش سايز شكم بدون جراحي و خونريزي كليك كنيد.

انجیر و کاهش وزن :

انجیر منبعی سرشار از پتاسیم است، عنصری که به کنترل فشارخون کمک می کند. پتاسیم می تواند تاثیرات منفی ناشی از نمک بر روی فشارخون را کنترل کند. بسیاری از افراد به قدرکافی میوه و سبزیجات مصرف نمی کنند اما میزان بالای سدیم در قالب نمک استفاده می کنند که می تواند منجر به کمبود پتاسیم شده و احتمالا بروز فشارخون بالا را به همراه دارد . 

انجیر و مبارزه با سرطان :

خوب است بدانید که انجیر حاوی فیتوشیمیایی موسوم به بنزآلدئیدعنصر فعال موجود در عصاره آب این میوه، است که دارای قابلیت های مقابله با سرطان است. مطالعات نشان داده که انجیر منبع خوب ترکیبات بیواکتیو نظیر فنولیک، کومارین و اسیدهای چرب است که می تواند در درمان سرطان های پوست بجز ملانوم موثر باشد. بعلاوه، انجیر حاوی کومارین های است که برای سرطان های پوست و پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.

انجیر و مقابله با سرطان پوست :

این میوه ی مفید حاوی فیتوشیمیایی موسوم به بنزآلدئید عنصر فعال موجود در عصاره آب این میوه، است که دارای قابلیت هاي‌ مقابله با سرطان است تحقیقات نشان می دهند که انجیر منبع خوب ترکیبات بیواکتیو نظیر فنولیک، کومارین و اسیدهای چرب است که می‌تواند در درمان سرطان هاي‌ پوست به جز ملانوم موثر باشد. بعلاوه، انجیر حاوی کومارین هاي‌ است که برای سرطان هاي‌ پوست و پروستات مورد استفاده قرار میگیرد.

انجیر و سلامت قلب :

خوردن انجیر برای سلامت قلب لازم است انجیر بدلیل پتاسیم بالای موجود می تواند برای سلامت قلب مفید باشد. پتاسیم موجود در انجیر یک ماده‌ي معدنی که به نظارت سطح فشار خون کمک می کند. فیبر محلول، پکتین، موجود در انجیر ؛ آزادانه در بدن حرکت می کند و از کلسترول بد جلوگیري میکند.طبق تحقیقات جدید ثابت شده‌ است که برگ انجیر سطح تری‌گلیسیرید را در بدن کاهش میدهد، و از حمله‌ي قلبی و سکته‌ي مغزی پیش گیری می کند

انجیر و کاهش فشار خون :

همانطور که می دانید انجیر منبع غنی پتاسیم است، عنصری که به نظارت فشارخون کمک می کند. پتاسیم می‌تواند تاثیرات منفی ناشی از نمک بر روی فشارخون را نظارت کند. تعداد زیادی از افراد به قدرکافی میوه و سبزیجات مصرف نمیکنند اما میزان بالای سدیم در قالب نمک استفاده می کنند که می‌تواند منجر به کمبود پتاسیم شده و احتمالا بروز فشارخون بالا رابه همراه دارد

طب سنتی و انجیر خشک :

این میوه از نظر طب سنتی گرم و تر است تعرق بدن و ادرار را زیاد میکند حرارت بدن را کاهش می دهد و میوه‌اي چاق‌کننده استجوشانده انجیر خشک درمان‌کننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی، کلیه ؛ سرخک، مخملک و آبله می باشد. جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع  سرما خوردگی بسیار مفید است و غرغره کردن ان گلودرد را برطرف میکند.

انجیر برای درمان سوءهاضمه مفید است یکی از داروهای بسیار موثر برای درمان آرتروز و درد مفاصل، مخلوط شیر بز و انجیرسیاه میباشد. این مخلوط سموم مختلف را ازبدن خارج کرده و درد را از بین می برد. انجیر برای ان‌هایي که قند خونشان پایین می آید و یک دفعه احساس ضعف می کنند مناسب است، زیرا قند ان به سرعت در روده کوچک جذب میشود از نظر طب سنتی اگر در اثر کهولت سن با کاهش تمایلات جنسی مواجه شده باشید خوردن انجیر دراین مورد میتواند کمک موثری باشد . انجیر برای التیام مشکلاتی نظیر تب، گوش درد و ورم چرکی کاربرد دارد و برای کمک به کبد هم عالی است انجیر موجب از بین رفتن بوی بد دهان نیز میشود مخلوط انجیر با عسل در تسکین زخم معده بسیار مفید است .

معایب استفاده از انجیر :

توجه کنید که زیاده روی در مصرف انجیر باعث نفخ شکم و اسهال می شود و برای چشم نیز مضر است انجیر برای مبتلایان به بیماری قند مضّر است انجیر برای مبتلایان به اختلال معده و روده مضّر است. توجه کنید که انجیر تازه را حتما باید در یخچال نگه داری کنید ؛ ولی انجیر خشک را می توانید در یخچال یا در هوای اتاق نگه داری کنید. البته باید دریک ظرف یا بسته بندی بدون هوا و رطوبت باشد که در اینصورت برای چندین ماه می توان ان را نگه داشت اگر میخواهید چاق شوید با گنجاندن این ماده غذایی در وعده هاي‌ اصلی تان می توانید وزن خودرا افزایش انجیر میوه‌ي مغذی و خوش طعمی است و دارای مواد قندی، مواد ازته، چربی، موادمعدنی، آمینواسید، آنزیم‌هاي‌ مختلف و کاروتن می باشد.

شیره‌ي سفیدی که با شکستن شاخه‌هاي‌ درخت انجیر و یا از میوه‌ي نارس ان خارج می شود، بسیار سمی است و اگر روی پوست زده شود، سلول‌ها را از بین میبرد.توجه کنید که اگر بیماری زمینه ای دارید و می خواهید برای کاهش وزن از انجیرخشک استفاده کنید حتما با پزشک تان مشورت کنید وبعد اقدام به مصرف این میوه بنمایید . همیشه حد اعتدال رانگه دارید می توانید برای میان وعده از انجیر خشک استفاده کنید زیرا برای مدت زیاد ی شما را سیر نگه میدارد ولی زیاده روی نکنید اگر در خوردن ان مشکل دارید می توانید ان را در اب خیس کنید بعد که نرم تر شد مصرف کنید .انجیر خشک کالری کمی هم دارد .

از نظر طب اسلامی انجیر داری خواص زیر است : 

انجیر میوه اي بهشتی است که بواسیر را قطع می کند. انجیر نقرس را معالجه می کند انجیر، قوای جنسی را زیاد می کند و رطوبت و سردی راکه موجب ضعف نیروی آمیزش است ؛ برطرف مي نمایدانجیر برای با قولنج مفید است. در روز از ان زیاد بخورید ؛ ولی در شب کم بخورید تعرق بدن را زیاد می کند ادرارآور است و حرارت بدن را کاهش میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 18 =