یکی دیگر از غذاهای ممنوع نان و کیک است.در واقع مصرف نان و کیک برای افراد دارای گروه خون O می تواند مشکل آفرین باشد، زیرا اکثر این مواد حاوی مقداری گندم است. هرچند حذف کامل نان از برنامه غذایی بسیار مشکل است. استفاده از نانهایی که از گندم تهیه نشده باشد نیز چاره ساز نیست، چون اصولا ساختار ژنتیکی گروه خون O با این قبیل مواد سازگاری لازم را ندارد. نانهایی وجود دارند که گلوتن آنها گرفته شده و استفاده از انواع آنها که معمولا به صورت یخ زده و آماده وجود دارند، مناسبترین نان برای افراد دارای گروه خون O است.

غذاهای ممنوع

غذاهای ممنوع نانهای بسیار سودمند:

نانهای فاقد لکتین گلوتن

نان و شیرینی بی اثر:

نان برنج           شیرینی و کیک برنجی        انواع بیسکوئیت

ارزن               نان سويا

نان چاودار        نان گندم بدون گلوتن

 نان و شیرینی قابل پرهیز:

انواع شیرینی و کیک ذرت و جو

نان حاوی پروتئین بالا

نان ماتسو، فرانسوی و تست

نان گندم سخت (نان روستایی)

نان جوانه گندم

غذاهای ممنوع غلات و انواع رشته و ماکارونی(پاستا)

غذاهای ممنوع

گروه خون O هفتگی اگر نیاکان شما …
غذا سهم آفریقایی قفقازی آسیایی
غلات یک فنجان خشک x3-O x3-O x3-O
انواع رشته و ماکارونی یک فنجان خشک x3-O x3-O x3-O

غذاهای ممنوع برای دارندگان گروه خون O از این گروه غذایی هیچ کدام را نمی توان در طبقه بندی بسیار سودمند قرار داد. اکثر رشته ها و انواع ماکارونی با سبوس گندم تهیه می شوند. بنابراین اگر گاه به گاه  می خواهید تا غذایی از این گروه میل نمایید باید کاملا احتیاط کنید. انواع رشته و ماکارونی که از گندم سیاه و یا آرد برنج تهیه می شود برای افراد دارای گروه خون O مناسبتر است. با این همه به خاطر داشته باشید که اصولا این نوع خوراکیها با عادات غذایی شما انطباق ندارند و باید مصرف آنها را محدود نمایید و از خوراکیهای پرسودتری همچون غذاهای دریایی و گوشت حیوانات استفاده نمایید.

انواع ماکارونی و رشته بی اثر:

غذاهای ممنوع

آرد  جو                  آرد چاودار

گندم سیاه               انواع برنج (سفید، نوع باسماتی(هندی) و زردرنگ)

آرد برنج

انواع ماکارونی و رشته قابل پرهیز :

انواع ماکارونی تهیه شده از سبوس گندم

آرد جو دوسر

آرد سفید گندم

آرد مخلوط گندم

غذاهای ممنوع سبزیجات

گروه خون O هفتگی اگر نیاکان شما …
غذا سهم آفریقایی قفقازی آسیایی
خام یک فنجان تهیه شده برای همگی از x5-3
آب پز یا پخته یک فنجان تهیه شده برای همگی از x5-3

غذاهای ممنوع.تعداد فراوانی از انواع سبزیجات برای دارندگان گروه خون و در دسترس است که می توانند جزو رژیم غذایی این گروه باشند. اگرچه شما نمی توانید به سادگی تمامی سبزیجات را میل نمایید، زیرا برخی از آنها مشکلات جدی ایجاد می کنند. به عنوان مثال، گروه خاصی از سبزیجات مانند کلم یا کلم فندقی(بروكل)، گل کلم و یا برگ تازه خردل می توانند در ترشحات غده تیروئید اختلال ایجاد کنند که جزو مشکلات دارندگان گروه خون O است. برخی از سبزیجات برگ دار مانند کلم پیچ، کلم برگ، بروکلی و اسفناج به دلیل غنی بودن از ویتامین K برای گروه خون O بسیار مناسب هستند.

ویتامین K دارای مزیت فوق العاده و منحصر به فرد کمک در جلوگیری از لخته شدن خون را دارد و از آنجایی که دارندگان این گروه خونی همان طور که قبلا اشاره کردیم با مشکل لخته شدن خون مواجه هستند برای رفع این نقیصه به این ویتامین احتیاج دارند. از سوی دیگر گیاهانی چون آلفالفا و یا کپک قارچهای خوراکی و زیتون حاوی موادی هستند که باعث تحریک سیستم گوارشی می شوند و ایجاد حساسیت می نمایند. تمامی این خوراکیها برای گروه خون O مضر است، زیرا این گروه خونی توانایی هضم آنان را ندارد.

غذاهای ممنوع.سیب زمینی و بادمجان نیز به دلیل دارا بودن لکتین موجود در الیاف خود می توانند التهابات روده ای در دارندگان این گروه خونی تولید نمایند. تمامی افراد دارای گروه خون و نیز می بایست از خوردن ذرت پرهیز نمایند زیرا لکتین ذرت در تولید انسولین تأثیر می گذارد و غالبا موجب بیماری قند و یا چاقی می شود. لازم به ذکر است که اگر شما دارای گروه خون O هستید و مشکل اضافه وزن و یا سابقه بیماری قند در فامیل دارید می بایست جدا از خوردن ذرت پرهیز نمایید.در مورد گوجه فرنگی که دارای مقادیر بالایی لکتین و در مسیر گوارشی تمامی گروههای دیگر خونی ( B و A ) تولید چسبندگی می کند در گروه خون O جزو خوراکیهای بی اثر بوده و دارندگان گروه خون O می توانند از آن میل نمایند.

انواع سبزیجات سودمند:

آرتیشو کلم پیچ ترب کوهی سیب زمینی کدو حلوایی
بروکلی کلم برگ بامیه اسفناج زردک
سیر جعفری تره فرنگی شلغم
انواع پیاز کاسنی کلم قمری فلفل قرمز

 غذاهای ممنوع انواع سبزیجات بی اثر:

غذاهای ممنوع

مارچوبه                    شوید                       فلفل سبز                       موسیر

انواع چغندر              رازیانه                      فلفل دلمه ای                  شلغم زرد

زیره                         زنجفیل                    فلفل زرد                       نخود

هویج                       انواع کاهو                  کاسنی                        انواع جوانه

کرفس              لوبیا لیما                        تربچه                     گوجه فرنگی

گشنیز              انواع قارچ                      پیازچه                    شاهی (بولاغ اوتی)

خیار                زیتون سبز                     تره                       کدو سبز

انواع سبزیجات قابل پرهیز:

غذاهای ممنوع

آواکادو                                                زیتون یونانی

انواع کلم (سفید – قرمز و غیره…)            زیتون اسپانیایی

گل کلم                                                 جوانه آلفالفا

ذرت                                                     خردل سبز

بادمجان                                                 قارچ اهلی

زیتون سیاه

غذاهای ممنوع.تعداد بسیاری از انواع میوه در رژیم غذایی گروه خون O وجود دارد. با وجود اینکه میوه جات حاوی مقادیر قابل توجهي الياف، ویتامین و مواد معدنی هستند، اما خاصیت دیگر آنها جایگزینی فوق العاده شان به جای نان و انواع رشته، ماکارونی و کیک در رژیم غذایی گروه خون O است.اگر شما به جای یک تکه نان یک عدد میوه میل نمایید، سیستم گوارشی شما واکنش بهتری نشان خواهد داد؛ ضمن اینکه به تناسب اندام خویش نیز کمک کرده اید. ممکن است، تعجب کنید که بسیاری از میوه های مورد علاقه تان قابل پرهیز هستند و نمونه های عجیب آنها بسیار سودمند.

انواع آلو، گوجه و انجیر برای گروه خون شما بسیار سودمنداند، زیرا اصولا میوه هایی که دارای پوست قرمز تیره و یا آبی و بنفش باشند، دارای خاصیت ایجاد واکنش قلیایی بیشتری نسبت به واکنش اسیدی در زنجیره گوارشی هستند. سیستم گوارشی دارندگان گروه خون O اسيد بالایی دارد و بدین سبب باید با واکنش قلیایی متوازن شود تا احتمال زخم و ناراحتی های دیواره معده کاهش یابد. با وجود این تنها به دلیل اینکه نوعی میوه دارای خاصیت قلیایی است، نمی تواند برای شما مناسب باشد. انواع هندوانه، خربزه و طالبی به عنوان مثال قلیایی هستند، اما در عین حال حاوی مقادیر بالای کفک نیز هستند که گروه خون O نسبت به آن حساسیت دارد.

بنابراین در خوردن این گونه میوه جات باید حفظ تعادل کرد و از طالبی، گرمک و خربزه سفید کاملا اجتناب نمود. از سوی دیگر، مرکبات (پرتقال و نارنگی) و همچنین توت فرنگی از آن جهت که اسید زیادی دارند، جزو اقلام قابل پرهیز هستند.غذاهای ممنوع.گریپ فروت با وجود اینکه اسید بالایی دارد، اما می توان به طور متعادل از آن استفاده کرد، زیرا پس از هضم حالت قلیایی بروز می دهد. اكثر انواع توت به جز توت سیاه که حاوی لکتین بخصوصی است که سیستم گوارشی گروه خون O را ملتهب می کند، بلامانع است. افراد دارای گروه خون O حساسیت فوق العاده ای نسبت به نارگیل و انواع فرآورده های آن دارند. دقت کنید که هنگام خرید انواع محصولات تهیه شده از نارگیل از روغن آن اجتناب نمایید. روغن نارگیل سرشار از چربی است و کمترین فایده تغذیه ای را برای این گروه خونی دارد.

میوه جات بسیار سودمند:

انجیر خشک               آلو سیاه                 آلوچه

انجیر تازه                   آلو و گوجه قرمز(برقانی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =