در مطالب گذشته درباره پروتئین به طور کامل توضیح داده شد و اما یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده ی غذایی که می خوریم گلوسیدها ( مواد قندی و نشاسته ای ) است .با متخصصان کلینیک رسپینا همراه باشید.

اما گلوسید چیست ؟

مردم آسیا و آفریقا و مردم بسیاری از نقاط جهان قسمت مهم غذایشان از گلوسید درست شده آنکه نان و برنج و سیب زمینی و حبوبات و غلات مهم ترین قسمت غذای مصرفی اش را تشکیل داده گلوسید موجود در آن ها سهم عمده ترکیب غذایش را ساخته است در ریشه ی لغت گلوسید می بینیم که گلی یعنی شیرین و گلوسید یا خودش قند است یا مجموعه ای از قند است که به حالت ترکیبی با هم هستند مثل نشاسته و سلولز .

دیده اید که وقتی مدتی آرد یا نشاسته را در دهان نگه می داریم شیرین مزه می  شود یعنی تجزیه شده قندها ی شیرین آن خودنمایی می کنند .سمنو را با آرد و جوانه گندم می سازند وقتی تهیه شد می بینید شیرین است . در واقع نشاسته را تجزیه کرده ایم و قندش را بصورت آزاد کرده ایم نانی که می خوریم برای آنکه جذب شود تجزیه می شود یعنی نشاسته آن بصورت قندی بنام گلوکز جذب بدن می شود و وارد خون می شود .

گلوکز سکه ی رایج بدن است هر جا انرژی لازمست فورا از گلوکز استفاده می شود ما  اگر قند و شکر معمولی را بخوریم یا نان و سیب زمینی و جو و غیره را بخوریم قند یا نشاسته آن برای آنکه در همه جای بدن قابل استفاده باشد باید تجزیه یا تبدیل بشود و تصورت گلوکز در بیاید تا بدن از آنجا هر جا لازم داشت استفاده کند .

گلوسید ها از قند ها ساخته شده اند .گلوسیدها برای آنکه قابل جذب باشند باید به قندهای ساده تبدیل بشوند و سپس بصورت گلوکز در آیند .

سرنوشت گلوسیدهای اسیر در شکم :

دهان باز می شود و نانی را می خورید می جوید و فرو می دهید گلوسیدها هضمشان از دهان شروع می شود نشاسته تحت تاثیر آنزیمی که در بزاق است تجزیه می شود درست است که در معده اسید است و آن اسید اثر بزاق را از بین می برد اما غذا تا وارد معده شد با اسید آغشته نمی شود بلکه لایه لایه در معده روی هم قرار می گیرد و مدتی بعد حرکات معده شروع می شود همین مدت برای هضم بیش از نیمی از نشاسته توسط بزاق که با لقمه فرو رفته کافی است .

شاید بگویید تا حالا هرچه صحبت شد درباره ی نشاسته بود که یکی از گلوسید ها است قندها چه می شوند قندها ی ساده که احتیاج به هضم شدن ندارند سایر قندها مثل قند وشکر معمولی هم در دهان و معده جایی برای هضم و تجزیه شدن ندارند .در روده در عوض آنزیم های متعددی هستند که نشاسته و انواع قندها را تجزیه و آماده جذب می کنند این آنزیم ها از لوزالمعده و سلول های ترشحی روده به داخل روده ترشح می شوند حالا که قندهای ساده ایجاد شد آن ها را جذب می کند .

قند خون همان سکه ی رایجی است که هرجا انرژی لازم باشد مورد استفاده قرار می گیرد در بدن می سوزد و انرزی ایجاد می کنند از سوختن قند در بدن آب و گاز CO2 ایجاد می شود که گاز مذکور از راه تنفس بیرون می رود اگر یکوقت قند کافی به بدن نرسد بدن ابتدا در مصرف گلوکز صرفه جویی می کند و سپس اگر اوضاع وخیم تر شد قند را برای مغز که ریاست عالیه بدن را دارد اختصاص می دهد و سایر قسمت های بدن از چربی استفاده می کنند .

قند خون نباید از حدی کمتر و از اندازه ای بیشتر شود این برنامه باشرکت عوامل متعددی در بدن تنظیم می شود .

قسمت اعظم غذای ما از گلوسید درست شده چرا که نان و برنج و حبوبات در غذای ما نقش مهمی دارند تمام غلات یعنی برنج ،گندم ،جو ،ارزن و ذرت منبع مهم گلوسید است سیب زمینی مهمترین قسمت آن بعد از آب گلوسید است کشمش، خرما، شیرینی جات ،مربا ،عسل منابع سرشار گلوسید محسوب می شوند شیر هم مقدار قابل ملاحظه ای قند دارد بادام گردو انواع میوه جات غالبا سهم قابل ملاحظه ای گلوسید دارند .

در گوشت مقدار گلوسید بسیار کم است در تخم مرغ هم همینطور .

قندهای مصنوعی

بعضی از ترکیبات شیمیایی که طعم آن ها شیرین است اما گلوسید به آن معنا که گفتیم نیستند وجود دارند که به آن ها قند های مصنوعی می گویند میزان شیرینی آن ها خیلی زیاد است و شاید 200 برابر قند و شکر معمولی شیرینی دارند یعنی اگر 1 کیلو از اینها را مصرف کنند از نظر شیرینی کار 200 کیلو قند و شکر را انجام می دهد اما اینها در بدن جای قند و شکر را نمی گیرند زیرا که قابل سوختن و ایجاد انرژی نیستند بلکه غالبا برای کلیه و دیگر اعضا بدن مضر و زیان بخش هستند البته گاهی به مقدار خیلی کم بخصوص برای مبتلایان به مرض قند یا چاقی بسیار تجویز می کنند مثلا ساکارین دولسین یا مخلوط این دو تا اما به هر حال باید خیلی دقت کرد و مبادا که آن ها را مثل نقل و نبات مصرف کنیم .

سیکلامات هم از همین دسته شیرین کننده های مصنوعی هستند که راجع به زیان بخشی و سرطانزایی آن ها گفته شده است .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 8 =