خواص چای یاس.در این مقاله می خواهیم از خواص چای یاس برای سلامت بدن و البته معایب احتمالی که دارد صحبت کنیم .از سال های بسیار دور مردم از چای یاس لذت می برند. برای بسیاری از مردم ، نوشیدن چای یاس یک تجربه لذت بخش است. اگرچه برخی افراد چای یاس را با اولانگ یا چای سیاه درست می کنند.

اما در دم نوش سنتی از برگ های چای سبز استفاده می شود این چای نه تنها به دلیل طعم خوب آن بلکه به خاطر مزایای سلامتی زیادی دارد که شامل بهبود سلامت قلب و عروق ، تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از دیابت است. برخی تحقیقات پیامدهای مثبتی را برای سرطان ، بهبود روند هضم و خواص پایین آورنده کلسترول نشان داده اند. همچنین مشخص شده است که باکتری های مضر را از بین می برد و التهاب مزمن را تسکین می دهد. پس بهتر است با این چای بیشتر اشنا شوید.

خواص چای یاس 

خواص چای یاس

چای یاس – لاغری و کاهش وزن :

این چای برای کاهش وزن گزینه ی خوبی است . می دانیم که همه به دنبال این هستند که به راحتی و به سرعت وزن خود را کاهش دهند. در حالی که هیچ چیز جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد ، چای سبز به همراه یاس می تواند افزودنی خوبی برای کاهش وزن باشد. مطالعه ای نشان داد که خواص آنتی اکسیدانی چای سبز به همراه یاس به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند.

این افزایش کارایی متابولیسم باعث می شود ورزش شما موثر باشد و به بدن شما کمک کند تا مواد مغذی را سریعتر پردازش کند. متابولیسم سریعتر یا کارآمدتر به کاهش وزن کمک می کند. با این حال ، بررسی سیستماتیک چندین مطالعه به این نتیجه رسید که چای سبز به همراه یاس به تنهایی تأثیر قابل توجهی در کاهش وزن ندارد ، اما باید علاوه بر سایر روش های کاهش وزن ، به عنوان یک عنصر مکمل استفاده شود .

چای یاس -تقویت سیستم ایمنی بدن:

چای یاس با داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی به محافظت از سیستم ایمنی بدن کمک می کند . یک مطالعه حیوانی منتشر شده در مجله علوم زندگی نشان داد که چای یاس با پایه چای سبز منبع غنی از آنتی اکسیدان های پلی فنول طبیعی از جمله مواردی مانند اپی کاتچین  سیستم ایمنی اولین خط دفاعی در برابر انواع بیماری ها است .

بنابراین تقویت آن می تواند به روش های بی شماری برای بدن مفید باشد. انواع مختلف سرطان و بیماری ها می توانند اثر سرکوب کننده سیستم ایمنی داشته باشند ، به این معنی که سیستم ایمنی بدن در کل بدن به خطر بیفتد و بدن را در برابر عوامل بیماری زا که درمان سرطان را پیچیده می کنند ، آسیب پذیر کند. نوشیدن منظم چای یاس می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به این بیماری های مزمن کمک کند.

چای یاس – سلامت قلب :

برای کسانی که سابقه شخصی یا خانوادگی در زمینه مشکلات قلبی عروقی دارند ، چای گل یاس می تواند کمک بزرگی در جلوگیری از مشکلات بعدی باشد. یک مطالعه نشان می دهد که کاتچین های موجود در چای یاسمن یک عامل اصلی در مهار اکسیداسیون است ، این زمانی است که کلسترول  بد  در رگ های شما پس از اکسید شدن ملتهب می شود.

این التهاب رگها و عروق می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. کاتچین های موجود در چای مانع این روند اکسیداسیون می  شوند ، بنابراین فشار خون و سطح کلسترول کاهش می یابد و می توان از تهدیدهای طولانی مدت مانند بیماری های قلبی جلوگیری کرد.

چای یاس – خواص آنتی اکسیدانی :

این چای مفید و خوش عطر و بو دارای انتی اکسیدان های مفیدی است مهمترین آنتی اکسیدان های موجود در چای یاس کاتچین ها هستند. چای سبز رایج ترین طعم دهنده پایه برای چای یاس است ، اما بسته به نوع چای به عنوان پایه ، می توان به خواص آنتی اکسیدانی مختلف دسترسی داشت. به عنوان مثال ، چای سیاه دارای میزان بالایی از تئافلاوین است .

در حالی که چای سبز دارای کاتچین بالایی است آنتی اکسیدان ها در بدن برای شناسایی و از بین بردن عوامل مضر یا رادیکال های آزاد که می توانند باعث بیماری ها شوند و سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازند ، کار می کنند. کاتچین ها ، همانطور که ذکر شد ، آنتی اکسیدانی هستند که بیشتر مصرف کنندگان چای یاس به دنبال آن هستند ، زیرا این مواد در پیشگیری از برخی بیماری های جدی در بدن مفید هستند .

چای یاس – مبارزه با استرس و ترس :

باید بدانید که سیستم بویایی غالباً چیزی است که از آن چشم پوشی می کنیم ، اما می تواند یک حس بسیار قدرتمند باشد. مطالعات نشان داده است که بوی گل یاس می تواند برای بهبود خلق و خوی در افراد مورد آزمایش بسیار مفید باشد. در افرادی که تمایل طبیعی به رایحه این گل دارند واکنش پاراسمپاتیک نسبت به بو وجود دارد و بدن آنها مواد شیمیایی آزاد می کند که به آنها اجازه می دهد به طور طبیعی آرام شوند یا روحیه خود را بهبود ببخشند. بوی یاس چیزی است که برخی آن را  طعم اکتسابی  می نامند و برخی از مطالعات نشان داده است که افرادی که از این بو لذت نمی برند ، در صورت قرار گرفتن در معرض شدت زیاد ، می توانند مضطرب شوند.

چای یاس – سلامت گوارش :

توجه داشته باشید که چای یاس سرشار از ترکیبات پلی فنلی است و کاتچین ها جز اصلی آن هستند. طبق یک  بررسی کاتچین های موجود در چای یاس تأثیرات مثبتی در زمینه های مختلف سلامتی از جمله دستگاه گوارش دارند. آنها چندین آنتی اکسیدان داخل سلولی را فعال می کنند و به خوبی با آنزیم های دستگاه گوارش تعامل می کنند تا عملکرد روده سالم را تقویت کنند.

چای یاس – کاهش درد و التهاب :

باید بدانید که یکی از تأثیرات مثبت چای یاس این است که به نظر می رسد در کاهش ناراحتی مزمن همراه با درد مفاصل و آرتروز کمک می کند. خاصیت ضد التهابی برخی از عناصر آلی موجود در چای ممکن است تورم و التهاب جزئی مفاصل شما را با مهار اکسیژن رسانی سلولی ناخواسته کاهش دهد. برای هرگونه درد و تورم جدی ، نزد پزشک بروید .

معایب نوشیدن چای یاس :

خواص چای یاس

چای یاس – بارداری :

باید بدانید که اگرچه بسیاری از روش های آروماتراپی در دوران بارداری رایج است ، اما بوی شدید و مواد شیمیایی چای یاس در دوران بارداری توصیه نمی شود. مواردی وجود داشته است که استفاده از چای یاس یا روغن ضروری یاس باعث انقباضات زودرس در زنان باردار شده است. قبل از افزودن این چای به رژیم خود با پزشک خود مشورت کنید.

چای یاس – درد روده ها :

باید بدانید که بسیاری از افراد استفاده از چای یاس برای تقویت متابولیسم یا حتی به عنوان كمك تمرینی برای تحریک كاهش وزن اضافی را انتخاب می كنند ، اما بسیار اسیدی است، بنابراین مصرف آن با معده خالی برای از بین بردن وزن یا عملکرد متابولیك می تواند باعث درد یا ناراحتی روده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =