عادت درست غذایی داشته باشید تا به تناسب اندام برسید.هنگامی که روت نزد من آمد، چنان پیرامون کار و برنامه خورد و خوراکش ناکامی آفریده بود، که آماده بود کارش را رها کند. به طرزی یکنواخت وزنش افزایش یافته بود، صرفا به این دلیل که دیگر به علائم جسمش گوش فرا نمیداد.

با کمک یکدیگر، راه حل بسیار ساده یی یافتیم. پیشنهاد کردم روت با خودش کشمش و بادام خام به سرکار ببرد و هر موقع گرسنه اش شد آنها را بخورد. این ترکیب هم به مذاق شیرینی پسندان خوش می آید، هم ته دل را می گیرد. هم کشمش مغذی است، هم بادام. در نتیجه، مقدار کمی از آنها گرسنگی را فرو مینشاند. آنقدر هم کوچک هستند که بتوان بصیرانه آنها را خورد. حالا روت خوراک مختصر صبح خود را به سایر میوه های خشک و آجیل های خام تغییر داده است.

بازگشت روت به عادت درست غذایی درست تغذیه، چندان طولی نکشید. اگر به محض تشخیص مشکل، درصدد یافتن راه حل برآمده بود، می توانست خود را از افزایش وزن و ناکامی ناشی از آن برهاند.اگر می بینید برنامه کارتان با الگوهای غذایی شما جور در نمی آید، از قوه ابتکارتان استفاده کنید تا راه حلی رضایت بخش بیابید.

بچه ها آموزگاران بزرگی هستند

عادت درست غذایی

وقتی در باره عادت درست غذایی درست تغذیه دانش بیشتری می اندوزید، به هنگام آموزش آنها به بچه هایتان حتما خودتان نیز آنها را به کار ببرید. در واقع، اغلب بهتر است به جای این که بکوشید الگوهای طبیعی خورد و خوراک بچه هایتان را کنترل کنید، بگذارید آنها به شما بیاموزند چگونه غذا بخورید. اگر کودک شما ساعت 5/4 بعد از ظهر ساندویچ کره بادام زمینی بخواهد، چه می کنید؟ احتمالا نمی پذیرید چون اشتهای او را برای شام کور می کند. اگر بگذارید کودکتان ساعت 5/4 بعد از ظهر آنچه را می خواهد بخورد و موقع شام غذای کمی بخورد یا حتی هیچ نخورد، چه میشود؟

معتقدم ما بزرگترها اغلب فرزانگی فطری بچه هایمان را در مورد خورد و خوراک درهم می ریزیم. البته باید بر غذای خوب مغذی تأکید شود، اما بکوشید آرام باشید تا ببینید که از بچه با هوش کوچکی که بر سر میز شام کنارتان نشسته است، چه می توانید بیاموزید.

عادت درست غذایی-آیا پس از کار اضطراب دارید؟

عادت درست غذایی

یکی از مشکلات عادت درست غذایی که بسیاری از خانمها در طول روز با آن مواجه هستند، نخستین دقیقه یی است که از کار به خانه می رسند. اغلب احساس خستگی و شتاب و اضطراب یا احساس فشار دارند.

روش معمول این است که فورا چیزی را می بلعند – هرچه را که دم دست باشد، بی آن که نفسی تازه کنند، بی وقفه میخورند آنگاه سرگرم تهیه شام شب می شوند. همین طور که پنیر را برای درست کردن خوراک، ورقه ورقه می برند، آواز کوتاهی که کاملا فراسوی ذهن هشیار بالغ آنهاست در سرشان نواخته می شود:

دوتا برای کاسه

یکی برای خودم.

یک مشت برای قابلمه

یک انگشت برای خودم.

یک فنجان میریزم توی ظرف

یک لیس برای خودم.

و این بازی همین طور ادامه می یابد، تا این که در طول تهیه غذا، با نوک زدن به این و آن، به اندازه یک وعده کامل غذا خورده اید.

ایکاش همین جا تمام می شد. اما می بینید که سر میز شام، یک وعده غذای دیگر هم می خورید. چگونه میتوانید به این روش نامطلوب خاتمه دهید؟

وقتی از کار بر می گردید، نخست باید از حال و هوای ذهنی خود با خبر شوید. آیا پس از روزی طولانی فرسوده اید؟ آیا سرکار از چیزی خشمگین شدید یا احساس ناکامی کردید؟ فورا به اتاق خوابتان یا به جایی خلوت بروید و لباس کارتان را در آورید. لباس خواب به تن کنید و روی تخت دراز بکشید یا روی یک صندلی راحت بنشینید. چشمانتان را به مدت ده دقیقه یا اگر می توانید به مدتی طولانیتر ببندید. چند نفس عمیق بکشید و به چیزهای مثبت فکر کنید. به افراد خانواده یا هم اتاقیهایتان بفهمانید که در این زمان کسی نباید مزاحم شما بشود.

پس از استراحت، لباسی راحت به تن کنید و آنگاه به سراغ تهیه غذا بروید. این تمرین ساده، به شما آرامش خواهد بخشید. آنگاه می توانید از آنچه می کنید آگاه شوید و به هنگام تهیه غذا، از نوک زدن به این چیز و آن چيز خودداری کنید.

خانمی در یافت که وقتی از سرکار برمی گردد، از در آشپزخانه وارد منزل میشود. ظاهرة حضور غذا او را وامیداشت تا غذا بخورد. تصمیم گرفت از در جلویی وارد خانه شود که به اتاق نشیمن باز می شد. از این رو، از تلقین نیمه هشیار برای خوردن نجات یافت.

دله دزدی شبانه

عادت درست غذایی

همه دله دزدهای شبانه، گروه ویژه یی هستند که نمی توانند با استراحت و اختصاص دادن وقتی برای آسایش با تنهایی کنار بیایند.

مجسم کنید که همه افراد خانواده کتابی در دست به رختخواب رفته اند، یا سرگرم تماشای تلویزیون هستند. می بینید که در جستجوی یافتن چیزی برای خوردن به سوی آشپزخانه می روید. وقتی برای بدرود کاسه یی شیر و شکر تهیه می کنید، تصمیم میگیرید یا در ملاء عام حاضر شوید یا خود را مخفی کنید.

اگر امشب احساس شجاعت کنید، به همسرتان می پیوندید که سرگرم تماشای تلویزیون است. آماده اید جملاتی نیشدار از این دست بشنوید که: «چه کار میکنی، چیز میخوری؟ همین الآن شام خوردیم !» یا      « می توانی خشمت را با دومین کاسه شیر و شکر فروبنشانی!»

بیشتر خورد و خوراکتان در نهانگاه صورت میگیرد. یعنی به این چیز و آن چیز نوک میزنید تا کسی شما را در حال خوردن نبیند. این نمایانگر آن است که وقتی می آسایید، احساس گناه می کنید. نیاز دارید احساس باروری کنید، و خوردن فعالیتی است که سبب می شود احساس کنید شخص تنبلی نیستید. خوردن به شما بیشتر فرصت می دهد تا با خودتان باشید، تا این که فقط دراز بکشید و به هیچ چیز مهمی فکر نکنید.

واجب است وقت فراغتی را به خود اختصاص بدهید. فرصتی که فقط راحت بنشینید و به هیچ کاری دست نزنید. اما لازم نیست که آن زمان را با خوردن توجیه کنید. شبی دست به خطر بزنید و بی آن که دیروقت چیزی بخورید، فقط استراحت کنید. به خودتان بگویید که لیاقت این فراغت را دارید، و با این حال شخصی خوب و بارور و با توجه هستید. حتی اگر شده که ساعتی یا حتی بیشتر، فقط بنشینید و به ستاره ها خیره شوید

عادت درست غذایی غذا خوردن را به تجربه یی زیبا بدل کنید

عادت درست غذایی

به عنوان اشخاصی که قبلا رژیم لاغری داشته اید، با فرایند جسمانی غذا خوردن رابطه یی مبتنی بر عشق و نفرت برقرار کرده اید. برای کمک به عادت درست غذایی بکوشید تا از نظر زیباشناسی، هرچه می توانید آن را دلپذیرتر کنید. هرگاه گرسنه اید، غذا خوردن را به جشنی با شکوه بدل سازید. عالیترین ظروف چینی و کریستال و نقره و بهترین رومیزی های خود را به کار ببرید. پیش از آن که سرمیز بنشینید، چند شاخه گل روی میز قرار دهید.

از فرایند غذا خوردن لذت ببرید و خودتان را در زیبایی پیرامونتان غرق کنید. لیاقت این زحمت را دارید. غذا خوردن باید تجربه یی شادمانه باشد. هر چه بیشتر این کار را بکنید، میزان ترس و احساس گناهتان کمتر خواهد شد. اکنون می دانید که ترس و احساس گناه سبب می شود که بسیار بیش از حد لزوم غذا بخورید. به طور منظم این تمرین را به کار گیرید و از آن لذت ببرید!

عادت درست غذایی-نکات

عادت درست غذایی

  1. وقتی میخواهید غذا بخورید، از خود بپرسید که آیا آن «غذای اغوا کننده است یا «غذای ارضا کننده »

۲. وقتی به شیوه غذا خوردن کسی که به طور طبیعی لاغر است نزدیک شدید، بیشتر درباره تغذیه درست بیاموزید.

٣. نکوشید غذای بی فایده یی را که خورده اید با خوردن غذای سودمندی که به راستی نمی خواهید، خنثی کنید.

  1. زمان مشکل و غیر قابل تحمل را تجزیه و تحلیل کنید تا با استفاده از تخيل خلاقتان، برای آن راه حلی بیابید.

۵. حتما برای خودتان وقت فراغتی برای استراحت و تنها ماندن، ایجاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =