وقتی از رژیم های لاغری استفاده می کنید معمولا وقتی اسم مواد غذایی پرچرب را می شنوید یاد چاقی و اضافه وزن تان می افتید و سعی می کنید ازاین غذاها دوری کنید . اینکه چند کالری غذا می خوریم مهم است اما مسئله بسیار مهمتر از آن، این است که کالری های دریافتی مان از کجا می آیند. غذاهای کم کالری همچنان گرسنه نگهتان می دارد، اما پر کردن خود با چربی می تواند تا مدت ها سیر نگهمان دارد. همچنین چربی های سالم سرشار از مواد مغذی هستند که می توانند سلامت را تضمین کنند. در این مقاله از غذاهای پرچربی که باید ان ها را از رژیم غذاییتان حذف کنید بیشتر صحبت خواهیم کرد .

مواد غذایی پرچرب پنیر پارمسان :

مواد غذایی پرچرب

این پنیر معروف نه تنها مقدار زیادی طعم به غذا اضافه می کند، بلکه حاوی مقدار زیادی چربی نیز هست تا خوب سیرتان کند. مانند دیگر انواع پنیر، کالری آن نیز بالا است اما چون طعمش بسیار برجسته است، تنها مقداری از آن تاثیر زیادی می گذارد. دو قاشق غذا خوری پنیر پارمسان رنده شده حاوی حدود 45 کالری، 2 گرم چربی و 2 گرم چربی غیر اشباع است. این پنیر همچنین منبعی غنی از کلسیم است و می توان روی آن به عنوان یکی از منابع تامین روزانه بدن حساب کرد.

مواد غذایی پرچرب دانه ی کتان :

مواد غذایی پرچرب

دانه ی کتان طعم بسیار مطبوعی دارد  و بسیار خوش طعم است . یک قاشق غذا خوری از بذرکامل آن حاوی 55 کالری، 3 گرم فیبر و مقدار خوبی چربی های امگا 3 است. این نوع از امگا 3 آلفا لینولنیک نام دارد که به اندازه امگا 3 که در ماهی های پرچرب مانند سالمون پیدا می کنید قدرت ندارند اما همچنان به عنوان گزینه ای سالم برای برنامه غذایی می توان روی آن حساب کرد.

مواد غذایی پرچرب شکلات ها :

مواد غذایی پرچرب

خوب است بدانید که دانه های کاکائو تمام خواصی که شکلات تلخ می تواند ارائه دهد را در خود دارند، از جمله  ویتامین ای و ب در کنار کلسیم، آهن و پتاسیم. شکلات تلخ حاوی تئوبرومین نیز می باشد، آنتی اکسیدان قدرتمندی که نشان داده می تواند التهاب و فشار خون را کاهش دهد. اما با 150 کالری و 9 گرم چربی تنها به یک وعده 28 گرمی با 60 تا 70 درصد کاکائو نیاز دارید. چون شکلات ها مقدار مناسبی چربی دارند، این 28 گرم کمکتان می کند احساس رضایت داشته باشید.

تخم مرغ کامل:

مواد غذایی پرچرب

وقتی رژیم هستید شاید کمتر از رزده ی تخم مرغ استفاده می کنید . باید بدانید که زرده ها را دور نیندازید با اینکه چربی و کلسترول موجود در زرده تخم مرغ بسیاری از افراد را ترسانده، تخم مرغ مقدار بسیار کمی چربی اشباع دارد و مقدار بسیار بالایی چربی غیر اشباع. در مورد کلسترول هم باید بگویم بررسی ها نشان داده تاثیر خوردن غذاهای حاوی کلسترول در افزایش کلسترول ضعیف است.

کره ی بادام زمینی :

مواد غذایی پرچرب

لازم است بدانید که کره بادام زمینی حاوی چربی های سالم است و می توان آن را در هر زمان از روز میل کرد. می توانید آن را داخل اسموتی بریزید، برای خود ساندویچ کره بادام زمینی درست کنید و یا روی میوه ها بمالید و از آن لذت ببرید. از هر روشی که استفاده می کنید باید میزان مصرفتان را مد نظر قرار دهید، اگر برای یک وعده استفاده می کنید دو قاشق غذا خوری و اگر به عنوان میان وعده میل می کنید تنها یک قاشق غذا خوری استفاده کنید.

آووکادو :

مواد غذایی پرچرب

خوب است توجه کنید که این مواد غذایی پرچرب در هر بیست و هشت گرم یا یک پنجم خود بیست مواد مغذی دارد. بیش از 75 درصد این میوه چربی است مخصوصا چربی های غیر اشباع مفید برای سلامت قلب. همچنین آووکادو حاوی هشت درصد از فیبر مورد نیاز شما در طول روز است. شما در روز تنها به یک یا دو وعده بیست وهشت گرمی آووکادو نیاز دارید تا از مزایای کامل آن بهره مند شوید.

مواد غذایی پرچرب روغن زیتون :

مواد غذایی پرچرب

باید بدانید که تمام روغن ها در هر قاشق غذا خوری حاوی 120 کالری و 14 گرم چربی خالص هستند. روغن زیتون اما فوق العاده سالم است چون حاوی مقادیر زیادی چربی های غیراشباع است و نشان داده در صورت جایگزین شدن با چربی های اشباع مانند کره می تواند به کاهش کلسترول کمک کند روغن زیتون در انواع اکسترا ویرجین، ویرجین و روغن زیتون معمولی موجود است.

روغن زیتون اکسترا ویرجین از اولین پرس زیتون ها گرفته می شود و معمولا گران قیمت تر از دیگر روغن زیتون ها است. طعم این روغن بسیار قوی است و از انواع دیگر، رنگی سبزتر دارد. از آنجا که نقطه دود پایینی دارد برای استفاده در سالاد مناسب است. روغن زیتون ویرجین نیز از زیتون هایی گرفته می شود که پرس شده اند و مقداری اسیدی تر است. روغن زیتون ساده از نمونه های ویرجین و اکسترا ویرجین نقطه دود بالاتری دارد و از آن می توان برای پخت و پز نیز استفاده کرد. روغن زیتون معمولی رنگی روشن تر دارد و طعمش به قدرت دو نمونه دیگر نیست.

مواد غذایی پرچرب – ماهی سلمون :

مواد غذایی پرچرب

باید بدانید که سالمون منبعی سرشار از ویتامین آ و پروتئین است. ماهی های پرچرب مانند سالمون نه تنها باعث می شوند احساس سیری کنید، بلکه به قوی شدن مغزتان نیز کمک می کنند. چربی امگا 3 که در سالمون یافت می شود از نوع نیرومند است اگر از سالمون خوشتان نمی آید می توانید همین مقدار امگا 3 را از دیگر ماهی های آب سرد مانند تن و ساردین دریافت کنید . مهم خوردن ماهی است از هرنوعی .

مواد غذایی پرچرب – زیتون :

مواد غذایی پرچرب

خوب است بدانید که بیست و هشت گرم زیتون سبز حدود 40 کالری، 4 گرم چربی و یک گرم فیبر دارد. زیتون ها سرشار هستند از ویتامین آ و ای و مس. چربی موجود در آنها به سلامت قلب کمک می کند و از نوع چربی های اشباع نشده است و نشان داده می تواند با التهاب مقابله کند. زیتون همچنین سرشار است از پلیفنول، آنتی اکسیدانی که خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و دارای ترکیبات ضد سرطانی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *