برخی از ما به خوردن موادغذایی و خوراکی ها اعتیاد داریم و دائما در حال پرخوری هستیم . باید بدانید که در بدن ما هورمونهای خاصی وجود دارد که ، همانطور که دانشمندان ثابت کرده اند ، مسئول اعتیاد هستند. پرخوری نیز یک اعتیاد است ،از آنجا که برخی از افراد می توانند کنترل کمی کنند که چه چیزی و چه مقدار غذا می خورند، این نه تنها منجر به چاقی می شود ، بلکه به برخی از اختلالات روانی نیز می انجامد ، مانند پرخوری و حتی افسردگی و مشکلات بسیاری دیگر.در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد که با این اعتیاد خود مبارزه کرده و ان را ترک کنید .

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام کلیک کنید.

برای ترک اعتیادبه مواد غذایی و پرخوری باید به موارد زیر دقت کنید :

مقدار مشخصی از مواد غذایی مصرف کنید

توجه کنید که اگر نمی توانید غذای ناسالم را به طور کامل از منوی خود حذف کنید ، متخصصان تغذیه می گویند که با خوردن تنها مقدار مشخصی از آن ، می توانید اعتیاد خود را به آن کاهش دهید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید چیپس بخورید ، هفته ای یکبار کوچکترین بسته را خریداری کنید.

همواره وعده های غذایی سالم و منظم داشته باشید

اگر می توانید نیازهای غذایی خود را از طریق وعده های غذایی متعادل برآورده کنید ، می توانید هوس خود را نسبت به محصولات خاص کاهش دهید. همه ما می دانیم که صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است. علاوه بر این ، برخی از روانشاناسان می گویند اگر شما غذای سالم را در ابتدای روز انتخاب کنید ، به طور کلی در ترکیب استراتژی های سالم در روال شما نقش دارد

باد غذاهای فرآوری شده و شیرین کننده ها را با گزینه های مفید و مقوی جایگزین کنید

بسیاری از متخصصان می گویند محصولاتی که حاوی مقادیر زیادی قند ، شیرین کننده های مصنوعی و چربی ها هستند با ایجاد واکنش های شیمیایی در بدن باعث اعتیاد می شوند. غذاهای فرآوری شده اکثراً همه آنها را شامل می شوند ، به همین دلیل خرید کالاهای سالم مهم است. برای سهولت کار ، قبل از خرید ، لیستی تهیه کنید تا بتوانید از روی آن خرید کنید و خریدهای غیر منتظره ای انجام ندهید.

باید هممواره عادات اجتماعی خود را تغییر دهید

باید بدانید که مانند افراد با اعتیاد دیگر ، معتادان به مواد غذایی باید چرخه را بشکنند. تغییر روال روزمره می تواند برای رهایی از عادات غذایی ناخوشایند شما کمک شایانی کند. سعی کنید بیشتر وقت خود را صرف فعالیتهایی کنید که شامل غذا خوردن نیست. به عنوان مثال ، به جای بیرون رفتن با دوستان برای شام به رستوران ، می توانید به تماشای یک فیلم بروید یا هر فعالیتی که نیاز به خوردن خوراکی در ان نداشته باشید .

وقتی ناراحت هستید به سراغ خوراکی و غذا نروید

باید بدانید که بسیاری از مردم فکر می کنند که خوردن زیاد در حالی که ناراحتی یا استرس دارند می تواند به شما کمک کند. اما این تنها میل مواد غذایی شما را افزایش می دهد و هیچ ارتباطی با حل مسئله ندارد. در مرحله اول ، خوردن عاطفی  بیشتر با انتخاب های غذایی ناسالم مانند آب نبات ، شیرینی و پیتزا و غیره همراه است. با یافتن راههای سالم برای مقابله با استرس می توانید از این امر جلوگیری کنید. مراقبه ، یوگا ، ورزش ، صحبت با یک دوست یا هر کار دیگری که تمایل دارید .اگر به طور مرتب انجام شود ، می تواند به شدت در کاهش استرس شما کمک کند ، همچنین به شما در کاهش وزن کمک می کند

وقت غذا خوردن فقط روی غذا تمرکز کنید و حواستان را پرت چیز دیگری نکنید

می دانید که هورمونهای ما وظیفه کنترل اشتها و دریافت کالری ما را بر عهده دارند و حدود بیست دقیقه طول می کشد تا آنها سیگنال ها را به مغز ارسال کنند و این که شما در حال حاضر پر هستید. بنابراین کند کردن سرعت احتمال پرخوری و افزایش وزن را به شدت کاهش می دهد.

هموراه از خوردن کافئین خودداری کنید

باید توجه کنید که خواب خوب برای سالم ماندن و مقابله با استرس های روزمره بسیار مهم است و کافئین ، محرک بودن ، می تواند خواب مورد نیاز شما را مختل کند. علاوه بر این ، همانطور که  تحقیقات نشان می دهد ، بین کمبود خواب و افزایش وزن ارتباط وجود دارد. بنابراین کاهش میزان مصرف کافئین می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.حتما وعده های غذایی را در خانه بپزید و تهیه کنید : غذا خوردن در خانه برای شما سالم تر است زیرا همانطور که کارشناسان می گویند کنترل بسیار بیشتری به شما می دهد. وقتی دقیقاً می دانید چه مقدار نمک ، شکر یا چربی وارد غذای شما می شود.

به خود پاداش دهید

شاید بپرسید به چه و چه پاداشی ؟ برای مثال ، می توانید بعد از یک هفته ورزش منظم ، به خود یک ماساژ یا هر چیز دیگری که واقعاً از آن لذت می برید پاداش دهید. یا ، هدفتان را غذا خوردن سالم به مدت یک ماه تعیین کنید و سپس آن را با یک تعطیلات آخر هفته در کنار دوستانتان که از آنها لذت می برید جشن بگیرید. کارشناسان معتقدند که این نوع سیستم پاداش واقعاً به غلبه بر اعتیاد به مواد غذایی کمک می کند

از افراد حرفه ای کمک بگیرید

برای بسیاری از افراد ممکن است مقابله با اعتیاد به مواد غذایی مشکل باشد ، بنابراین هرگز از درخواست کمک احساس بدی نکنید. اگر فکر می کنید اختلال خوردن دارید ، سریعاً با پزشک صحبت کنید. درمان این اختلالات اغلب شامل درمان ، گروههای حمایتی و برخی داروها نیز می باشد.

بدن تان را دوست داشته باشید و مراقبش باشید

مطالعات نشان می دهد که ماساژ می تواند بخش مهمی از برنامه کاهش وزن شما باشد. به عنوان مثال ، یک ماساژ سوئدی برای گردش خون و ماهیچه ها بسیار مناسب است ، روی نواحی مشکل ساز بدن تأثیر می گذارد و باعث بهبود احساس عمومی شما می شود. همچنین می توانید از کرمهای مخصوص برای ماساژ خود در قسمت های مشکل دار مانند شکم ، پاها و باسن استفاده کنید.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =