یک میانبر ذهنی مؤثر برای قضاوت کردن یک میوه یا سبزی از رنگ پوست آن است. اگر بخواهیم به صورت کلی صحبت کنیم، یک محصول پررنگ و درخشان بهترین انتخاب است، رنگ سبز یعنی «مرا بردار». بروکلی، اسفناج، کلم پیچ، باک چوی، کاهو، خیار، فلفل، کدوسبز و بقیه سبزی های برگدار به رنگ سبز تیره بیشترین فایده را برای سلامتی دارند. همین طور باید به میوه ها و سبزی های قرمز یا آبی به عنوان منابع مغذی خوب نگاه کرد. انواع سیب، فلفل، تمشک، توت فرنگی، گوجه فرنگی و تقریبا هر میوه و سبزی ای با پوست براق انتخاب خوبی است.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید

 دفعه بعد که به فروشگاه مواد غذایی می روید، خرید، خود را با میوه ها و سبزی های پررنگ شروع کنید. قبل از این که سیدتان را با غذاهای دیگر پر کنید، تا جای ممکن در قسمتی میوه و سبزی وقت بگذرانید، وقتی به خانه رسیدید، ظرف تان را پر از رنگ های درخشان گوناگون کنید. وقتی بیرون از منزل شام می خورید، به جای حبوبات، سبزی سفارش دهید. چیزی سفارش دهید که معمولا در ساندویچتان روی اسفناج یا کاهو میگذارید.

واکسنی برای سرماخوردگی معمولی اگر بخواهید هر سال واکسن آنفلوانزا بزنید، باید هر بار مدتی فکر کنید. درحالی که آنفلوانزا در کوتاه مدت یک تهدید به شمار می رود، در درازمدت یک خطر احتمالی است. با زدن واکسن باید درد کمی را در حال حاضر متحمل شوید به امید این که جلوی دردسرهای بیشتر را در آینده بگیرید. این که باید برای تحمل این تزریق با خود کلنجار بروید بخشی به این علت است که چرا هر سال میلیونها نفر از مردم واکسن نمی زنند. چه می شد اگر کسی به شما می گفت که بالاخره واکسنی برای سرماخوردگی معمولی کشف شده است، واکسنی که نیاز به تزریق دردناک یا ویزیت پزشک ندارد. با این حال بیش از آن مقدار که واکسن آنفلوانزا در پیشگیری از آن مؤثر است، این واکسن در پیشگیری از سرماخوردگی معمولی جواب می دهد.

یک آزمایش حاکی از آن است که جواب شما ممکن است خواب خوب شبانه باشد. شرکت کنندگان در این تحقیق کیفیت خواب خود را در ۱۴ شب پیاپی گزارش کردند. سپس دانشمندان آنها را قرنطینه کردند و به آنها قطره بینی محتوی ویروس سرماخوردگی دادند. در مرحله بعد، محققان آنها را برای ۵ روز آینده زیر نظر گرفتند تا ببینند آیا علائم سرماخوردگی را نشان می دهند یا خیر، این بررسی نشان داد شرکت کنندگانی که به طور معمول کمتر از ۷ ساعت در شب، قبل از قرار گرفتن در مقابل ویروس سرماخوردگی خوابیده بودند، تقریبا سه برابر بیش از بقیه احتمال داشت که دچار سرماخوردگی بشوند.

هرچند شما نمی توانید ببینید، یک خواب خوب شبانه آن چیزی را که درون بدن شما در جریان است اصلاح می کند. محرومیت از خواب، فشارخون را بالا می برد، التهاب را افزایش می دهد و احتمال ابتلا به بیماری ها و حمله قلبی را قوت می بخشد. نتایج این تحقیقات توصیه می کند زمانی که احتمال ابتلا به سرماخوردگی با آنفلوانزا را دارید، خواب مهم ترین اولویت برای بدن شماست. در طول فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا، سیستم ایمنی بدن شما نیاز به خواب کافی دارد تا بتواند آخرین گونه های ویروس را که دوروبر محل کارتان است دفع کند. وقتی که روند معمول خواب شما به خاطر مسافرت یا دلیل دیگری به هم می خورد، طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید به مقدار کافی بخوابید. این کار سیستم دفاعی طبیعی بدن شما را قوی نگه می دارد تا وقتی احتمال ابتلا به بیماری افزایش یافت با آن مقابله کند.

کیفیت خواب بر کمیت آن می چربد

ورزش و درمان بیماری ها

 این وضعیت که ۸ ساعت را در رخت خواب باشید و صبح فردا احساس کسالت کنید چیز عجیبی نیست. بارها من بیشتر از ۸ ساعت در رختخواب بوده ام ولی فاصله زیادی تا خواب با کیفیت داشته ام. برای این که این موضوع را عمیق تر بررسی کنم، از یک وسیله کارآمد که وضعیت خواب را می سنجد استفاده کردم تا بتوانم درجه کیفیت خوابم را تعیین کنم وسیله ای که من استفاده کردم از یک پیشانی بند، تشکیل می شد که یک حسگر بزرگ در وسط آن داشت و شب ها باید آن را می بستم. این حسگر با یک ساعت شماطه دار مخصوص که روی میز کنار تختم قرار داشت در ارتباط بود. هر روز که از رخت خواب بیرون می آمدم، ساعت مزبور مقدار کلی خواب باکیفیت مرا نشان می داد. علاوه بر این، اطلاعاتی دقیق را درباره این که چه مدت در رخت خواب بیدار بوده ام، چه مدت در خواب سبک، عمیق، یا خواب REM بودم نشان میداد. من فقط چند هفته توانستم از این وسیله استفاده کنم، زیرا همسرم تهدید کرد که از من با پیشانی بند مسخره عکس می گیرد و به دوستان نشان می دهد.

به هر حال هرچه لازم داشتم فهمیدم. به طور خلاصه اعدادی که کیفیت خواب مرا نشان می داد، با مقداری که خودم به طور ذهنی تعیین کرده بودم، تقريبا به طور کامل می خواند. زمانی که به خاطر نگرانی درباره مسئله ای بیشتر طول شب ذهنم درگیر بود، به کیفیت خوابم نمره پایینی تعلق می گرفت ولی صبح هایی که سرحال بودم و احساس می کردم که کاملا استراحت کرده ام، نمره کیفیت خوابم تقریبا کامل بود.

با توجه به تجربه ای که کسب کردم، کاملا واضح است که مدت ماندن در رخت خواب مقياس درستی برای تعیین کیفیت خواب نیست. شما می توانید و ساعت در رخت خواب باشید درحالی که فقط ۵ ساعت خوب خوابیده باشید. مشکل اینجاست که زمانی که شما در رختخواب غلت میزنید ولی بیدارید، حساب نمی شود. این وضعیت که نیمه های شب مرتبا بیدار شوید و تلاش کنید تا دوباره به خواب روید نیز برای سلامت شما خوب نیست.

در پژوهشی که در قسمت قبل ذکر کردم و در ارتباط با داوطلبانی بود که قرنطینه شده بودند و به آنان ویروس سرماخوردگی تزریق شده بود، به عنوان بخشی از تحقیق به کیفیت یا مؤثر بودن خواب آنها هم نمره داده شده بود. برای تعیین درجه خواب مؤثر هر داوطلب، از آنان پرسیده شد که چه وقت به خواب رفته بودند، چه وقت بیدار شده بودند، چه مدت در رخت خواب بودند تا خوابشان برده بود، چند بار بیدار شده بودند و چه مدت در طول شب هوشیار بودند. سپس امتیاز خواب مؤثر آنان بر حسب درصد زمانی که شرکت کنندگان خوابیده بودند، از میزان کلی مدتی که در رختخواب بودند محاسبه شده بود.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =