چگونه کلسترول و تری گلیسیرید را در غذاها کاهش دهیم ؟Reviewed by Mehdi kh on Oct 26Rating: 5.0

کسانی که اضافه وزن دارند معمولا دچار کلسترول بالا و مشکلات ناشی از ان و هزاران مشکل دیگر هم هستند یا دراینده ی نزدیک به این مشکلات دچا رخواهند شد . اگر برای لاغر شدن از رژیم های لاغری استفاده می کنید باید بدانید که چگونه کلسترول و گلیسیرید غذاهایتان را هم کم تر کنید و اینگونه به سریع تر لاغر شدن خود هم کمک کرده اید می دانید که غذاهای زیادی هستند که کلسترول ندارند مانند سبزیجات و گردو و غذاهای دریایی ولی اینکه چگونه در وعده های غذایی خود مصرف مواد غذایی حاوی کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهید موضوعی است که در این مقاله بیشتر راجع به ان صحبت خواهیم کرد با این مقاله  همراه شوید.

Clogged Artery with platelets and cholesterol plaque, concept for health risk for obesity or dieting and nutrition problems

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه کلیک کنید.

می دانید که کلسترول نقشی کلیدی در بدن انسان ایفا می کند. این ماده برای غشاهای سلولی اهمیت دارد، یک پیش ساز برای هورمون های استروئیدی و جنسی است، در تولید وویتامین دی و اسیدهای صفراوی نقش دارد و همچنین به عملکرد مغز و حفظ سلامت سیستم عصبی کمک می کند. اگر برای بررسی سلامت بدن خود به پزشک مراجعه کنید، آزمایش و بررسی سطوح کلسترول کلی، تری گلیسیرید، کلسترول خوب و کلسترول بد از اقدامات رایج محسوب می شود. سطوح بالای کلسترول کلی، تری گلیسیرید و کلسترول بد در بلند مدت خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. اما کلسترول خوب برای بدن، به ویژه برای حفظ سلامت قلبی عروقی، ضروری است. کلسترول خوب وظیفه انتقال کلسترول بد و پلاک های تشکیل شده در شریان ها به کبد برای تجزیه آنها را بر عهده دارد اگر نیازی به مصرف دارو نباشد، با رعایت برخی نکات غذایی می توانید بر سطوح تری گلیسیرید و کلسترول نظارت داشته باشید که عاملی مهم در حفظ سلامت بدن محسوب می شود.

چگونه مقدار کلسترول و تری گلیسرید را در غذاهای خود کاهش دهیم

مصرف فیبر را افزایش دهید : این نکته را به یاد داشته باشید که فیبر غذایی از سه طریق به کاهش سطوح تری گلیسیرید کمک می کند  پس مصرف فیتواسترول ها را افزایش دهید. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه دو گرم از فیتواسترول ها  به نام استرول های گیاهی نیز شناخته می شوند  می تواند به طور موثر سطوح کلسترول بد را تا ده درصد و تری گلیسیرید را تا 28 درصد کاهش دهد، به ویژه اگر دارای سطوح بالای تری گلیسیرید باشید. فیتو استرول ها در روغن های گیاهی و غلات صبحانه یافت می شوند و اغلب به مارگارین ها و دیگر محصولات مصرفی نیز افزوده می شوند. اما بهترین منابع برای مصرف و دریافت فیتواسترول ها شامل مغزها و دانه های خوراکی به همراه میوه ها و سبزیجات تازه می شوند.

فیبر غذایی از سه طریق به کاهش سطوح تری گلیسیرید کمک می کند و باید مصرف فیبر غذایی را افزایش دهید . کاهش جذب نمک صفراوی در روده کوچک که به استفاده کبد از کلسترول موجود برای تولید اسیدهای صفراوی منجر می شود و در نتیجه کلسترول بد کاهش می یابد . فیبرهای غذایی چسبناک که در منابعی مانند مارچوبه، جوانه بروکسل و حبوبات یافت می شوند، آهنگ جذب قند/گلوکز را کند می سازند. این شرایط کاهش غلظت انسولین را موجب می شود که در نتیجه آن سنتز کلسترول توسط کبد کاهش می یابد. تخمیر فیبر غذایی در روده بزرگ به تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه منتج می شود که سنتز کلسترول توسط کبد را کاهش می دهد . فیبر در طیف گسترده ای از مواد غذایی گیاهی یافت می شود و انسان برای بهره‌مندی از فواید آن به هر دو نوع محلول و نامحلول نیاز دارد . از منابع فیبر محلول می توان به کنگر فرنگی، مارچوبه، کدو زمستانی، بروکسل، بروکلی، پیاز، هویج، لوبیاها، حبوبات، بلوبری، و دانه های خوراکی اشاره کرداز منابع فیبر نامحلول نیز می توان به اسفناج، جوانه بروکسل، بروکلی، کدو زمستانی، سبوس، بذر کتان و میوه ها و سبزیجات دیگر اشاره کرد.به این نکته هم توجه ویژه داشته باشید که روزانه باید حداقل 25 تا 35 گرم فیبر مصرف کنید .

توجه به میان وعده ها و مواد اغذایی که در میان وعده مصرف میکنید که بهتر است از دانه ها و اجیل ها باشد : مطالعه ای جدید در دانشگاه ایالتی پن نشان داده است که افزودن بادام به رژیم غذایی می تواند به بهبود سطوح کلسترول خوب و فعالیت موثرتر آن در بدن کمک کند. در این مطالعه چند مرد و زن که سطوح کلسترول بد در آنها بالا بود، حضور داشتند. طی بازه زمانی 12 هفته ای مطالعه، تمام شرکت کنندگان دو رژیم غذایی مختلف را دنبال کردند. همگی آنها به مدت شش هفته در قالب میان وعده بادام مصرف می کردند و برای شش هفته بعد مافین موز مصرف کردند. اندازه گیری سطوح کلسترول خوب در شرکت کنندگان نشان داد طی شش هفته مصرف بادام نه تنها سطوح کلسترول خوب افزایش داشته است، بلکه اندازه ذرات کلسترول خوب نیز بزرگ‌تر بوده است. اندازه بزرگ‌تر این ذرات به معنای آن است که توانایی جمع آوری کلسترول اضافه بیشتری را در بدن دارند. با توجه به تغذیه ی خود تا حد زیادی می توانید کلسترول خود را کنترل کنید و درعین حال وزن کم کنید .

باید مصرف چربی های امگا تری را افزایش دهید

می دانید که از بهترین منابع برای اسیدهای چرب امگا تری می توان به ماهی سالمون، غذای دریایی، دانه های چیا، بذر کتان، و گردو اشاره کرد و می دانید که این مواد غذایی به کاهش وزن و تناسب اندام شما هم کمک می کنند طی یک مطالعه شرکت کنندگان دو بار در هفته ملزم به مصرف ماهی سالمون در حجم های مختلف شدند. پژوهشگران دریافتند که سطوح کلسترول خوب در این شرکت کنندگان افزایش یافته و در مقابل سطوح تری گلیسیرید کاهش قابل توجهی داشته است. در شرایطی که سطوح کلسترول بد تقریبا بدون تغییر باقی مانده بود، اما ذرات بزرگ‌تری از این ماده وجود داشتند که نکته مثبتی محسوب می شود، زیرا ذرات کوچک کلسترول بد به راحتی اکسید شده و می توانند خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند .سعی کنید مواد غذایی نام برده شده را در سبد غذای روزانه ی خود قراردهید اگر رژیم هم دارید این غذاها برای هر رژیم لاغری می توانند مصرف شوند و موثر هم باشند .

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =