با معده ی خالی این کارها را انجام ندهیدReviewed by Mehdi kh on Oct 2Rating: 5.0

اگر رژیم لاغری دارید یا حتی اگر ندارید باید به سلامتی معده ی خود توجه کنید که وقتی معده ی شما خالی است نباید خیلی از داروها یا مواد غذایی را مصرف کنید . بسیاری از ما با فواید ورزش برای سلامتی آشناییم و می‌دانیم بدن‌مان به غذاهای سالم نیاز دارد. همه‌ی ما باور داریم  چیزی که می‌خوریم ما را می‌سازد  اما جالب است بدانید کارهایی که قبل از غذاخوردن انجام می‌دهیم هم تأثیر زیادی بر سلامتی ما دارند. در این مقاله راجع به موادغذایی یا داروهایی که با معده ی خالی ممکن است سلامتی معده ی شما را به خطر بیاندازد بیشتر صحبت خواهیم کرد که با شناخت آن ها از خوردن آن ها با معده ی خالی خودداری کنید و سلامت معده ی خود را تضمین کنید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

با معده ی خالی آدامس نجوید :

باید توجه داشته باشید که اسید معده‌ای که زمان جویدن آدامس ترشح می‌شود، پوشش معده‌ی خالی را تخریب می‌کند. زیاده‌روی در مصرف آدامس می‌تواند باعث گاستریت (ورم معده) شود. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که آدامس می‌جوند، به‌جای میوه و سبزیجات تمایل بیشتری به غذاهای ناسالم دارند. آدامس‌هایی که به‌جای شکر، سیکلامات و آسپارتام، حاوی شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند زایلیتول و سوربیتول هستند، آسیب کمتری به بدن وارد می‌کنند. حتی اگر معده‌یتان پر است، بیشتر از ده دقیقه مداوم آدامس نجوید.

با معده ی خالی داروهای مسکن را نخورید :

خوب است بدانید که داروی آسپرین یا  پراستامول و سایر داروهای غیر استروئیدی نباید با شکم خالی خورده شوند. این کار نه‌تنها تأثیر آنها را کم می‌کند، بلکه می‌تواند باعث عوارض جدی مانند خونریزی هم بشوند توجه کنید که : شیر اثر منفی داروهای ضدالتهاب  غیر استروئیدی را کم می‌کند، بنابراین بهتر است به‌جای آب با آنها شیر بنوشید. درصورتی‌که شیر در دسترس نداشتید، دارو را با مقدار زیادی آب مصرف کنید .

با معده ی خالی نباید قهوه بنوشید :

خوب است این نکته را بدانید که حتی قهوه‌ی بدون کافئین هم تولید اسید را تشدید می‌کند و اگر با شکم خالی خورده شود، می‌تواند باعث سوزش معده و سایر عوارض گوارشی شود. نخوردن صبحانه، حتی بعد از مصرف قهوه می‌تواند باعث کاهش سروتونین  شود و کل روز شما را غمگین و افسرده کنداگر نمی‌توانید عادت نوشیدن قهوه‌ی اول صبح را کنار بگذارید، آن را با شیر یا خامه مخلوط کنید. چربی شیر تأثیرات منفی را کاهش می‌دهد. قهوه‌ی طبیعی را به‌جای قهوه‌ی فریزدرای  انتخاب کنید .

با معده ی خالی به خرید نروید :

البته این نکته بدیهی است که گرسنگی باعث می‌شود بیشتر از مقدار نیازمان خوراکی بخریم. درواقع، شکم گرسنه باعث می‌شود در مغازه‌های مواد غیرخوراکی هم بیشتر از نیازمان خرید کنیم. تحقیقات نشان داده‌اند که پیام درونی   من غذا می‌خواهم  به پیام  من می‌خواهم  تبدیل می‌شود و فرد با پیروی از این پیام، بیشتر خرید می‌کند. توجه کنید که تهیه‌ی فهرست خرید و پرداخت پول نقد، از راه‌های جلوگیری از ول‌خرجی هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که وقتی افراد پول نقد می‌پردازند، نسبت به وقتی که از کارت اعتباری استفاده می‌کنند، کمتر خرج می‌کنند.

با معده ی خالی آب میوه نخورید :

باید بدانید که اسید و فیبرهای سخت که در مرکبات وجود دارد، به معده‌ی خالی آسیب می‌زنند. این مورد به‌ویژه برای افرادی که مبتلا به گاستریت یا در معرض ابتلا هستند، خطرناک است  بررسی ها  ثابت کرده‌اند که گرسنگی باعث می‌شود خونسردی‌مان را از دست بدهیم، زیرا ما برای کنترل خودمان به انرژی احتیاج داریم که با معده‌ی خالی، این مقدار انرژی برای کنترل‌مان وجود ندارد به این نکته توجه کنید که اگر قبل از شروع بحث فرصت غذاخوردن ندارید، یک نوشیدنی گرم بنوشید و به طرف مقابل‌تان هم تعارف کنید. این کار، بحث را دوستانه‌تر خواهد کرد .

با معده ی خالی نخوابید :

می دانید که گرسنگی و سطح گلوکز پایین مانع از خواب خوب می‌شود و از خواب عمیق جلوگیری می‌کند. جالب اینجاست که کم خوابی هم به‌نوبه‌ی خود سطح هورمون‌های گرسنگی را افزایش می‌دهد. به همین علت است که فردای روزی که شام نمی‌خوریم، گرسنه‌تر هستیم و بیشتر می‌خوریم . پس هرگز گرسنه نخوابید .به این نکته هم توجه داشته باشید که پرخوری قبل از خواب هم انتخاب خوبی نیست. بهترین انتخاب مصرف محصولات لبنی است، زیرا این محصولات از جمله منابع خوب کلسیم و منیزیم هستند. این عناصر یک خواب سالم را برای شما تضمین می‌کنند. می‌توانید یک لیوان شیر به همراه عسل میل کنید.

با معده ی خالی ورزش های سخت را انجام ندهید :

برخی از ما فکر می کنیم که ورزش‌کردن با شکم خالی کالری بیشتری می‌سوزاند. در واقعیت این کار تأثیری بر چربی سوزی ندارد، اما از طرف دیگر، از دست‌دادن ماهیچه‌ها مسئله‌ای جدی است. همچنین با کاهش انرژی بدن، شدت تمرینات کمتر می‌شود. باید توجه کنی که تمرینات ایروبیک را جایگزین تمرینات ورزشی سنگین کنید. بهتر است قبل از هر نوع تمرین ورزشی کمی تنقلات مصرف کنید، چون فعالیت فیزیکی ترشح شیره‌ی معده را تحریک می‌کند که می‌تواند به معده‌ی خالی آسیب بزند .

البته خوب است بدانید که اگر معده تان خالی باشد میتوانید چه کارهایی را انجام دهید و مشکلی پیش نخواهد آمد :

احتمالا حدس می‌زنید محتمل‌ترین کاری که بهتر است با شکم گرسنه انجام بدهید، خوردن غذاست اما کارهایی هستند که حتی فکرش را نمی‌کنید که بهتر است در گرسنگی انجام شوند :

معده ی خالی و حل کردن مسئله :

خوب است بدانید که وقتی گرسنه هستید، توانایی‌تان برای دقت و تمرکز بیشتر می‌شود. به‌گفته‌ی محققان، این میراثی از اجداد اولیه‌ی ماست که باید کل تمرکزشان را برای به‌دست‌آوردن غذا می‌گذاشتند. هورمون گرسنگی  گرِلین  با تحریک فعالیت مغز، به ما کمک می‌کند تا کارهای مختلفی را هم‌زمان انجام دهیم .

معده ی خالی و انتخاب کردن :

خوب است توجه کنید که اگر برای انتخاب بین چند چیز گیر افتاده‌اید  سعی کنید با شکم خالی انتخاب کنید. بررسی ها  نشان می‌دهد، تصمیماتی که فرد در زمان گرسنگی می‌گیرد با اینکه بدون فکر قبلی و ناگهانی هستند، اغلب بیشتر به موفقیت می‌رسند. البته واضح است که نباید در مورد تصمیمات مهمی که مسائل اقتصادی، ارتباطی یا سلامتی را به‌خطر می‌اندازد، این روش را به‌کار ببندید . البته همواره باید توجه داشته باشید که باید وقتی احساس گرسنگی کردید غذا یا میان وعده ی مقوی و سیر کننده بخورید و نگذارید معده تان مدت طولانی خالی بماند باید بدانید که چه غذاهایی مقوی هستند و در عین حال کم کالری و ان ها مصرف کنید.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =