شما تنها حكمها را و نه تصورها را می شنوید و بنابراین شانسی برای دفاع از خود ندارید. ممکن است خودتردیدیها چنان فشاری ایجاد کنند که چیزی نتواند کمک کند: حتی اگر دیگران چنین تردیدهایی را تصدیق نکنند، شما توانایی پذیرش آن را نخواهید داشت. کمیل، یک مددکار اجتماعی ۳۱ ساله است که همه ی زندگیش را صرف کمک به مردم کرده است. در دبیرستان، همه در مورد مشکلاتشان با او صحبت می کردند. او کمک زیادی به دوست پسرش برای قبولی در مدرسه ی پزشکی کرد و وقتی که او رابطه را رها کرد و با همکاری در بیمارستان دوست شد، کمیل شوکه شد. او با اشتغال به شغل مددکاری اجتماعی بسیاری از نیازهای خود را کنار نهاد. یاریگر بودن زرهی دفاعی کمیل بود و در واقع، او بر این حقیقت سرپوش گذاشته بود که ارزش این را دارد که کسی کاری برایش انجام دهد.

به منظور مقابله با درد احساس ناشایستگی و بی ارزشی

بسیاری از ما نوعی دفاع برمی گزینیم که حفاظ یا زره نام دارد. حفاظ، نقش یا نقابی است که به منظور دفاع از خود در مقابل درد خود تردیدی به کار می گیرید و در واقع، یک ظاهر غیرواقعی و معمولا پوشش ناکارآمدی است که به ما اجازه ی رضایت از روابط را نمیدهد؛ زیرا حتی زمانی که شخصی این ظاهر را دوست دارد، ممکن است فکر کند که دیگران شخصی را که زیر آن پوشش یا حفاظ است، دوست ندارند؛ به عنوان مثال شما ممکن است نقش یک قربانی را بازی کند تا از خودتان در مقابل خود تردیدی ها محافظت کنید و به صورت ناخودآگاهانه احساس کنید که اگر مردم شدت نیاز و بدبختی شما را بدانند، رهایتان می کنند.

روشن است که شما نمی توانید در نقش یک قربانی به چالش با کسی بپردازید، شما نمی توانید رشد یا تغییر کنید و در پایان، این حفاظ به شما احساسی بدتر و دلیلی برای پرخوری بیشتر می دهد. همان طور که اگر شما از زرهی اعتیاد به الکل استفاده کنید، انگیزه ی ناخودآگاه شما این است که خسته تر از آن هستید که با خودتردیدی های خود مقابله کنید؛ زیرا زمان بیداری شما صرف جبران و اثبات غلط بودن آنها می شود و بنابراین از لحاظ روحی و عاطفی خسته خواهید شد. بعضی از انواع زره و نقابهایی که مردم می پوشند مواردی همچون قربانی، مراقبت کننده، کمال گرا، تنها و دلقک است. پوشیدن این نقاب ها می تواند چنان عادی شود که آنها را با خود واقعیتان اشتباه بگیرید. باید نوع نقابی را که می پوشید، تشخیص دهید تا بتوانید آن را از تن بیرون کنید و با کشف خود تردیدی های خود به راهتان ادامه دهید.

تا زمانی که به خود واقعی خود اجازه بروز ندهید، احساس دوست داشته شدن نخواهید کرد و عشق دیگران را نیز باور نخواهید کرد. با انتقادگر درونی خود مواجه شوید  می توانید یک نام برای انتقادگر درونی خود انتخاب کنید. بیایید نام هری یا هریت را برای آن انتخاب کنیم. شما میتوانید هر نامی که دوست دارید برای این سانسور گر درونی انتخاب کنید؛ اما ما در اینجا نام هریت را به دلیل سادگی برای آن انتخاب می کنیم. البته، شخصی به نام هریت در درون استخوانهای شما زندگی نمی کند؛ اما شما صدای انتقادگر درونی دارید که ممکن است مانند یک شخص واقعی باشد؛ زیرا این انتقادگر درونی مانند یک شخص واقعی در قضاوتها، نگرش ها و همچنین عملکردش نوعی پیوستگی و انسجام دارد که مانند یک هویت کلی در درون شما عمل می کند و عقاید و اعمال شما را در مورد خودتان تحت تأثیر قرار میدهد. لحظه ای مکث کنید تا تصور کنید که این صدای انتقادگر در سر شما از شخصیت برخوردار است و حتی یک نام مانند هریت دارد. تلاش کنید تا به پیام های آن گوش دهید. هریت به ندرت استراحت می کند و حتی، همین الان هم در حال ارسال پیام هایی برای شماست.

با وجود آن که شما فردی باهوش، کارآمد و شایسته هستید، هریت قدرت زیادی دارد. گاهی اوقات در پس آگاهی شما ساکت نشسته است و گاهی اوقات مانند یک گزارشگر ورزشی مدام حرف می زند. باید آن را تحت کنترل در آورید تا بتوانید الگوی پرخوری عصبی خود را نیز تحت کنترل در آورید. به عنوان یک روان پزشک، وقتی که بیمارم هر هفته می آید تا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، در مورد خود تردیدی های خود صحبت کند، من سعی می کنم تا این نگرش را در آنها زنده نگه دارم که با وجود خود تردیدیها، موفقیت هایی در زندگی خود داشته اند. آنها یک شغل، همسر، خانواده، سرگرمی، علایق و اهدافی برای تعقیب کردن دارند؛ بنابراین از شما میخواهم که با این منتقد درونی خود یک گفتمان داشته باشید. مهم نیست که او چه می گوید، شما باید همواره به واقعیت برگردید. این لنگر شما در دنیای امروز است که می تواند شما را سالم و قدرتمند نگاه دارد.

شما باید مانند یک درمانگر خوب

تمامی پیروزی ها و خصوصیات مثبت و خوب خود را به یاد بیاورید. از این نقطه نظر شما در جایگاهی قرار خواهید گرفت که به جای این که هربار که هریت دهانش را باز می کند، کنترل خود را از دست دهید، می توانید تمامی حرف های او را بشنوید و در مورد معانی آنها فکر کنید. فرض من بر این است که شما هریت را به خوبی می شناسید؛ اما هیچ وقت ندانسته اید که چگونه با او برخورد کنید و تنها تلاش کرده اید تا از انجام هر کاری که میتواند یکی از حكمهای او را تصدیق کند، اجتناب کنید. شما به بودن او در وجود خود عادت کرده اید و وقتی که خیلی خشن یا خشمگین می شود، تلاش کرده اید تا دهانش را با خوردن یا نوشیدن زیاد ببندید. شما از غذا برای خفه کردن هریت استفاده کرده اید و شاید حتی سعی کرده اید که با نوشیدن الکل او را مسموم کنید. این مواد چنان سروصدایی را به وجود می آورند که دیگر صدای هریت را نخواهید شنید. هریت خطرناک به نظر می رسد و بنابراین شما در تلاش برای خفه کردن یا مسموم کردن او بوده اید.

شما تاکنون به او جایگاهی الهه وار بخشیده اید و هر آن چه را که او گفته است، بدون هیچ پرسشی باور کرده اید. اگر هریت گفته است که کسی شما را دوست ندارد یا از شایستگی کافی برخوردار نیستید یا یک بازنده هستید، تمامی آن قضاوت ها را پذیرفته اید. شما ادامه می دهید و قطعه ی دیگری کیک می خورید؛ زیرا هریت شما را متقاعد کرده است هر رژیمی که داشته باشید، هرگز تغییر بزرگی در زندگیتان به وجود نمی آورد. او شما را متقاعد کرده است که شما هرگز وزن از دست نخواهید داد و حتی اگر وزن کم کنید، باز هم مردم شما را آن گونه که شما می خواهید، دوست نخواهند داشت. شما هرگز نتوانسته اید جرأت مندانه با هریت صحبت کنید، همان طور که نتوانسته اید و جرأت نکرده اید که با والدین عصبانی خود صحبت کنید. شما انتقادهای تند وغیرمنصفانه ی هریت را به عنوان حقایقی اساسی در مورد خود و همچنین نشانه ی بدی و ناکارآمدی خود پذیرفته اید؛ اما همین حالا، به او یک نام معمولی و قابل از بین رفتن بخشیده اید و قدرت او را کم کرده اید؛ بنابراین می توانید بفهمید که آیا او درست می گوید یا غلط. در واقع هریت، آگاهی یا به عبارتی روان شناختی، فراخود نام دارد. هریت کل آگاهی شما نیست، بلکه بخشی است که هنوز در سطوحی نابالغ فعالیت می کند. او بخشی از شما و نه چیزی عینی و خارج از شما یا کسی قدرتمند و مرموز در درون شماست. شما چیزی بسیار انتقادآمیز به خود می گویید و بدون هیچ تردیدی آن را باور می کنید. شما فرض می کنید که آگاهی شما هرگز خطا نمی کند، چون اعتلایافته و بزرگمنش است؛ اما در حالی که آگاهی بالغانه به شما کمک می کند تا با شایستگی در دنیا عمل کنید، وجدان انتقادگر؛ یعنی هریت همواره شما را گناه کار میداند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =