برای اغلب ما اینگونه است که بعد از این که غذا خوردیم احساس خستگی و خواب آلودگی داریم . این می تواند نتیجه طبیعی هضم و چرخه خواب باشد. برخی از انواع غذاها و حتی زمان وعده های غذایی می توانند باعث ایجاد احساس خستگی افراد پس از غذا شوند. کاهش میزان انرژی پس از غذا هم در احساس خواب آلودگی تاثیر دارد . محققان نظرات مختلفی در مورد علت خستگی پس از غذا دارند اما معمولا نتیجه گرفته می شود که این یک پاسخ طبیعی از طرف بدن است و نباید نگران بود .

برای مشاوره در زمینه ی مزوتراپی لاغری کلیک کنید.

دلیل اینکه وقتی غذا می خوریم احساس سنگینی و خستگی می کنیم چسیت ؟ با بروز خستگی پس از صرف وعده غذایی، تمرکز کردن کاری دشوار است. احساس خستگی هر فرد بستگی به این دارد که چه زمانی غذا خورده باشد و چه مقدار غذا مصرف کرده باشد . در زیر به برخی از دلایل اینکه چرا یک فرد ممکن است بعد از غذا احساس خستگی کند و چگونه می تواند از آن بروز این حالت جلوگیری کند ، می پردازیم :

اندازه و مقدار غذا دراحساس خستگی

شاید تجربه کرده باشید وقتی مقدار بیشتری غذا می خورید بیشتر احساس سنگینی و خواب الودگی دارید . افرادی که ناهار زیادی می خورند ممکن است تمایل به خواب بعد از ظهر داشته باشند. بالا رفتن قند خون ممکن است باعث پایین آمدن انرژی شود .بسیاری عوامل دیگری که ممکن است در احساس خستگی پس از خوردن تاثیر داشته باشند عبارتند از : کم خوابی در شب که می تواند باعث خوابیدن در در طول روز شود . نوشیدن الکل با وعده غذایی به ویژه در طول روز صرف هر وعده غذایی . ساعت طبیعی بدن انسان یا ریتم شبانه روزی می تواند بر احساس پس از غذا تاثیر بگذارد. محققان مشخص کرده اند که مردم دو بار در طول شبانه روز یک بار ساعت 2 ظهر و یک بار در ساعت 2 نیمه شب دچار تحلیل انرژی می شوند . نور روز و تاریکی هم در تنظیم ریتم شبانه روز تاثیر دارد اما زمان بندی وعده های غذایی هم ممکن است موثر باشد .

نوع وعده ی غذایی مصرفی در احساس خستگی

نوع غذایی که در هر وعده ی غذایی مصرف می کنید نقش مهمی در افزایش حالت خستگی دارد وعده های غذایی که حاوی کربوهیدرات و پروتئین هستند می توانند باعث ایجاد احساس خستگی در فرد شوند زیرا غذاهای حاوی پروتئین و کربوهیدرات باعث می شوند افراد احساس سیری بیشتری نسبت به سایر غذاها داشته باشند. برخی محققان معتقدند  که افراد پس از صرف غذا به این دلیل احساس خستگی می کنند که بدن شان هورمون سروتونین بیشتری تولید می کند. همانطور که می دانیم سروتونین یک ماده شیمیایی است که در خلق و خو و چرخه خواب تاثیر گذار است . یک اسید آمینه به نام تریپتوفان در غذاهای سرشار از پروتئین وجود دارد که به بدن کمک می کند تا سروتونین تولید کند. کربوهیدات ها هم به بدن کمک می کنند که تریپتوفان را جذب کند. به همین علت خوردن غذاهای غنی از پروتئین و کربوهیدرات ممکن است باعث احیای خواب آلودگی شود .

تریپتوفان در چه مواد غذایی بیشتر پیدا می شود :

باید گفت غذاهای زیادی هستند که غنی از تریپتوفان هستند مانند : ماهی سالمون مرغ و تخم مرغ اسفناج دانه ها شیرو پنیر  فرآورده های سویا و بسیاری مواد غذایی دیگر .

غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند کدامند : باید بدانید که غذاهایی مانند : ماکارونی برنج نان سفید و کراکر

کیک، کلوچه، پیراشکی  ذرت شیر شکر و آب نبات سرشار از کربوهیدرات هستند .  بسیاری از افراد برای اینکه خواب راحتی داشته باشند اغلب پیش از خواب شیر و غلات می خورند .

چطور می شود این حس خستگی بعد از غذا خوردن را نداشت :

یکی از بهترین راه ها خوابیدن به اندازه کافی و با کیفیت می تواند به کاهش خستگی پس از خوردن کمک کند. احساس خستگی پس از غذا می تواند بسیار بد باشد به خصوص وقتی شما سرکار هستید و نیاز دارید که هشدار باشید.

پایین امدن  انرژی در طول روز به ویژه برای کسانی که در شرایط خطرناکی کار می کنند می تواند به فاجعه تبدیل شود مانند کسانی که با وسایل نقلیه کار می کنند ویا شغل های حساس دارند .

همیشه سعی کنید به اندازه ی یک قاشق و یا بیشتر معده ی خودرا خالی نگه دارید و حجم زیادی غذا نخورید . به جای خوردن وعده های غذایی بزرگ، غذاهای سبک تر میل کنید و یا با میان وعده ها خود را سیر نگه دارید. چند قطعه میوه یا آجیل خام می تواند انرژی شما را حفظ کند .

در شب مخصوصا سعی کنید خواب با کیفیت و به اندازه داشته باشید .فردی که شب ها به اندازه کافی می خوابد احتمال کمتری دارد که بعد از ناهار هم انرژی اش تحلیل برود . در طول روز گاهی یک چرت کوتاه و مفید بزنید .

قدم زدن: تمرینات سبک در طول روز به ویژه پس از صرف غذای می تواند به افراد کمک کند که سرحال شده و کمتر احساس خستگی کنند .

محققان در مطالعه ای دریافتند که رفتن به روشنایی پس از ناهار باعث رفع خستگی می شود .

توجه داشته باشید که از نوشیدن الکل همراه با وعده های غذایی اجتناب کنید. الکل شما را خسته می کند .

آیا باید به دلیل این خستگی به پزشک مراجعه کنیم ؟

در اغلب موارد تحلیل رفتن انرژی پس از خوردن، یک پاسخ طبیعی بیولوژیکی است . اما اگر به طور مداوم پس از خوردن غذا خسته می شوید و این بر کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد، باید با یک پزشک مشورت نمایید .

برخی بیماری ها می توانند باعث این خستگی شوند و بهتر است که احتمال ان ها در نظر گرفته شود و به پزشک مراجعه شود : آلرژی های غذایی و  بیماری سلیاک و کم خونی و دیابت . 

در اخر باید گفت اگر می خواهید این مشکل را برطرف کنید باید تغییراتی در زندگی روزمره خود ایجاد نمایید. این تغییرات بهتر است در زمان بندی و محتویات غذاهایی که مصرف می کنید باشد. با این حال اگر این مساله در فعالیت های روزانه تان اختلال ایجاد می کند و تغییرات هم تاثیر زیادی در ماجرا نداشتند بهتر است با پزشک مشورت نمایید .

برای مشاوره در زمینه ی مزوتراپی لاغری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =