در تحقیقی که اانجمن کنترل کالری , گروه صنعتی معرف تولید کنندگان مواد غذایی کم چربی و بدون قند, در سال 1998 انجام داد , 62 درصد مصرف کنندگان گفتند همبشه برچسب غذایی را برای تشخیص میزان چربی که می خرند کنترل می کنند. ولی 55 درصد خریداران برای تشخیص مقدار کالری برچسب  های غذایی را نگاه می کنند. این تفاوت  یکی از دلایلی است که نشان می دهد چرا علی رغم پایین آمدن مصرف کلی چربی بیشتر مردم چاقند؟

چربی بر مبنای گرم به گرم , کالری بیشتری از کربوهیدرات ها با پروتئین دارد بنابراین حذف چربی با کاهش میزان مصرفی به کاهش وزن کمک می کند . ولی اگر کربوهیدرات جایگزین چربی شود. همان گونه که دربسیاری از فرآورده های بدون چربی یا چربی گرفته انجام شده, ممکن است از مجموع کالری کم نشده باشد . در نتیجه کاهش وزن اتفاق نمی افتد .

در جدول زیر به شما نشان می دهیم که چگونه کاهش چربی یک محصول به معنای کاهش کالری آن نیست.

 

  همیشه کم چربی به معنای کم کالری نیست

 

  غذا                                                            پرس                                                                  کالری
  رویه ی مخصوص شیرینی و بستنی که دریخچال سرد    2 قاشق غذاخوری                             25

شده

  رویه ی سرد وسبک (مخصوص شیرینی وبستنی)        2 قاشق غذاخوری                               25
  سس بوقلمون کنسروی                                        4/1 فنجان                                                 30
  سس بوقلمون کنسروی بدون چربی                            4/1 فنجان                                           30
  تکه های انجیر                                                      2                                                               110
  تکه های انجیر بدون چربی                                       2                                                            100
لوبیای کنسروی                                           2/1 فنجان

100

 
لوبیای کنسروی بدون چربی            2/1

100

 
کره بادام زمینی                                                          2 قاشق   غذاخوری 191  
ماست وانیلی                                                          2/1 فنجان

         104

 

 بررسی نقش جایگزین های چربی

چربی در رژیم غذایی  تامین کننده ی کالری ( یا انرژی) است و ویتامین های مهمی , چون ویتامین ای د ارد . چربی علاوه بر دادن طعم مطبوع به خوراکی ها , مواد غذایی قوام نیز می دهد – و باعث می شود تروتازه یا نرم و خامه مانند باشند خوردن خوراکی های چرب نه تنها به دلیل افزایش مقدار کالری نگران کننده است, بلکه از بابت افزایش خطر بیماری نیز جای نگرانی دارد. به طور مثال , یک رژیم غذایی با چربی اشباع شده ی بالا میزان کلسترول خون را بالا می برد و درنتیجه خطر بیماری قلبی افزایش می دهد.

مشکل خوردن خوراکی های پر چربی این است که چربی مانند کربوهیدرات های قندی بلافاصله  گرسنگی را رفع نمی کند. بنابراین , خوردن کالری های بسیار زیاد چربی بیش از آنکه بفهمید به اندازه ی کافی خورده اید کار ساده ای است (فکر کنید چقدر خوردن یک پاکت کامل سیب زمینی سرخ کرده یا چیپس آسان است در چه حالی که هنوز احساس گرسنگی می کنید)

بررسی انواع گوناگون

چربی چیز پیچیده ای است . نوع و مقدار اسیدهای چربی که نوع خاصی از چربی را به وجود می آورد احساس و طعم چرب متفاوتی در دهان شما ایجاد می کند. بنابراین یافتن یک جایگزین چربی عمومی محال است.

در نتیجه از سه نوع جایگزین چربی می توان استفاده کرد.

  • جایگزین های چربی بر مبنای کربوهیدرات : طعم ونقش چربی را در خوراکی ها دوبرابر می کند , ولی کالری کمتری نسبت به چربی واقعی دارد .آن ها را برای ایجاد غلظت و افزایش حجم, با آب ترکیب می کنند که باعث می شود مواد غذایی در دهان شما مانند چربی احساس شود.

خوراکی هایی که جایگزین های چربی برمبنای کربوهیدرات استفاده می کنند عبارتند از: خوراکی های پخته شده ی کم چربی یا بدون چربی(مانند کیک های شکلاتی , کیک های ساده و بیسکوئیت ها) بستنی های کم چربی و سس های سالاد و بدون چربی. پوره ی میوه ها, مثل سس آلو و سیب نیز جایگزین های چربی ای هستند که در بعضی خوراکی های پخته استفاده می شود.

چربی های تقلیدی (جایگزین های چربی) در ساخت این چربی ها از تمام یا برخی از خواص چربی جایگزین شده تقلید کرده اند.

اکثر آن ها از چربی درست شده اند ولی در هر گرم کالری کمتری ازچربی دارند زیرا ساختار شیمیایی چربی تغییر یافته است. بدن قادر به جذب کامل اسیدهای چرب و کالری هایی که به شکلی دیگر تامین شده نیست.

سالاتریم (salatrim با نام تجاری Beneefat) نوعی جایگزین چربی است . در خوراکی های پخته, فرآورده های لبنی و انواع آب نبات استفاده می شود و در هر گرم 5 کالری تامین می کند , در حالی که چربی ها به طور معمول 9 کالری در هر گرم تامین می کنند.

الستراolestra با نام تجاری الین olean که در آزمایشگاه های شیمی به آن همسان لپید lipid می گویند, نوعی جایگزین چربی بدون کالری است که از روغن های گیاهی وقندها درست شده و فاقد کالری است .السترا هنگام سرخ شدن ویژگی های چربی را دارد.

اخیرا  در چیپس های سیب زمینی , چیپس های تردیلا و سایر خوراکی های میان وعده ای استفاده می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر از السترا به مکمل جانبی ((مورد شناسی صنعت یک ماده غذایی :السترا))

 

جایگزین های چربی پروتئین از سفیده تخم مرغ یا شیر چربی گرفته درست می شود. وقتی چربی آن ها گرفته می شود نسجی خامه مانند وظاهری خوشایند به وجود می آید. پنیرها وبستنی های کم چربی ای که جایگزین های پروتئینی تهیه می شوند طعم وظاهر انواع مشابه پر چرب خود را دارند.

سیمیپلس نوعی جایگزین چربی پروتئینی است. اساسا در دسرهای یخ زده استفاده می شود و در هر گرم 1تا 2 کالری دارد.

جایگزین های چربی پروتئینی قابلیت بسیار خوبی برای استفاده در بسیاری از فرآورده ها مخصوصا اقلام منجمد و سرد دارند.

 

 

                     جایگزین های چربی ای که ممکن است روی برچسب ها ببینید

 

                    کربوهیدراتی                                             پروتئینی                                                    چربی

سلولز(کربوکسی-متیل سلولز , میکروکریستالین سلولز)        عصاره ی پروتئینی آب پنیر تغییر یافته                                    کاپرنین

                 دکسترین                                                   پروتئین با ذرات بسیار ریز (سیمپلیس)                                     السترا

                        فیبر                                                                                                                                            سالاتریم

      صمغ (آلژینات , کارجینان , گوار, دانه ی خرنوب, زانتان

                         پلی دکستروز                                                                                                                               امولسیون کننده

                         مالتودکسترین

                         اینولین

              اتریم آرد جو هیدرولیز شده

                 پلی الزpolyols

         نشاسته ( نشاسته تغییر یافته)

کارایی آن ها راتعیین کنید

بعضی از جایگزین های چربی بدون چربی اند. بقیه کالری دارند ولی کمتر از آنچه جایگزین می کنند.با جایگزین های چربی فقط در صورتی مقدار چربی ای را که می خورید کاهش می دهید که از غذاهای دیگرچربی اضافی مصرف نکنید تحقیقات نشان می دهد که افراد تحت آزمایشی  که از خوراکی های چرب تقلبی استفاده می کردند. فقط وقتی خوراکی های بدون چربی و چربی گرفته در دسترسشان بود چربی اضافی نخوردند ولی مردم در آزمایشگاه ها زندگی نمی کنند و همیشه خوراکی های کاملا چرب در دسترسشان هست.

با این حال این اصل را در نظر داشته باشید : اکثر چربی رژیم غذایی به دلیل خوردن وآشپزی با چربی ها و روغن هاست.

گوشت قرمز ,  مرغ ,ماهی  وفرآورده های لبنی را به این ترکیب اضافه کنید, خواهید دید که این مواد غذایی در حدود 90 درصد از چربی ای است که می خورید . در ضمن تعداد کمی از این مواد غذایی حاوی جایگزین چربی هستند .

سایر خوراکی ها مخصوصا خوراکی های میان وعده  از جایگزین های چربی استفاده می کنند.

افزودن خوراکی های میان وعده ای با چربی گرفته شده به برنامه غذایی بدون کاهش منابع اصبی چربی – مانند انواع روغن, گوشت قرمز , مرغ و ماهی و فرآورده های لبنی – در رژیم غذایی شما موجب افزایش کالری می شود نه کاهش آن.

برای دریافت رژیم و پاسخ سوالات خود با متخصصان ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *