رژیم فودمپ چیست؟ |رژیم فودمپ و لاغری | مزایا ومعایب رژیم فودمپReviewed by Mehdi kh on Jan 31Rating: 5.0

در این رژیم ابتدا باید بدانید که فود مپ ها چه چیزهایی را شامل می شوند .می دانیم که غذا یک تحریک کننده برای علائم گوارشی است. محدود کردن برخی غذاها در افراد حساس می تواند این علائم را به شدت بهبود ببخشد. رژیمی که کربوهیدرات های قابل تخمیر شدنش کم باشد  در واقع نام فود مپ را بر آن نهاده اند . 

برای رسیدن به تناسب اندام با ما مشورت کنید . 

فودمپ ها شامل چه غذاهایی می شوند :

فودمپ ها در واقع بر گرفته از الیگو دی مونوساکاریدها و پلیولها قابل تخمیر است. اینها در واقع عبارات علمی برای گروه بندی کربوهیدرات های مضری هستند که سبب تحریک سیستم گوارش و بروز مشکلاتی مانند ورم کردن، نفخ و معده درد می شوند.

فودمپ ها در تعداد زیادی غذا به مقدارهای متفاوت پیدا می شوند. برخی غذاها تنها یک نوعش را دارند در حالی که برخی دیگر شامل انواع آن می شوند. منبع اصلی خوراکی چهار گروه از فودمپ ها عبارتند از: الیگوساکاریدها: گندم، جو، حبوبات و انواع میوه ها و سبزیجات مانند سیر و پیاز. 

دیساکاریدها: شیر، ماست و پنیر. باید بدانیدکه لاکتوز کربوهیدرات اصلی است. 

مونوساکاریدها: انواع میوه ها از جمله انجیر، انبه و شیرین کننده هایی مانند عسل و شهد آگاو. فروکتوز کربوهیدرات اصلی است. 

پولیول ها: برخی میوه ها و سبزیجات از جمله بلوبری  و همچنین برخی از شیرین کننده های کم کالری مانند آدامس های بدون قند . 

رژیم غذایی فودمپ چه فوایدی برای بدن و کاهش وزن دارد ؟

باید توجه داشته باشید که رژیم غذایی با فودمپ های کم، غذاهای دارای مواد بالا  را به شدت محدود می کند. مزیت رژیم غذایی با فودمپ کم روی هزاران فرد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر امتحان شده است.  همچنین علائم گوارشی سندروم روده تحریک پذیر شامل درد معده، ورم کردن، رفلاکس، نفخ و مشکلات روده می شودرا کاهش می دهد .

درد معده از علائم اصلی این مشکل است و درصد زیادی از  افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر نیز درگیر ورم می شوند. این علائم می توانند برای افراد آزاردهنده باشند. تحقیق ها نشان دادند افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر حاضر بودند برای رهایی از این مشکل 25 درصد از وزن خود را بدهد.

خوشبختانه رژیم فودمپ نشان داده است درد معده و ورم با کمک آن تا حدود زیادی کاهش می یابد. بررسی ها مشخص کردند افرادی که رژیم غذایی فودمپ را دنبال می کنند . 

همچنین توجه داشته باشیدکه پروبیوتیک ها به رشد باکتری های خوب روده کمک می کنند. افزایش کیفیت زندگی افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر معمولا پایین آمدن کیفیت زندگی و علائم شدید گوارشی را گزارش می کنند. خوشبختانه بررسی های انجام گرفته نشان دادند رژیم غذایی فودمپ می تواند به افزایش کیفیت زندگی این افراد کمک کند.

برخی تحقیقات نیز نشان دادند رژیم فودمپ توانسته سطح انرژی را در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر افزایش دهد. توجه داشته باشید که  رژیم غذایی فودمپ برای همه مناسب نیست. مگر اینکه بیماری سندروم روده تحریک پذیر در شما تشخیص داده شده باشد. محققان می گویند در افراد سالم این رژیم بیشتر از منفعت می تواند ضرر داشته باشد. دلیلش این است که بیشتر فودمپ ها پروبیوتیک هستند.

قواعد رژیم فودمپ چیست ؟

 دنبال کردن رژیم فودمپ از آنچه فکر می کنید مشکل تر و  پیچیده تر است چون شامل چند مرحله می شود. یک مرحله شامل محدود کردن مصرف تمام غذاهای شامل فودمپ می شود. اگر مطمئن نیستید که کدام غذاها فودمپ های بالایی دارند با پزشک خود مشورت کنید.

افرادی که این رژیم غذایی را دنبال می کنند فکر می کنند باید برای طولانی مدت از این غذاها پرهیز کنند اما این مرحله تنها سه تا هشت هفته ادامه دارد. دلیلش هم این این است که فودمپ ها باید در رژیم غذایی باشند تا به سلامت روده کمک کنند.

برخی افراد در همان هفته های ابتدایی متوجه بهبودی می شوند و برخی نیز باید هشت هفته را به طور کامل بگذرانند. همین که علائم گوارشی تان تا حدود زیادی بهبود یافت می توانید به مرحله دوم رژیم بروید .مرحله ی دیگر بازگشت است .  در این مرحله به بطور سیستماتیک غذاهایی که فودمپ های بالا دارند را باز می گردانید.

بااین کار دو هدف را دنبال می کنیم :

برای اینکه متوجه شوید چه فودمپ هایی را می توانید تحمل کنید. افراد کمی هستند که  به همه آنها حساس باشند . برای بدست آوردن مقدار فودمپ هایی که می توانید تحمل کنید. در این مرحله برخی غذاها را یکی یکی به مدت سه روز تست می کنید.

توصیه می شود این مرحله را با یک متخصص تغذیه پیش ببرید که بتواند به سمت غذاهای مناسب هدایتتان کند. اگر رژیم فودمپ را تا همین مرحله ادامه دهید بی فایده خواهد بود. این یعنی حتی اگر برخی از غذاهای سرشار از فودمپ را بتوانید تحمل کنید .

همچنین مهم است به خاطر بسپارید بر خلاف افرادی که به غذاها حساسیت دارند، مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر می توانند مقدار کمی از فودمپ ها را تحمل کنند. با اینکه علائم گوارشی می توانند ناتوان کننده باشند اما باعث آسیب بلند مدت به بدنتان نمی شوند. 

در مرحله ی بعدی شخصی سازی است . این مرحله با نام اصلاح رژیم غذایی با فودمپ کم نیز شناخته می شود. به عبارت دیگر هنوز هم برخی فودمپ ها را محدود کردید. در مرحله دوم مقدار و نوع غذاهایی که می توانید تحمل کنید را شناسایی کردید بنابراین در این مرحله شخصی سازی می کنید. برای افزایش تنوع و انعطاف در رژیم غذایی باید حتما به این مرحله رژیم فودمپ برسید . 

خوب است بدانید که این رژیم غذایی علاوه بر کاهش وزن در نارحتی بیمای کرون را کاهش می دهد . طبق مطالعه ا ی که بروی چندین نفر انجام شده است رژیم تاثیر مثبتی بر روی تعداد و کیفیت پروبیوتیک ها داشته است. البته تحقیق بر روی چند نفر شاید کافی نباشد . اما به هر حال نشان دهنده ی تاثیر این رژیم است اگر به این بیماری مبتلا هستید حتما از این رژیم غذایی استفاده کنید . 

برای رهایی از چربی های اضافه باما تماس بگیرید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =