لاغری با رژیم فلکسترین | باید ها و نبایدهای رژیم فلکسترینReviewed by Mehdi kh on Feb 14Rating: 5.0

این رژیم ، رژیمی است که در آن بیشتر غذاهای گیاهی مصرف می شود اما افراد اجازه دارند تا به صورت متعادل از گوشت و دیگر محصولات حیوانی هم بخورند. این رژیم از رژیم های وگان و گیاه خواری انعطاف پذیرتر است. اگر به دنبال این هستید که غذاهای گیاهی بیشتری به برنامه غذایی خود اضافه کنید اما نمی خواهید گوشت را نیز کاملا کنار بگذارید از رژیم فلکسترین استفاده کنید.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .  

فلکسترین چگونه لاغر می کند  :

این رژیم را دکتر داون جکسون بلاتنر  ابداع کرد تا به مردم کمک کند در کنار استفاده از محصولات حیوانی به صورت متعادل از سبزیجات هم استفاده کنند و از مزایای آن بی بهره نباشند. به همین دلیل نام این رژیم ترکیبی است از ( گیاه خواری و انعطاف پذیری است) .

گیاه خواران گوشت و گاهی دیگر محصولات حیوانی را از رژیم غذایی حذف می کنند در حالی که وگان ها کاملا گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و تمام محصولاتی که از حیوانات می آید را حذف می کنند. از آنجا که در رژیم فلکسترین محصولات حیوانی نیز خورده می شود نمی توان آنها را گیاه خوار یا وگان دانست.

در رژیم فلکسترین قوانین مهمی برای حذف غذاها وجود ندارد و یا مقدار مشخصی از کالری یا درشت مغذی ها توصیه نشده است. در واقع فلکسترین بیشتر سبک زندگی است تا رژیم غذایی ..

بایدهای رژیم فلکسترین :

باید بدانید که باید در این رژیم چه هستند :

خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل. تمرکز روی پروتئین های گیاهی به جای حیوانی. انعطاف پذیر بودن و استفاده از گوشت و محصولات حیوانی هر چند وقت یک بار. به حداقل رساندن مصرف غذاهای فرآوری شده و  به حداکثر رساندن مصرف غذاهای طبیعی. محدود کردن قند اضافه شده و شیرینی ها.

رژیم فلکسترین به دلیل طبیعی بودن و تمرکز روی اضافه کردن غذا به جای محدود کردن آن انتخابی مناسب برای افرادی است که به دنبال سالم غذا خوردن هستند. داون جکسون بلاتنر سازنده رژیم فلکسترین در کتابش توضیح داده  است که چگونه این رژیم را با استفاده میزان مشخصی گوشت در هفته شروع کنید. با این حال دنبال کردن دقیق موارد توصیه شده توسط بلاتنر برای شروع رژیم الزامی نیست.

رژیم فودمپ

برخی افراد در رژیم غذایی شاید بیشتر از دیگران محصولات حیوانی استفاده کنند. هدف اصلی رژیم فلکسترین این است که بیشتر غذاهای مغذی گیاهی مصرف کنید و استفاده از گوشت را کم کنید .

مزایای رژیم فلکسترین برای سلامتی و لاغری  :

رعایت کردن رژیم فلکسترین مزایای متعددی برای سلامت دارد. با این حال از آنجا که تعریف خاصی برای این رژیم وجود ندارد، دشوار است نتایج پژوهش ها روی دیگر رژیم های گیاهی را به آن نسبت داد. با این حال، بررسی ها روی رژیم های وگان و گیاه خواری نشان می دهند یک رژیم نیمه گیاه خواری چگونه به بهبود سلامت کمک می کند.

خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل و دیگر غذاهای کاملی که مقداری فراوری شده اند برای بدست آوردن مزایای سلامتی اینگونه رژیم ها بسیار مهم است. کاهش مصرف گوشت در کنار غذاهای تصفیه شده با مقدار زیادی قند و نمک اضافه شده سبب استفاده از مزایای آن نخواهد شد. 

همانطور که همه ی ما می دانیم رژیم های سرشار از فیبر و چربی های سالم برای سلامت قلب مفید هستند. در یک پژوهش که روی 4.500 فرد بالغ به مدت11 سال انجام گرفت مشخص شد گیاه خواران در مقایسه با غیر گیاه خواران 32 درصد کمتر در خطر بیماری های قلبی هستند.

چنین نتیجه ای به این دلیل است که رژیم گیاه خواران معمولا سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان ها است که فشار خون را پایین می آورند و کلسترول خوب را افزایش می دهند. در یک بررسی که روی 32 پژوهش درباره تاثیر رژیم گیاه خواری روی فشار خون انجام شد مشخص شد فشار خون گیاه خواران نسبت به غیر گیاه خواران بسیار پایین تر است.

از آنجا که این پژوهش ها روی رژیم گیاه خواری مطلق صورت گرفته  است سخت است بگوییم که رژیم فلکسترین نیز دقیقا همین تاثیر را دارد. با این حال در رژیم فلکسترین بیشترین غذای مورد استفاده را گیاهان تشکیل می دهند بنابراین نتایجی مشابه دارد ..

باید بدانید که غذا خوردن به سبک فلکسترین برای سایز میان تنه نیز مفید است. این موضوع تا حدودی به محدود شدن غذاهای پرکالری، فرآوری شده و خوردن غذاهایی که گیاهی و کم کالری هستند، مربوط می شود. پژوهش های بسیاری نشان دادند افرادی که رژیم های گیاهی را دنبال می کنند از کسانی که رژیم دیگری دارند بیشتر وزن کم می کنند.

در بررسی با بیش از 1.100 نفر پژوهشگران دریافتند دنبال کنندگان رژیم های گیاهی طی 18 هفته از کسانی که رژیمشان گیاهی نبود 2 کیلو بیشتر وزن کم کردند. دیگر پژوهش ها نشان دادند کسانی که رژیم غذایی وگان را دنبال می کنند نسبت به گیاه خواران و همه چیز خواران  بیشترین وزن را کم می کنند. از آنجا که رژیم فلکسترین به گیاه خواری نزدیکتر از وگان است، بنابراین  به کاهش وزن کمک می کند اما نه به اندازه رژیم وگان. 

غذاهایی که می توانید مصرف کنید :

این رژیم غذایی روی وعده های غذایی گیاهی، غذاهای کامل و غذاهای گیاهی با درصد پایین فرآوری تاکید دارد.  در کنار این موارد نیز مقداری محصولات حیوانی را به برنامه غذایی تان اضافه کنید. غذاهایی که معمولا می توانید استفاده کنید عبارتند از:

پروتئین: دانه های سویا، توفو، حبوبات، عدس.

سبزیجات غیرنشاسته ای: سبزی ها، فلفل دلمه ای، کلم بروکسل، لوبیا سبز، هویج، گل کلم.

سبزیجات نشاسته ای: کدو تنبل، نخود فرنگی، ذرت، سیب زمینی شیرین.

میوه ها: سیب، پرتقال، توت، انگور، گیلاس. غلات کامل: کوینو، گندم سیاه، فاررو آجیل ها، دانه ها و دیگر

چربی های سالم: بادام، بذر کتان، دانه های چیا، گردو، کاشو ( بادام هندی )، پسته، بادام زمینی، آوکادو، زیتون، نارگیل.

شیرهای گیاهی جایگزین شیر حیوانی: بادام شیرین نشده، نارگیل، شیر شاه دانه و سویا.

گیاهان و ادویه ها: ریحان، پونه کوهی، نعنا، آویشن، زیره، زردچوبه، زنجبیل. چاشنی ها: سس سویا کم نمک، سرکه سیب، سالسا، خردل، مخمر خوراکی، کچاب بدون قند اضافه شده.

نوشیدنی ها: آب معمولی و گازدار، چای، قهوه. وقتی می خواهید محصولات حیوانی به برنامه خود اضافه کنید در صورت امکان از این موارد استفاده کنید:

تخم مرغ: در صورت امکان محلی گوشت مرغ: ارگانیک .

برای رهایی از چربی های اضافه با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 17 =