• دلیل منحصربه فرد بودن رژیم پنج به دو
  • چگونگی پایبندی به دریافت ۵۰۰ یا ۶۰۰ کالری در روزهای پرهیز
  •  کشف نکات و راهکارهای مؤثر در آسان تر و کاربردی تر شدن پرهیز از غذا

رژیم پنج به دو (روزهی متناوب)، روشی نسبتا جدید با هدف از میان برداشتن حس محرومیت از غذا و همچنین مشکلات معمول در رژیمهای کاهش وزن متداول است.این رژیم غذایی، برنامهی پرهیز از غذای تعدیل شده ای است که روزهای پرهیز آن، نه با محرومیت کامل از غذا که با دریافت میزان کاملا محدود کالری سپری می شود.

اهداف این مقاله، شامل شناخت بهتر رژیم پنج به دو و فلسفه ی این روش، مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در روزهای پرهیز و غیر پرهیز، دلایل اهمیت ویژه ی شاخص گلیسمی در این نوع پرهیز و راهکارهای مؤثر در پایبندی به میزان کالری دریافتی در روزهای پرهیز از غذاست.

مفهوم دقیق رژیم پنج به دو:

همان طور که به تفصیل در این کتاب توضیح میدهیم، روشهای پرهیز از غذا، به شکل های گوناگون، از پرهیزهای خرد روزانه گرفته تا پرهیز ۲۴ ساعته و همین طور خود رژیم پنج به دو هستند. رژیم پنج به دو، برخلاف دیگر رژیمهای پرهیزی، مفهوم سنتی پرهیز از غذا را ندارد. به همین دلیل، ما نیز به عنوان یک برنامهی پرهیز از غذای تعدیل شده آن را بررسی می کنیم. در این روش، پرهیز از غذا، برای صرف دو وعده غذا متوقف می شود؛ یعنی شما در طول دو روز پرهیز هفتگی خود، کاملا از غذا محروم نیستید و در وعده غذا – هرچند به مقدار بسیار کم – خواهید خورد.

با اینکه بعضی روشهای پرهیز از غذای مورد بحث در دیگر فصلهای بخش ۲، نیازمند پرهیز کامل از غذا، برای مدت تعیین شده هستند، در رژیم پنج به دو، حتی در روزهای پرهیزتان نیز غذا خواهید خورد. تنها کاری که باید انجام دهید، محدود کردن میزان کالری دریافتی به ۵۰۰ کالری (برای زنان) یا ۶۰۰ کالری (برای مردان)در روز است.

پس می توان گفت که رژیم پنج به دو، به معنای پرهیز از مواد غذایی و نوشیدنیهای پر کالری نیست و فقط شامل محدودیت شدید میزان کالری دریافتی برای دو روز در هفته است. شما در پنج روز دیگر، مجاز به خوردن وعده های عادی غذای خود هستید. مباحث بعدی این فصل، نگاه دقیق تری به رژیم پنج به دو دارد و شاخص گلیسمی را که مبحث مهمی در درک بهتر این رژیم است، بررسی می کند.

کشف ویژگیهای رژیم پنج به دو :

یکی از امتیازهای رژیم پنج به دو، در واقع رژیم نداشتن در بیشتر اوقات است. با توجه به پژوهش های انجام شده، تأثیر این نوع رژیمهای پرهیزی در کاهش وزن، به همان اندازه ی رژیم کالری محدود در طولانی مدت است. با این تفاوت که محدودیت طولانی مدت کالری دریافتی روزانه، معمولا و برخلاف روش پرهیز از غذای گاه و بیگاه، به بروز حس محرومیت از غذا در افراد منجر می شود، به نحوی که اغلب مأیوس ش ده و از ادامه ی راه تا زمان آشنایی با رژیم غذایی جنجالی و مد روز دیگری، با وعده های کاهش وزن فوری، منصرف می شوند. با رژیم پنج به دو، پنج روز در هفته غذای عادی خود را می خورید و دو روز دیگر را با دریافت تنها ۵۰۰ کالری برای زنان و ۶۰۰ کالری (برای مردان) سپری می کنید.

فرض کنیم آخرین وعدهی غذا را یکشنبه، ساعت هشت شب می خورید. صبح روز بعد، صبحانه ی مختصری میل می کنید (در حد یک میان وعدهی سالم. جهت آگاهی از مواد غذایی مناسب برای وعده های روزهای پرهیز از غذا، به مبحث «آگاهی از آنچه می توانید بخورید» رجوع کنید.) و یک وعده غذای مختصر دیگر هم بعدازظهر میخورید. از صبح روز سه شنبه نیز برنامه ی غذایی عادی را آغاز می کنید تا به دومین روز پرهیز در همان هفته برسید.

کالری موردنیاز برای روزهای پرهیز از غذای تعدیل شده را از طریق موادی تأمین کنید که سبب افزایش بیش از حد قند خون تان نمی شوند. این کار به دو دلیل اهمیت دارد:

✓ پرهیز از غذا سبب استراحت بدن می شود، قند خون افزایش نمی یابد و در نتیجه انسولین در بدن ترشح نمی شود.

✓ هر چیزی که می خورید، به طور طبیعی تغییراتی در میزان قند خون تان به وجود می آورد. در صورت افزایش سریع و بیش از حد قند، انسولین بیشتری ترشح می شود. در اثر افزایش سطح انسولین نیز افت قند خون اتفاق می افتد؛ یعنی شرایطی پدید می آید که می تواند مانع از ادامه ی موفقیت آمیز پرهیزتان شود.

به دلیل تفاوت های زنان و مردان از نظر وزن، هورمون ها و سایر موارد، محدودیت کالری رژیم پنج به دو نیز برای این دو گروه متفاوت است، به طوری که زنان ۵۰۰ کالری و مردان ۶۰۰ کالری دریافت خواهند کرد. ما در تهیهی وعده های حاوی ۵۰۰ و ۶۰۰ کالری کمکتان می کنیم. در فصل ۹ و ۱۰، دستورپخت بیش از ۵۵ نوع غذا آمده است.

رژیم پنج به دو نیز، همچون سایر رژیمهای پرهیزی، در موارد زیر می تواند مؤثر باشد:

✓ فعال سازی ژنهای ترمیم کننده ی بدن: هنگام پرهیز از غذا، فرایندی به نام اتوفاژی در بدن روی می دهد که به معنای خودخواری سلول است. یعنی بدن در فرایند ترمیم خود، شروع به تخریب و دور ریختن سلولهای پیر و فرسوده و ساختن سلولهای نو و سالم می کند.

این مقاله ادامه دارد…..

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *