✓بهبود حالات روحی: رژیم پنج به دو در افزایش فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز (BDNF) مؤثر است. پژوهش ها نشان داده که افزایش این پروتئین، آثار ” مثبتی بر مغز و درنتیجه بهبود حالات روحی فرد دارد؛ آثاری با شباهت زیاد به اثر داروهای ضدافسردگی .

✓افزایش حساسیت بدن به انسولین: با رژیم پنج به دو، بدن ناچار به استفادهی مؤثر از انسولین میشود و در نتیجه نیاز به ترشح انسولین بیشتر برای فعالیتهای خود نخواهد داشت.با افزایش کارایی انسولین، فشار کمتری بر غدهی پانکراس وارد ش ده و از آثار منفی افزایش ترشح انسولین، مثل تسریع
فرایند پیری، پیشگیری می شود.

✓ کاهش سطح فاکتور رشد شبه انسولين (1-IGF): این هورمون در بدن انسان تولید میشود و تفاوت س طح آن در کودکان، در میزان رشد و بلندی قد آنان در آینده مؤثر است؛اما با افزایش سن، پایین تر بودن سطح 1-IGF در بزرگسالان مفیدتر خواهد بود. سطح بالاتر از حد طبیعی این هورمون در افراد بالغ، خطر ابتلا به سرطان و به همان اندازه پیری زودرس را افزایش میدهد.

چنین به نظر میرسد که پرهیزهای دوره ای از غذا، سبب کاهش سطح 1-IGF در افراد بالغ و درنتیجه کمترشدن احتمال ابتلا به بیماریهای شایع مرتبط با سن، مثل دیابت و سرطان می شود. با رژیمهای پرهیزی، تضمینی برای جاودانگی نخواهید داشت، اما شاید بتوانید طعم آب چشمه ی جوانی را بچشید.

✓کاهش وزن: رژیم پنج به دو در کاهش درصد چربی بدن و افزایش توده ی عضلانی مؤثر است.

آثار مثبت رژیم پنج به دو

هدف از این رژیم، ترویج شیوه ی سالم و مهم تر از همه، قابل دوام زندگی است. در این روش، فقط دو روز در هفته از غذا پرهیز خواهید کرد و برخلاف دیگر رژیمهای پرهیزی و به دلیل تغییرات انجام شده، هرگز بیشتر از ۱۲ ساعت گرسنه نمی مانید و بخش عمدهی زمان پرهیز را در خواب می گذرانید.

بعضی آثار مثبت رژیم پنج به دو عبارت اند از:

✓ هرگز یک روز کامل بدون غذا نمی مانید. بهترین گزینه برای نخستین روز ! پرهیز، شنبه و آغاز هفته است، اما باز هم با توجه به اینکه ملزم به پرهیز برای
یک روز کامل نیستید، مناسب ترین روز را انتخاب کنید.

✓هر روزی را که مایل باشید برای پرهیز هفتگی خود انتخاب می کنید:روزهای پرهیز با توجه به محدودیتها و دغدغه هایتان، در هر هفته می تواند متغیر باشد. اگر پرهیز ناهار تا ناهار برایتان مناسب تر از پرهیز شام تا شام است، آن را اجرا کنید. رژیم پنج به دو، امکان این کار را فراهم می کند. مناسب ترین روز و وقت را انتخاب کنید و در صورت تمایل، آن را تغییر دهید.

موفقیت در تکمیل دو روز پرهیز تعدیل ش ده در هفته، به مراتب پراهمیت تر از ملزم نمودن خود به پرهیز در روزها و هفته های از پیش تعیین ش ده و تغییرناپذیر است. به همین دلیل، از آنجا که معاشرتها و مهمانی های خانوادگی، معمولا در روزهای پنجشنبه و جمعه صورت می گیرد، بهتر است آخر هفته را به پرهیز از غذا اختصاص ندهید.

برای پیشگیری از شکست در پرهیز، دو روز متوالی را انتخاب نکنید. مشکلات عاطفی و روانی ناشی از تحمل دو روز گرسنگی مداوم، می تواند زمینه ساز شکست در پرهیز یا عامل پرخوری در روز بعد از پرهیز شود. علاوه بر این، با توجه به پژوهش های علمی، بخش عمدهی فواید پرهیز از غذا، در ۱۶ ساعت نخست پرهیز حاصل می شود، پس لزومی به زیاده روی در پرهیز و از پا در آمدن نخواهد بود.

✓ با آگاهی و بدون عذاب وجدان، از غذاخوردن لذت می برید:از آنجا که رژیم پنج به دو تنها دو روز پرهیز از غذا را در طول هفته الزامی میدارد، پس پنج روز دیگر باقی مانده را طبق روال عادی خود غذا خواهید خورد. البته نه به این معنا که جشن ترتیب دهید یا به جبران روزهای پرهیز، زیاده روی کنید. در صورت پایبندی کامل به دریافت میزان کالری محدود در هفته، رژیم پنج به دو مؤثر خواهد بود.

نباید فکر کنید که به دلیل در روز پرهیز در طول هفته، مجاز به زیاده روی در پنج روز دیگر هستید. آگاهانه غذا بخورید و با خوردن دو یا سه وعده غذا، دسر اضافی یا ریزه خواری های مدام در طول روز، کالری های از دست داده را جبران نکنید. در صورت دریافت مجدد کالری در پنج روز غیر پرهیز، از فواید رژیم پنج به دو محروم خواهید ماند. پس اجازه دهید معجزه ی پرهیز اتفاق بیفتد!

✓ چربی بدن تان کاهش می یابد. با کم شدن میزان کالری دریافتی در هفته کاهشی کلی، اصولی و مطمئن در چربی بدن صورت می گیرد.

✓ رژیمی ساده و بدون دستورالعملهای سخت و گیج کننده است. پنج روز در هفته غذای عادی خود را می خورید و دو روز دیگر را با دریافت ۵۰۰ کالری برای زنان) یا ۶۰۰ کالری (برای مردان) می گذرانید.

همچون دیگر روش های پرهیز از غذا، باید انتظار وقوع اتفاقات پیش بینی نشده را هم داشته باشید. برای مثال اگر در حال گذراندن یکی از دو روز پرهیزتان هستید، باید احتمال رویارویی با دونات های خوشمزه در محل کارتان یا دعوت ناگهانی به رستوران از طرف یک دوست را هم بدهید. جلوی اتفاق را نمی توان گرفت، فقط به یاد داشته باشید که هر آنچه در روز پرهیز هوس می کنید یا مجبور به مقاومت در برابر آن میشوید، میتوانید در روز بعد بخورید. لذت پاداش به تأخیر افتاده، همیشه بیشتر است.

و آثار منفی:

در رژیم پنج به دو، فقط گاهی اوقات مقدار کالری دریافتی خود را محدود می کنید و در سایر مواقع از خوردن غذا محروم نیستید، حتی امکان صرف صبحانه و شام را هرچند بسیار مختصر در روزهای پرهیز خواهید داشت. برخی آثار منفی رژیم پنج به دو عبارت اند از:

✓ نداشتن پرهیز کامل. در رژیم پنج به دو، کاملا از خوردن غذا منع نمیشوید، یعنی در طول پرهیز هم، با افزایش سطح قند خون روبه رو خواهید شد. بالارفتن میزان قند خون می تواند س بب توقف فرایند کاهش چربی بدن شود. از آنجایی که میزان بالای قندخون پس از خوردن یک وعده ی غذایی مختصر پایین می آید ممکن است در میانه ی راه پرهیز حس آزاردهنده ی گرسنگی به سراغتان بیاید.

✓احتمال مواجه شدن با برانگیختگی حس گرسنگی. از نظر بعضی افراد، خوردن ۵۰۰ یا ۶۰۰ کالری در روز پرهیز، سبب گرسنگی بیشتر میشود. با کنست زمان و عادت به پرهیز کامل به جای برنامه های کالری محدود، مثل رژیم پنج به تو، متوجه سازگاری بدن با پرهیز و از بین رفتن حس گرسنگی خواهید شد.
رژیم پنج به دو در طولانی تر شدن زمان سازگاری بدن با گرسنگی مؤثر است.

آگاهی از آنچه میتوانید بخورید:

با این که رژیم پنج به دو ،امکان غذا خوردن در روز های پرهیز را نیز فراهم می‌کند، آنچه، می‌خورید ، به ویژه از نظر انتخاب موادی با عدد G1 پایین که به حفظ احساس سیری کمک میکند، اهمیت زیادی دارید.

برای پاسخ به سوالات خود با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =