تناسب اندام به اسکلت استخوانی ، میزان چربی و عضله ی مربوط به آن بستگی دارد.برای اسکلت بندی بدن هیچ کاری نمیتوان انجام داد، به عبارتی بعضی افراد درشت تر از بقیه افراد به نظر میرسند و این درشتی اندام آنها تا حدودی به همان استخوان بندی بدن آنها مربوط می باشد.

اما عضله و چربی را میتوان تغییر داد (از حجم آنها کاست یا به حجم آنها افزود)، اگر بتوانید از درصد چربی تجمع یافته در نقاط مختلف بدن بکاهید و به جای آن به حجم عضلات خود  اضافه کنید دارای تناسب اندام بیشتری خواهید بود و به همان اندازه قدرت بدنی شما افزایش میابد.

انسان برای انجام کارهای عملی به مقداری چربی نیاز دارد. پس وجود مقداری چربی در بدن ضروری است.چربی ها قسمت های استخوانی بدن را فرامی گیرند و حالت نرمی به آنها می بخشند، همچنین درجه ی حرارت  بدن را حفظ می کند.و به عنوان منبع انرژی برای بدن عمل می کنند.چربی ها به صورت لایه هایی قسمت های خارجی و اندام های درونی (مانند قلب و رگهای خونی…) را می پوشاند و قسمتی از عضله را تشکیل می دهند .

به جز قسمتهایی از ساختمان بدن مانند ساختمان دستگاه عصبی  و همچنین غدد در بدن ، در بقیه قسمتهای بدن چربی ها به علت زیاده روی (پرخوری) در مصرف غذا و عدم داشتن فعالیت مناسب و کافی برای سوزاندن چربی های اضافی در بدن تجمع می یابند. که در دراز مدت این تجمع چربی ها باعث به وجود آمدن بسیاری از بیماریهای قلبی عروقی، اضافه وزن و بسیاری از مشکلات از این قبیل می باشند.

عضله از اندامهای ارادی بدن می باشد که دارای  تونیسیته (خاصیت الاستیکی ) می باشند، و ما می توانیم با فعالیت بدنی متناسب و منظم و مداوم و هم چنین افزودن  تحرک به زندگی روزانه خود ایمن خاصیت و قابلیت را در بدن خود حفظ نماییم. همچنین  با شروع به فعالیت بدنی در دوران نوجوانی و جوانی  و یا در پیش گرفتن زندگی پر جنب و جوش و فعال تا حدود ی تونیسیته عضلاتمان را تا حدودی حفظ کنیم ، هر قدر که فعالیت کمتری داشته باشیم عضلات ما به همان اندازه تونیسیته خود را از دست می دهند و چربی ها به جای آن پر میشوند در نتیجه قدرت بدنی ما کمتر می شود.

وقتی عضله ای فعال نباشد، رفته رفته تحلیل می رود و به جای عضله ی از دست رفته چربی پر می شود.

  •  تناسب اندام به معنی کاهش وزن نمی باشد بلکه ممکن است شما وزنی در حد زیاد داشته باشید اما این میزان وزن  نتیجه افزایش حجم عضلات باشد

  •  تناسب اندام یعنی کاستن از میزان چربی های اضافی و مضر در بدن و شکل دادن به عضلات  تحلیل رفته با فعالیت بدنی و ورزشی متناسب، اصولی و منظم و مداوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =