اخیرا از بیماری کبد چرب زیاد می شویم و شاید ندانیدکه این بیماری چیست و چگونه ایجاد می شود . این بیماری یکی از بیماری های شایع این روزگار است که با اشتباهات غذایی ایجاد می شود. وجود چربی در کبد طبیعی است ولی اگر بیش از 10 درصد وزن آن چربی باشد به آن کبد چرب می گویند.

مهم تر اینکه کبد چرب بیماری خاموشی است که عوارض شدیدی را برای اعضای بدن به وجود می آورد. در این مقاله سعی داریم عوامل ایجاد یا تشدید کبد چرب را برای شما توضیح دهیم.  

عوامل ایجاد یا تشدید کبد چرب

چاقی، چاقی شامل التهاب درجه پایینی می شود که می تواند ذخیره چربی در کبد را تشدید کند. 30 تا 90 درصد افراد چاق مبتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند و این بیماری به علت رشد چاقی در کودکان نیز رو به افزایش است  .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید

چه عواملی باعث ایجاد کبد چرب می شوند ؟

چربی های شکمی ، چربی اضافی شکم افرادی که وزنشان طبیعی است نیز به دلیل وجود چربی های احشایی ممکن است به کبد چرب مبتلا شوند. منظور از چربی احشایی در واقع همان چربی های شکم و پهلو است .

مقاومت به انسولین مقاومت به انسولین و سطح بالای انسولین می تواند ذخیره چربی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و کسانی که درگیر سندروم متابولیک هستند را افزایش دهد .

باید بدانیدکه  مصرف بیش از حد کربوهیدرات تصفیه شده مصرف مرتب کربوهیدرات های تصفیه شده ذخیره چربی در کبد را تشدید می کند به خصوص زمانی که فرد مبتلا به اضافه وزن یا مقاومت به انسولین در یک وعده مقدار زیادی از این نوع کربوهیدرات را وارد بدن می کند .

مصرف نوشیدنی های قندی نوشیدنی های شیرین شده با قند مانند نوشابه یا نوشیدنی های انرژی زا سرشار از فروکتوز هستند که می توانند در کودکان و افراد بالغ موجب هدایت ذخیره چربی در کبد شوند.  

اختلال در سلامت روده پژوهش های اخیر نشان دادند وجود عدم تعادل در باکتری های روده که عملکرد سد روده را دچار مشکل می کنند یا دیگر مشکلات مشکلات مرتبط با سلامت روده می توانند موجب پیشرفت کبد چرب غیر الکلی شوند.

فاکتورهای افزایش خطر انواع بیماری کبد چرب برای کبد چرب الکلی بیشترین عامل خطر همان مصرف نوشیدنی های الکلی است اما در کنار آن این موارد نیز موثر هستند: چاقی سوء تغذیه ابتلا به هپاتیت مزمن ویروسی به خصوص هپاتیت C داشتن ژن هایی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند افراد آفریقایی، آمریکایی ها یا مردان اسپانیایی هرچه سن بالاتر برود احتمال ابتلا نیز بیشتر می شود .

 عوامل افزایش خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی ابتلا به اضافه وزن یا چاقی عدم پاسخگویی مناسب بدن به انسولین و یا ابتلا به دیابت نوع 2 ابتلا به چربی خون بالا یا وجود سطح بالای چربی بد(LDL) و یا سطح پایین چربی خوب (HDL) بالا رفتن سن ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ابتلا به آپنه خواب ابتلا به کم کاری تیروئید ابتلا به کم کاری غده هیپوفیز سوء تغذیه کاهش سریع وزن قرار گرفتن در معرض مواد سمی و شیمیایی خاص ابتلا به سندروم متابولیک.

 افراد مبتلا به سندروم متابولیک حداقل سه مورد از این مشکلات را با هم دارند: میان تنه برزگ چربی خون یا LDL بالا سطح پایین . HDL یا چربی خوب فشار خون بالا قند خون بالا عواملی که کمتر موجب خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی می شوند.

 اما تاثیر دارند مشکلات پزشکی که روی چگونگی ذخیره چربی در بدن تاثیر می گذارند هپاتیت C یا دیگر عفونت ها کاهش وزن سریع مصرف بعضی از داروها مانند گلوکوکورتیکوئیدها ، متوترکسات (روماتکس ، Trexall) ، استروژن مصنوعی ، تاموکسیفن (Nolvadex ، Soltamox) برداشتن کیسه صفرا، برخی افراد که طی عمل جراحی کیسه صفرا خود را برمیدارند بیشتر در خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند .

بیماری کبد چرب و چربی ها :

در این بیماری كبد فرد مبتلا در برابر رسوب چربی از خود واكنش نشان می‌دهد و در طولانی مدت سبب آسیب كبد می‌شود. ابتلا به هپاتیت از عوارض ناشی از پیشرفت كبد چرب است كه در نهایت به سیروز كبدی تبدیل می‌شود. هپاتیت ناشی از چربی سبب تخریب سلول‌های كبد می شود و عوارض جدی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

   آیا آزمایش هایی برای شناسایی كبد چرب وجود دارد؟

 توصیه می‌كنیم برای تشخیص كبد چرب افرادی كه بیماری‌های زمینه‌ای و متابولیك مانند دیابت، چربی خون و اضافه‌وزن دارند، برای آنها بررسی كامل آزمایشگاهی كبدی صورت گیرد و از طرفی سونوگرافی از كبد هم انجام شود. بهترین راه برای تشخیص، سونوگرافی است كه در آن تجمع چربی كبد به خوبی نشان داده می‌شود. در بعضی موارد برای اثبات تشخیص شاید لازم باشد نمونه‌برداری از كبد انجام گیرد و مطالعه میكروسكوپی روی بافت كبد صورت گیرد.

درمان بیماری كبد چرب چیست؟

 اگر كبد چرب در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل پیشگیری و درمان است. كاهش وزن، فعالیت فیزیكی و ورزش، استفاده از رژیم غذایی مناسب و عدم استفاده از غذاهای چرب و پركالری از روش‌هایی هستند كه در جلوگیری از پیشرفت این بیماری كمك می‌كنند. از آنجایی كه این بیماری در مراحل اولیه قابل برگشت است بنابراین داشتن الگوی غذایی سالم، ورزش و رسیدن به وزنی متعادل و به طور كلی تغییر شیوه زندگی را پیشنهاد می‌كنیم.

توجه داشته باشید اگر كبد چرب به سیروز تبدیل شود بافت كبد تخریب می‌شود. در این صورت كار درمان هم سخت‌تر انجام می‌شود. تا به امروز در خصوص این بیماری خاموش دارویی کشف نشده است و مهم ترین روش درمان آن است که علت ها را برطرف کنند. افرادی که الکل مصرف می کنند و در صورت مصرف زیاد منجر به کبد چرب شده است باید مصرف خود را کاهش و کاملا  آن را قطع کنند.

 افراد چاق باید با تغییر در برنامه غذایی و رعایت رژیم غذایی اصولی توسط تیم حرفه ای  و انجام ورزش هایی روزانه وزن خود و چربی هایی را که منجر به این بیماری شده را کاهش دهند. کاهش 10 درصدی وزن از مهمترین کلید رفع مشکل کبدچرب است. 

برای رهایی از چربی های اضافه با ماتماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =