صفرا یا زرداب که از کبد ترشح و در کیسه صفرا ذخیره می شود، در جذب چربی ها از طریق شیرابه سازی یا حل آنها، نقش بسیار مهمی دارد. این عمل شبیه استفاده از صابون یا مواد شوینده دیگر است که به حل مواد چرب روی لباس یاری می رساند. بدون این فرایند، اجزای چربی به علت بزرگی قادر نخواهند بود از روده ها وارد جریان خون شوند.

برای مشاوره در زمینه لاغری و رژیم درمانی با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

تاثیرات چربی بر بدن

لایه چربی همیشه به عنوان منبع مداوم بازسازی بدن در تلاش برای کنترل وزن و شکل ظاهری بدن به شمار می رود.بعضی افراد که فاقد ترشحات آنزیمی لوزالمعده اند، باید همراه با غذا از قرصهای آنزیم استفاده کنند. چربی ها از طریق مسیر روده ها به صورت گلیسرول جذب می شوند و آن گاه به سیستم لنفاوی راه می یابند و می توانند به وسیله کلیه سلول های بدن جذب شوند.

سلول ها، چربی ها را به عنوان سوخت برای تولید انرژی، و به عنوان جزء مهمی از ساختار سلول ها، و نیز به عنوان منبعی از اجزای اساسی مواد متعدد دیگر که به وسیله سلول ها تولید می شوند، به کار می برند. یکی از وظایف مهم چربی که هیچ کس دوست ندارد در باره آن بیندیشد، فراهم کردن عایقی است که به شکل یک لایه چربی بلافاصله در زیر پوست تشکیل می شود.

با همه این ها، این لایه باید فقط یک پوشش نازک باشد. این لایه چربی همیشه یک منبع مداوم بازسازی بدن در تلاش های مردان و زنان امروزی به منظور کنترل وزن و شکل ظاهر بدن به شمار می آید. کلسترول همان چیزی نیست که اکثر مردم خیال می کنند.

آیا کلسترول همان چربی است؟

برعکس عقیده عمومی، کلسترول چربی نیست و هیچ ارتباطی با چربی های اشباع شده ندارد؛ این ماده ترکیبی است متعلق به گروه موادی که استرول نامیده می شوند. کلسترول می تواند هنگام گردش در جریان
خون برای رسیدن به همه سلول ها با چربی نیز ترکیب شود.

کلسترول در تشکیل استرویدها، اسیدهای صفراوی، هورمون ها و سایر جوهرها یک ماده حیاتی است.چون کلسترول اهمیت بسیار دارد، بنابراین بدن باید ذخیره مداومی از کلسترول برای سلول ها فراهم آورد. به این دلیل است که بدن انسان نه تنها از غذاها کلسترول اخذ می کند، بلکه آن را عمدتا در کبد هم می سازد.

برنامه کبد در برابر کلسترول

کبد می تواند برای جوابگویی به نیازهای بدن به قدر کافی کلسترول بسازد، حتی اگر شخص هیچ کلسترولی از غذا اخذ نکند. کلسترول ساخته شده در کبد به عنوان لیپوپروتئین برای رسیدن به سلول ها جریان پیدا می کند.

سخت سرخرگی چیست؟

در طی این جریان یا گردش در جریان خون است که کلسترول می تواند در جدارهای مهم سرخرگ ها، به ویژه در نقاط متورم و سفت، یا ترک های جزئی در جدار این رگهای خونی رسوب کند.این فرایند را «سخت سرخرگی» می نامند و این عارضه پایه و اساس فرایندی است که منجر به بیماری شریان قلبی و در مواردی موجب فشار خون بالا می شود.

حالا با نحوه کار دستگاه گوارش و برخی عوامل کمک کننده یا بازدارنده کارایی آن آشنا شده اید. می خواهیم به ذکر اهمیت انسولین ادامه دهیم. فصل بعد به مطالبی اختصاص دارد که به فهم بهتر شما در زمینه انسولین یاری خواهد کرد.

انسولین

شاید از خود بپرسید: «چه لازم که من درباره انسولین اطلاعات بیشتری داشته باشم؟ زیرا این ماده فقط یکی از هورمون های هفت حرفی است.» انسولین رهبر، هدایت گر، و هورمون اصلی به شمار می آید. این ماده عنصر حیاتی فرایند سوخت و ساز است.

برای فهم عملکردهای رژیم غذایی، باید کنش های انسولین را درک کنیم. آیا برای کسب مقداری اطلاعات تخصصی اضافی، اما شاید جالب، آماده اید؟ بنتینگ و بست، در سال ۱۹۲۱ انسولین را کشف کردند. این هورمون را سلول های بتای لوزالمعده تولید و ترشح می کنند.

لوزالمعده انسان در حدود دویست واحد انسولین ذخیره می کند. لوزالمعده افراد معمولی روزانه حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد انسولین ترشح می کند. عمل انسولین شبیه به جاروب است. این هورمون گلوکز، اسیدهای آمینه، و اسیدهای چرب آزاد را به داخل سلول ها می راند که در آن جا به صورت انرژی بالقوه، یعنی به صورت چربی و گلیکوژن، ذخیره می شوند تا بعدة مصرف شوند.

در افراد معمولی، سطوح قند خون به علت کنش های هورمونی هماهنگ و جبران کننده انسولین و گلوکاگن دستخوش تغییر زیادی نمی شود. انسولین تنها هورمونی است که میتواند از بالا رفتن قند خون تا سطح خطرناک جلوگیری کند. گلوکاگن نیز که از ترشحات لوزالمعده به شمار می آید، مانع پایین رفتن قند خون در حد خیلی زیاد می شود.

در طی اولین بیست و چهار ساعت گرسنگی روزه داری)، گلیکوژن موجود در کبد به مصرف بدن می رسد و بعد از آن اندام آدمی شروع می کند به مصرف از پروتئین عضله.در حالی که به انسولین هورمون ضیافت می گویند، گلوکاگن را هورمون روزه داری (یا گرسنگی) گفته اند.

نقش گلوکاگن

نقش عمده گلوکاگن ظاهر عبارت است از جلوگیری از کم قند خون(پایین بودن بیش از حد قند خون) از طریق تجزیه طبیعی گلیکوژن در کبد برای تشکیل گلوکز. گلوکاگن موجب نوگلوکزسازی، یعنی تبدیل پروتئین عضله به قند خون، نیز می شود.

نوگلوکزسازی می تواند در خلال دوره های گرسنگی کشیدن یا فعالیت افراطی بدن پیش بیاید. در طی اولین بیست و چهار ساعت گرسنگی روزه داری)، گلیکوژن موجود در کبد به مصرف بدن می رسد و بعد از آن اندام آدمی شروع می کند به مصرف از پروتئین عضله. ترشح گلوکاگن بر اثر کم قند خونی، یعنی غذانخوردن و همچنین بر اثر بلع غذای پرپروتئین، تحریک می شود.

در مواردی که لوزالمعده، یعنی تنها منبع شناخته شده تولید گلوکاگن و انسولین، برداشته شود، فرد می تواند بدون گلوکاگن زنده بماند. شخص برای زنده ماندن به انسولین نیاز دارد و تأمین آن از طریق تزریق انسولین می تواند انجام گیرد.

نبود لوزالمعده

البته برداشتن لوزالمعده به عارضه دیابت می انجامد و غالبأ نوسان های وسیعی را در سطح قند خون سبب می شود. انسولین که از طریق تزریق تأمین می شود، در فراهم آوردن مداوم آن، درست به مقدار مناسب و صحیحی که لوزالمعده آن را تأمین می کند، چندان کارآمد نیست.

وقتی که شخص پروتئین و چربی می خورد، انسولین ذخیره پروتئین را در عضله و چربی ذخیره را در سلول های چربی به عنوان تری گلیسرید بالا می برد. پس از این که شخص کربوهیدرات ها را می خورد، آنزیم های هضم کننده به تجزیه کردن غذا می پردازند.

خون جاری از جداره روده ها، پس از جذب این مواد غذایی تجزیه و از گلوکز بالایی برخوردار می شود. همین امر ترشح انسولین را تحریک می کند. همان طور که قبلا دیدیم، انسولین سبب افزایش ذخیره شدن) چربی می شود. وقتی سطح قند خون بیش از حد پایین می آید، گلوکاگن ترشح می شود و همین عمل چربی ذخیره شده را به حرکت می آورد، که سطح قند خون را به میزان طبیعی برمی گرداند.

گلوکز محرک عمده ای برای ترشح انسولین به شمار می آید. قند میوه (فروکتوز) در واقع قندی است که از میوها به دست می آید و اسیدهای آمینه (پروتئین های حاصل از گوشت، موجب رها شدن مقدار چشمگیری انسولین می شود؛ این عمل فقط زمانی انجام می شود که قبلا قند خون بالا بوده باشد.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =