یکی از مهم ترین روش ها برای کاهش وزن کودکان و بزرگسالان روشی است که محققان آن را «رفتاردرمانی خانواده محور» می نامند. نکته محوری این روش درمان برای کودکان این است که والدین وزن شان را کم کنند. کاهش وزن یکی از والدین تنها عاملی است که می تواند به کاهش وزن کودک منجر شود.

برای داشتن اندام مناسب و رهایی از اضافه وزن کلیک کنید.

بررسی کنید که برای بهبود عادات غذایی خانواده چه کاری می توانید انجام دهید. برای شروع می توانید به جای غذا خوردن در رستوران، در منزل تان و در کنار اعضای خانواده غذا بخورید. اگر در برنامه غذایی تان غذای سرخ کردنی کربوهیدرات تصفیه شده و دیگر غذاهای ناسالم وجود دارد، به تدریج برنامه غذایی منزل را به کلی تغییر دهید. اگر هر شب دسر می خورید، دست کم شیرینی را از برنامه غذایی تان به عنوان دسر حذف کنید. درصورتی که فرزندان کوچکی دارید، ببینید هنگامی که برای خوردن سبزیها، به عنوان جایزه به آنها بستنی میدهید، این کار به آنها چه پیامی می دهد. کمترین کاری که می توانید بکنید این است که تعدادی غذای سالم را در برنامه غذایی خانواده بگنجانید تا آنها فرصت انتخاب غذاهای سالم را داشته باشند.

برای دسر می توانید یک پیاله میوه تازه با انواع توت سرو کنید. میوه را می توانید با شیرنارگیل یا شیرکتان بدون شکر مخلوط کنید؛ این دسر سالم می تواندجایگزین مناسبی برای انواع شیرینی باشد. تحقیقات نشان میدهد که انواع توت به ویژه توت فرنگی و زغال اخته می تواند به مثابه یک خدمتکار کارآمد در خدمت حفظ سلامتی تان باشد. توت خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که سلامت مغز را به همراه می آورد و می تواند خطر ابتلا به دیابت و پارکینسون را کاهش دهد. براساس نتایج تحقیقاتی که روی خواص توت انجام شده است، این میوه می تواند شيوه ارتباط نورون ها را با یکدیگر در مغز تغییر دهد. این تغییر در شیوه علامت دهی میان نورون ها می تواند مانع التهاب مغز شود و نحوه کنترل رفتار و افکار را بهبود بخشد.

در عمده رستوران هایی که دسر نیز سرو می کنند، انواع میوه و توت نیز ارائه می شود که جزو فهرست دسر نیست اما منعی هم برای سفارش آن از سوی مشتری وجود ندارد. پدربزرگ فقیدم عادت داشت هر بار که به رستوران می رفتیم، به عنوان دسر یک پیاله توت سفارش دهد. هر بار که او این سفارش را می داد، رستوران راهی برای انجام دادن خواسته اش پیدا می کرد و درنهایت، او میوه یا توت هایش را بدون بستنی می گرفت. تمشک و زغال اخته با انواع دیگر توت ها نیز گزینه های سالم و مناسبی برای دسرهای جدید و خلاقانه اند. اما مشکلی که وجود دارد یافتن انواع توت خارج از فصل تولید است. اگر توت تازه در دسترس نباشد، می توان از توت فریزری استفاده کرد یا آن که اساسا توت را کنار گذاشت و از دیگر میوه هایی که در طول سال یافت می شود مانند سیب و موز بهره گرفت. این را به خاطر داشته باشید که همیشه میوه طبیعی سالم تر از کیک و بستنی است.

کمتر زیاده روی کنید تا بیشتر لذت ببرید

لاغری سریع کودکان

هنگامی که بیش از حد ظرفیت غذا می خورید، از لقمه پانزدهم خیلی کمتر از لقمه اول لذت می برید. افراط کردن گاه به گاه در هر چیز لذت بخشی از زیاده روی دائمی و هرروزه شادی بخش تر است و هیجان بیشتری نیز دارد. به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی، از یک گروه از افراد علاقه مند به شکلات خواسته شد یک قطعه شکلات بخورند و تا یک هفته به هیچ عنوان به سمت شکلات نروند. همچنین از گروهی دیگر از افراد علاقه مند به شکلات خواسته شد که علاوه بر شکلات اول، در طول هفته طبق عادت همیشگی شان و بدون هیچ ممنوعیتی شکلات بخورند. حتی برای آن که این گروه در طول هفته شکلات به میزان کافی در اختیار داشته باشند، به هر کدام از آنان یک جعبه دوپوندی (معادل تقریبی یک کیلوگرم) شکلات داده شد.

پس از گذشت یک هفته، مشخص شد که گروه دوم که بدون محدودیت شکلات خورده بودند، در مقایسه با گروه اول، لذت بسیار کمتری از خوردن آن برده بودند. برعکس، برای گروه اول همان قطعه شکلات کوچک بسیار لذت بخش بود. کنار گذاشتن استفاده مفرط از شکلات در گروه اول طی یک هفته باعث شد آنان دوباره همان لذت اولیه را از خوردن شکلات تجربه کنند. اگر زندگی بدون شکلات برای تان غیرممکن است، خبر خوبی برای تان دارم. خبر خوب این است خوردن کمی شکلات تلخ می تواند برای بدن مفید باشد.

یک تکه کوچک شکلات تلخ می تواند خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد. اما پرطرفدارترین نوع شکلات، یعنی شکلات شیری، به اندازه شکلات تلخ برای سلامتی مفید نیست و شکلات سفید نیز در کل، هیچ فایده سلامتی بخشی برای بدن ندارد. در عین حال، درصورتی که وسط شکلات تلخ را با چیز شیرینی پرکرده باشند، خوردن آن هم فکر خوبی نیست. برای آنکه آثار خوب شکلات بر آثار بد آن بچربد، باید خوردن شکلات تلخ را به یک یا دو قطعه کوچک در هفته محدود کنید. با خودتان مبارزه کنید تا بتوانید تنها یک بسته شکلات در طول هفته مصرف کنید. حداقل سعی کنید همه یک بسته شکلات را یکجا نخورید. اگر مثل من مقاومت چندانی در برابر شکلات ندارید، شکلات های با پوست را تک تک بخريد تا شماره اش از دست تان در نرود. شکلات تلخی بخرید که حداقل ۷۰ درصد کاکائو و میزان اندکی شکر داشته باشد. این نوع شکلات حاوی فلاونوئید اضافی است که فواید قلبی عروقی قابل توجهی دارد.

زیاده روی در مورد سایر مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز آثار مخرب خود را دارد. اگر در خوردن یا آشامیدن هر چیزی افراط می کنید، هرچه سریع تر به دنبال راهی برای محدود کردن تعداد دفعات و میزان مصرفش باشید. به عنوان مثال، کوچک ترین بستنی موجود در فروشگاه را بخرید یا آنکه هرچه را می خورید با یک دوست شریک شوید تا هر دو کمتر بخورید. اگر میزان مصرف هر خوردنی و آشامیدنی را کاهش دهید و به ندرت زیاده روی کنید، هم احساس گناه کمتری خواهید داشت، هم لذت بیشتری می برید و هم سالم تر خواهید بود.

به فعالیت تان اعتباردهید تا به حساب بیاید

ارزیابی کلیه فعالیت هایی که انجام میدهید باعث می شود بازده سلامت جسمی تان به صورت واضح بیشتر شود. در صورتی که به نظر می آید اطلاع از میزان فعالیت مان تأثیری واقعی بر سلامت مان ندارد، ممکن است این اثر را داشته باشد. براساس تحقیق با ارزشی که یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد صورت داده است، به یک گروه خانه دار هتل گفته شد که چه میزان کالری در طول روز مصرف می کنند.

برای بررسی دقیق تر موضوع، این گروه خدمتکاران هتل به دو گروه تقسیم شدند. محققان برای گروه اول توضیح دادند که فعالیت روزانه آنان در هتل درست مانند یک تمرین ورزشی خوب و باکیفیت و کاملا منطبق با اصول سلامتی برای داشتن یک زندگی پویا و فعال است و بازده کاری که در هتل انجام می دهند، یعنی تمیز کردن اتاق ها، با بازده تمرینات سخت ورزشی برابری می کند. محققان گروه دوم را نیز طی همین مدت زیر نظر گرفتند. این گروه نیز عینا همان فعالیت های گروه اول را انجام می دادند. ولی محققان به گروه دوم هیچ نوع توضیحی درباره ارزش کاری که انجام میدهند ندادند.

چهار هفته بعد، گروه اول در مقایسه با زمان پیش از پروژه تحقیقاتی، وزن کم کرده بودند، فشارخون، چربی بدن، نسبت دور کمر به دور باسن وشاخص توده بدنی شان BMI کمتر شده بود. این در حالی بود که گروه کنترل طی این چهار هفته، با این که عینا همان کارها را انجام داده بودند، هیچ کدام از این تغییرات را نداشتند. روشن است که تنها آگاهی خدمتکاران از ارزش کاری که انجام میدادند باعث وقوع تغییرات شد. اطلاعاتی که محققان درباره ارزش کار این افراد به آنها دادند اثری مشابه اثر دارونما روی این افراد گذاشت و موجب شد وضعیت جسمی شان به صورت عینی و واقعی رو به بهبودی رود.

برای داشتن اندام مناسب و رهایی از اضافه وزن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *