تصور چاقی در خانوم هاچیست؟وقتی خانمها وزن کم می کنند، اغلب ذهنشان از جسمشان عقب می ماند. چه بارها پیش آمده که مراجعی از بدن «چاق» خود نالیده است، در حالی که آنچه برابرم دیده ام اندامی متناسب بوده است. آشکار است که تصویری که از خود دارد تحریف شده است. هرگاه در آینه به خود می نگرد، آن چند کیلو اضافه وزن را می بیند. مشکل تصویر، در همه خانمهایی که اضافه وزن داشته اند و آنگاه توسط قرص ضد اشتها یا رژیم لاغری با سایر شیوه های غیر طبیعی وزن کم کرده اند، یکسان است.

علت تصور چاقی در خانوم ها

تصور چاقی در خانوم ها

شیوه کاهش وزن آنها همراه با دگرگونی ذهنی نبوده است، فقط جسمانی بوده است. مثلا خانمی خود را از ۸۸ کیلو به ۱۵ کیلو رسانده است. وقتی ۸۸ کیلو بود، اغلب به آینه می نگریست و می گفت: «از این همه اضافه وزن متنفرم.» آنگاه به سراغ گنجه اش می رفت و لباسهایی را که مناسب وزن ۸۸ کیلویی اش بود بیرون میکشید. شاید روزی چند بار هم روی ترازو می ایستاد و آن شماره مهیب ۸۸ کیلو را میدید! با چنین امدادی، به آسانی ذهنش را واداشت تا باور کند که زنی ۸۸ کیلویی است.

آنگاه رژیم پایايا و آناناس گرفت. اگرچه توانست ۲۳ کیلو اضافه وزنش را کم کند، اما این میوه های جادویی نتوانستند برای تصویر «چاقی» که در ذهنش بود کاری بکنند. جسم ۸۸ کیلویی او چنان برایش آشنا شده بود که ذهن نیمه هشیارش بی توجه به هر رژیمی که می گرفت، انتظار داشت در آن وزن باقی بماند. در نتیجه، اجازه داد که وزنش به تدریج به وزن سابق باز گردد، و به این ترتیب انتظارش را برآورد.

شاید فکر کنید: «من با خود چنین کاری نمی کنم.» اما شاید بکنید… و چه بسا که پیشاپیش بارها چنین کرده باشید. به خاطر آورید که این پیکار در سطح ناخودآگاه به وقوع می پیوندد. یعنی شما به آنچه میکنید واقف نیستید. در سطح ناخودآگاه، چنین می نماید که به کارهای بسیار خوبی دست زده اید.

تصور چاقی در خانوم ها و وزن مطلوب شما

می توانید از این دام معمول و مشترک برحذر بمانید. گام نخست، تعیین وزن درستی است که ذهنأ با تصویر دلخواهی که از خود دارید مطابقت میکند. انتخاب وزن مطلوب برای بسیاری از خانمها گیج کننده است، زیرا مسأله یی کاملا فردی است. به هرحال، مهمترین مساله به یادداشتن این است که از هم اکنون ذهنتان را بر وزن مطلوبتان متمرکز کنید. هدفهای حد وسط برنگزینید. من و مراجعم نانسی به دشواری این نکته را آموختیم.

هنگامی که نانسی نزد من آمد ۸۰ کیلو وزن داشت. میخواست ۹۳ کیلو بشود. شاگردی نمونه بود و مدام فنونی را که به او می آموختم به کار می گرفت. هر دو توافق کردیم که اگر وزنی حد وسط را در نظر بگیرد آسانتر است. نانسی تصمیم گرفت به ذهنش بیاموزد تا باور کند که زنی به وزن ۷۲ کیلو است. به آسانی به هدفش رسید، اما ناگهان کاهش وزنش متوقف شد. پس از چند هفته ناکام کننده، سرانجام بر مانع غلبه کرد و آنقدر به کاهش وزن ادامه داد تا به وزن مطلوبش رسید.

پس از تجزیه و تحلیل وضعیت او، دریافتیم ذهن نانسی به طرزی چنان راسخ باور کرده بود که ۷۲ کیلو است، که تا به گونه یی محکم هدف تازه یی را به جای آن نمینشاند، دست از سرهدف موقت برنمیداشت. تجربه اش به بهای گزاف وقت و اضطراب و اعتماد به نفس تمام شد. خوشبختانه، عزم جزم او پیروز شد و بر مشکل خود فایق آمد.

 

موجودی منحصر به فرد هستید

تصور چاقی در خانوم ها

شاید فکر کنید در صفحه بعد جدولی خواهید یافت که وزن مطلوبتان را به شما خواهد گفت. این کتاب چنین نیست! تعیین وزن مطلوبتان در ذهن شما، تصمیمی بینهایت شخصی است و عوامل فردی بسیاری را باید ذهن در نظر گرفت. آیا هرگز جدول وزنی دیده اید که شیوه زندگی و نیازهای ویژه عاطفی شما را در نظر گرفته باشد؟

مراجعم کندیس بهترین نمونه است. وقتی برای مشاوره نزدم آمد ۹۲ کیلو وزن داشت، اما همواره می اندیشید نباید بیش از 63 کیلو وزن داشته باشد. به هر جهت، جدول بیمه چنین گفته بود. وزنش را به ۷۲ کیلو رساند. احساس دلپذیری داشت و زیبا می نمود و لباسهایی را که اکنون می توانست بپوشد دوست داشت. البته ذهن نیمه هشیارش فشار می آورد، می بایست ۹۳ کیلو بشود.

شیوه زندگیش را تجزیه و تحلیل کردیم. دوست داشت لباسهای گشاد و آزاد بپوشد. از فعالیتهای شدید نفرت داشت. با مردی ازدواج کرده بود که همه وجود او را می ستود. کندیس زنی بسیار ظریف است که خوب میداند چه بپوشد و چگونه خود را بیاراید. از سلامت کامل نیز برخوردار است. سرانجام به این نتیجه رسیدیم که وزن مطلوب او همان ۷۲ کیلو است.

خانمهایی را هم میشناسم که میخواهند به نسبت قدشان وزنی کمتر از «بهنجار» داشته باشند. مهمترین امر این است که وزنتان به شما تندرستی و رضایت ببخشد.

مسایلی را که کندیس در نظر گرفت در نظر بگیرید. آیا ورزشکار هستید، یا ورزش شما پیاده روی آرام کنار ساحل است؟ چه نوع لباسهایی را دوست دارید بپوشید؟ آیا از نظر سلامت مشکل ویژه یی دارید؟ درباره جسمتان چه احساسی دارید؟

انتخاب فقط با شما است

تصور چاقی در خانوم ها

وقتی تماس با آن تصویر جسمانی را که به شما رضایت می بخشد آغاز می کنید، احتمالا از بسیاری فشارهای بیرونی که بر شما اثر می گذارند و شما را از خواسته واقعی تان دور می کنند، آگاهتر می شوید.

روزگاری دوشس وينسور گفت: «هیچ زنی نمی تواند زیادی ثروتمند یا زیادی باریک باشد.» و از آن به بعد، همه این گفته پر آب و تاب او را زیادی جدی گرفتند. مثلا وسایل ارتباط جمعی به ما القا می کنند که باید باریک باشیم تا بتوانیم خوشبخت و موفق و جذاب شویم. از جسم زن برای فروش هر نوع کالا – از چرخ اتوموبیل گرفته تا غذای لاغری – استفاده میکنند. بدبختانه، این تبلیغات ضمنا به ما می گوید که تن ما کلید قدرت ماست. و گویی لازمه مقتدر نگاه داشتن این کلید این است که: جسم ما باید زیبا و همچنین لاغر باشد. پس چه جای تعجب اگر ما زنها این قدر وسواس باریک بودن داریم.

در مجلات زنان نیز در صفحه یی مقاله یی درباره رژیم لاغری می بینیم که آشکارا این پیام را القا می کند که «باریک بودن برای زنها زیباتر است.» و در صفحه مقابلش تصویر «یک دسر عالی شکلاتی» را که به طرزی ظریف این پیام را القا می کند که اگر برای خانوده مان خوراکیهای فراوان اعجاب انگیز تهیه کنیم، بیشتر دوستمان خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *