تا اوایل قرن بیستم چاقی و سلولیت از هم تفکیک نشده بودند و تجمع چربی در قسمت های مختلف بدن با هر میزانی چاقی تعریف می شد . اولین بار در دهه 1920 سلولیت به عنوان یک ظاهر ناپسند پوست توضیح داده شد ولی مشخصات درون بافتی آن ارائه نشد .

مطالعات بافت  شناسی در همان دهه سلولیت را به عنوان بیماری لایه هیپودرم (لایه چربی زیرپوست ) معرفی و مشخصات درون بافتی آن را بصورت نواحی متورم و انباشته از چربی اعلام کردند .مطالعات بافت شناسی بیشتری در دهه های بعد صورت گرفت و هر کدام از آن ها موارد پنهان بیشتری از بافت های سلولیت انواع آن و نحوه ی شکل گیری آن را آشکار کردند و هر کدام اسم های متفاوتی مانند : سندرم پوست پرتقالی، پوست تشکی، پدیده تگرگ و غیره روی آن گذاشتند ولی در نهایت این پدیده با نام سلولیت مرسوم و در منابع علمی مطرح شد .

با این وجود تا سالها پیش سلولیت به عنوان یک مشکل پزشکی و زیبایی بسیار کم اهمیت تلقی می شد بسیاری از متخصصین حتی از ورد به این بحث خودداری می کردند ولی امروزه با توجه به تحقیقات فراوانی که در خصوص آسیب های بافتی حاصل از این پدیده صورت گرفته است سلولیت به یکی از مباحث اصلی حوزه پوست و زیبایی بدل شده و هم اکنون صد ها مقاله ی علمی و کتاب در زمینه ی سلولیت در مراکز علمی و دانشگاهی موجود است .

نکته : اگر در یک واژنامه ی پزشکی بدنبال معنای اصطلاح سلولیت بگردید ممکن است تعجب کنید چون آن را به عفونت و التهاب بافت نرم معنا خواهد کرد این موضوع به این دلیل است که متاسفانه دو واژه متفاوت انگلیسی یعنی  cellulite  و cellulitis  به غلط در فارسی به یک صورت و بنام سلولیت در کتاب ها و منابع پزشکی نوشته شده است .

منابع علمی سلولیت را اینگونه تعریف می کنند :

سلولیت عبارت است از تجمع چربی بعضا بدون افزایش وزن در نواحی خاصی از بدن به همراه تغییرات بافت همبند و ظاهر ناهموار ( پوست پرتقالی ) که بیشتر در زنان بروز می کند و تنها با رژیم درمانی برطرف نمی گردد .درحقیقت سلولیت علاوه بر چربی شامل تجمعی از مواد زائد مولکول های آب مواد معدنی و غیره به همراه تغییر اسیدیته و دما در محیط بافت مبتلا به سلولیت است .

ممکن است این تعریف تا حدودی مبهم به نظر برسد ولی چون هدف اصلی نوشتار شناساندن دقیق و صحیح این موضوع در ذهن عموم مردم وتبدیل آن از یک دانش تخصصی پزشکی به یک دانش عمومی است لذا به منظور رفع ابهام در زیر به تعریف ساده تری از ان پرداخته ایم :

بطور کلی سلولیت اتفاقاتی فیزیولوژیکی در بافت چربی زیر پوست (هیپودرم ) به ویژه در خانم ها است که به دلیل کاهش یا قطع جریان خون در بافت هیپودرم رخ داده و بصورت ظاهر پوست ناهموار ( پوست پرتقالی ) در نواحی مختلف بدن از جمله ران باسن و پهلوها ظاهر می شود  .

سلولیت در مراحل اولیه محدود و بی خطر است ولی در مراحل پیشرفته با اختلال گردش خون و ایجاد نواحی متورم سفت و دردناک همراه بوده و می تواند منجر یه ایجاد شرایط غیرقابل برگشت گردد .

نکته ی بسیار مهم،  به دو مطلب زیر توجه کنید :

سلولیت به دلیل کاهش یا قطع جریان خون در بافت هیپودرم رخ می دهد .در چاقی نوع دوم مقداری چربی های ذخیره شده در سلول های چربی به قدری زیاد می شود که سلول های چربی باد کرده و به مویرگ های اطراف خود فشار آورده و موجب کاهش و بعضا توقف جریان خون در لابلای بافت های چربی ( هیپودرم ) می شوند .

در واقع با توجه به مطالب بالا می توان گفت در واقع سلولیت همان چاقی نوع دوم است که مطالعات بافت شناسی قرن 20 آن را از نوع اول تفکیک و به نام سلولیت مطرح کردند زیرا به محض اینکه چربی های ذخیره شده موجب کاهش یا توقف جریان خون در لابلای بافت های چربی شوند سلولیت نیز شروع می شود به بیانی دیگر اگرمیزان چاقی فرد از نوع اول بیشتر است یعنی فرد دچار سلولیت است و نیاز به درمان هایی بیش از رژیم درمانی و ورزش دارد .

سلولیت اغلب بعد از سنین بلوغ دیده می شوند و در خانم ها دلیل اینکه حجم فیبر در بافت های مفصلی و ارتباط دهنده آن ها بیشتر است به میزان بیشتری وجود دارد که به حدود 80-90 درصد می رسد .ممکن است در خانم های جوان هم سلولیت دیده شود ولی میزان آن در افرادی که سن بالاتری دارند به دلیل نازک شدن پوست بیشتر است .

با افزایش چربی و شل شدن عضلات بدن درصد بروز سلولیت بیشتر می شود .تصور نکنید که داشتن سلولیت به این مفهوم است که شما اضافه وزن دارید حتی افراد لاغر هم ممکن است دچار سلولیت شوند .

از دیگر علت های سلولیت پوست می تواند موارد زیر باشد :

  • رژیم غذایی ناسالم
  • کاهش یا افزایش ناگهانی وزن
  • ورزش نکردن
  • کم آبی

البته ژنتیک هم در سلولیت نقش داردو اگر مادر شما دارای سلولیت است احتمال بروز آن در شما هم افزایش می یابدالبته وجود سلولیت برای سلامتی بدن مشکلی ایجاد نمی کند و در واقع ضرری ندارد و برای عوارض سلولیت به غیراز تغییر ظاهر پوست نمی توان نکته دیگری را نام برد

درمان  سلولیت

آب زیادی بنوشید و تلاش کنید تا این میزان به 2-4 لیتر در روز برسد نوشیدن آب کافی موجب می شود مواد سمی از بدن دفع شوند و به تمیز شدن بدن کمک می کند همچنین می تواند در دفع چربی هم اثرگذار باشد .اب باعث استحکام بیشتر کلاژن و بافت های ارتباط دهنده پوست می شود و در نتیجه آن پوست سفت تر می شود .

همچنین نوشیدن آب کافی برکاهش چروک روی پوست هم تاثیر مثبت دارد هم زمانی که آب کافی در بافت و درون بدن شما وجود نداشته باشد وضعیت سلولیت بدتر می شود .کمبود آب باعث نازک شدن پوست و ضعیف شدن آن می شود زمانی که پوست نازک باشد سلولیت بیشتر نمایان می شود .

امروزه برای درمان دائمی سلولیت دستگاه هایی مثل کرایولیپولیز و بسیاری دستگاه های دیگر وجود دارند که برای انتخاب آن ها برای درمان سلولیت خود بهتر است با پزشک مشورت کنید .

با تماس با کلینیک رسپینا و مشورت با پزشک این کلینیک بهترین انتخاب و موثرترین درمان را تجربه کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − ده =