چاقی سریع|با داروهایی که موجب اضافه وزن و چاقی می شوند آشنا شویدReviewed by Mehdi kh on Sep 30Rating: 5.0

گاهی با وجود اینکه مدام از رژیم لاغری استفاده می کنیم و ورزش می کنیم باز هم وزن مان کم نمی شود که هیچ چاق تر هم می شویم اما دلیل این مسئله چیست ؟ جالب است بدانید که افزایش وزن، فقط به‌دلیل مصرف غذاهای پرکالری و بی‌تحرکی نیست و گاهی نیز در اثر داروهایی است که مصرف می‌کنید در این مقاله ماسعی کرده ایم که بیشتر داروهایی که موجب اضافه وزن می شوند را برایتان معرفی کنیم تا با این داروها بیشتر اشنا شوید و اگریکی از این داروها را مصرف می کنید باید بدانید که احتمالا علت لاغر نشدن شما و چاق تر شدن شما می تواند مصرف این دارو باشد با ماهمراه باشید .

برای مشاوره در زمینه لاغری سریع کلیک کنید.

چاقی سریع با مصرف داروهای ضدآلرژی :

برخی از این داروهای ضد آلرژی عبارتنداز : ستیریزین دفن هیدرامین فکسوفنادین لوراتادین و … داروهای ضدحساسیتی که می‌توانید بدون نسخه پزشک تهیه کنید، از عملکرد هیستامین جلوگیری می‌کنند. هیستامین ماده‌ای شیمیایی است که در بدن ساخته می‌شود و عامل بروز بسیاری از نشانه‌های آلرژی و حساسیت‌هاست. جلوگیری از عملکرد هیستامین در بدن با مصرف یک داروی آنتی هیستامین مانند دیفن‌هیدرامین می‌تواند موجب افزایش وزن شما شود

چاقی سریع با مصرف کورتیکواستروئیدها :

این داروها شامل : متیل پردنیزولون و پردنیزولون پردنیزون می شود  باید بدانید که ورتیکواستروئیدها درد و التهاب را کاهش می‌دهند. این داروها با استروئیدهایی که بدن‌سازان برای ساخت عضله مصرف می‌کنند، متفاوت هستند. کورتیکواستروئیدها به‌صورت داروهای تزریقی، کرم‌های موضعی، اسپری‌های استنشاقی یا داروهای خوراکی در دسترس هستند. از آنجا که این داروها روی سوخت‌وساز بدن نیز اثر می‌گذارند،  مصرف آنها در بلندمدت می‌تواند موجب افزایش اشتها و ذخیرهی چربی بیشتری، به‌ویژه در اطراف شکم شود

چاقی سریع و مصرف داروهای ضدافسردگی :

مصرف داروهایی که ضد افسردگی هستند موجب اضافه وزن می شوند : داروهای تثبیت‌کنندهی خلق داروهای دیابت کورتیکواستروئیدها داروهای تشنج و میگرن داروهای قلبی. یکی از متخصصان گفته است :  ۱۰ تا ۱۵ درصد از موارد اضافه وزن مربوط به داروهاست  بعضی از داروها موجب می‌شوند که احساس گرسنگی بیشتری داشته باشید، بعضی دیگر نیز سرعت سوزاندن کالری در بدن را کاهش می‌دهند یا موجب می‌شوند که بدن مایعات اضافه را در خود نگه دارد. البته تاثیر این داروها در همه افراد، یکسان نیست. ممکن است فردی با مصرف دارویی تقریبا ۷ کیلوگرم وزن اضافه کند و فرد دیگری هیچ اضافه‌وزنی نداشته باشد. اگر فکر می‌کنید دارویی که مصرف می‌کنید یکی از داروهای چاق کننده است، بدون مشورت با پزشک، مصرف آن را قطع نکنید.  متخصصان می‌گویند:  شاید برای نجات زندگی خود مجبور باشید دارویی را مصرف کنید و نباید ان را بدون مشورت با پزشک تان قطع کنید . در بعضی از موارد می‌توانید از داروی دیگری استفاده کنید و حتی گاهی داروهای جایگزین برای کاهش وزن شما نیز مفید هستند. در مواردی که نمی‌توانید داروی دیگری را جایگزین کنید، پزشک می‌تواند برای جبران افزایش وزن ناشی از مصرف دارو راه‌هایی را به شما پیشنهاد بدهد شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی دارای کربوهیدرات پایین و ورزش بیشتر می‌تواند موثر باشد.

برخی از این داروهای ضد افسردگی که سبب چاقی و اضافه وزن می شوند عبارتند از : سیتالوپرام و فلوکستین یا همان پروازاک و فلووکسامین و پاروکستین و سرترالین و یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه این که بازدارنده های انتخابی بازجذب انتخابی با جذب سروتونین نیز نامیده می شوند . داروهای ضدافسردگی میزان مواد شیمیایی خاصی را در مغز افزایش می‌دهند که موجب ایجاد  احساس خوب  در فرد می‌شوند. بعضی از این موادشیمیایی، اشتها و چگونگی سوزاندن کالری در بدن را نیز کنترل می‌کنند. ممکن است که پس از غذا خوردن، احساس سیری نکنید یا با وجود اینکه مقدار غذایتان افزایش نیافته است، بافت چربی بیشتری در بدن‌تان تشکیل شود . این حالت به‌ویژه در بلندمدت ایجاد می‌شود. بعضی از داروهای ضدافسردگی موجب می‌شوند که وزن‌تان در یک سال به‌میزان تقریبا ۱۱ کیلوگرم افزایش پیدا کند در نظر داشته باشید که خود افسردگی نیز می‌تواند روی اشتها و عادت‌های غذایی شما اثر بگذارد. برای برطرف کردن این مشکل با پزشک تان مشورت کنید .

چاقی سریع با مصرف داروهای تثبیت کننده ی خلق و خو :

داروهایی مانند کلوزاپین و لیتیوم و آلانزاپین و کوئتیاپین و ریسپریدون می توانند موجب اضافه وزن و چاقی شوند . این داروها در درمان بیماری‌های روانی مانند اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی موثر هستند. به گفته ی دی‌کوتیس این داروها  مستقیما روی مغز اثر می‌گذارند و وزن و سوخت‌وساز شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند این داروها موجب افزایش اشتها می‌شوند. بعضی از این داروها در ۱۰ هفته موجب افزایش وزن به‌میزان 5 کیلوگرم می‌شوند. افزایش وزن بیمارانی که برای مدتی طولانی از این داروها استفاده می‌کنند می‌تواند از این نیز بیشتر باشد.

چاقی سریع با مصرف داروهای دیابت :

داروهایی مانند : گلیمپراید و گلی پیزید و انسولین و ناتگلیناید  و ریپاگلینید و پیوگلیتازون باید بدانید که داروهای دیابت به روش‌های مختلفی سطح قندخون را کنترل می‌کنند. بعضی از این داروها موجب می‌شوند که به انسولین حساس‌تر شوید. بعضی دیگر نیز موجب می‌شوند که بدن‌تان پیش از غذا یا بعد از آن انسولین بیشتری را آزاد کند طبیعی است که وقتی مصرف این داروها را تازه شروع کرده‌اید و بدن‌تان در حال سازگاری یافتن با داروها است، وزن اضافه کنید. اما بعضی از داروهای قدیمی‌تر اساسا کالری‌ها را به داخل سلول‌های چربی می‌کشند . این افزایش وزن به‌ویژه برای بیماران مبتلابه به دیابت نوع ۲ که قبل از مصرف دارو نیز اضافه‌وزن داشته‌اند، آزاردهنده است.

چاقی سریع با مصرف داروهای میگرن و تشنج :

این داروها عبارتنداز : نورتریپتیلین و آمی تریپتیلین و والپروئیک اسید این داروهایی که برای توقف سردردهای میگرنی و تشنج مصرف می‌شوند، روی هورمون‌های کنترل‌کننده گرسنگی اثر می‌گذارند و ایجاد احساس سیری در بدن را دشوارتر می‌کنند. این داروها می‌توانند اشتهای شما را افزایش دهند، سوخت‌وسازتان را کاهش دهند و موجب شوند که بدن‌تان مایعات اضافه را در خود نگه دارد. یک بررسی نشان داد که ، افرادی که والپروئیک مصرف کردند، اشتیاق بیشتری برای خوردن فست‌فود داشتند.

چاقی سریع با داروهای مخصوص بیماری های قلبی :

این داروها عبارتند از : آسبوتولول آتنولول متوپرولول پروپرانولول باید بدانید که مسدودکننده‌های بتا با آهسته کردن ضربان قلب و پایین آوردن فشار خون موجب کاهش فشار روی قلب می‌شوند. ولی عملکرد این داروها موجب کاهش واکنش بدن به ورزش می‌شود و بنابراین کالری کمتری می‌سوزانید . از آنجا که مسدودکننده‌های بتا موجب می‌شوند که احساس خستگی کنید، با مصرف آنها انرژی لازم برای ورزش کردن را نخواهید داشت و این مسئله نیز موجب افزایش وزن شما می‌شود و شما را چاق می  کند .

برای مشاوره در زمینه لاغری سریع کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =