پرواضح است که وقتی ما سن مان بالاتر می رود معمولا وزنمان هم بیشتر می شود . همه ما در سنین جوانی لاغر تر از این بودیم که الان هستیم . این که چه اقداماتی در زندگی انجام داده ایم ، مهم است اما در هر صورت بدن ما تغییر می کند چه ورزشکارانی که در سنین میان سالی دارای شکم بزرگ بوده اند . بعضی از عوامل مثل بالا رفتن سن هستند که نمی توانیم از آن ها جلوگیری کنیم اما بعضی از مشکلات بالا رفتن سن را می توان مدیریت کرد که یکی از آن ها افزایش وزن است  اما ایا می شود با رعایت برخی نکات در تغذیه یا ورزش از چاقی شکم و پهلو در سنین بالاتر جلوگیری کرد .

کرایو

برای رهایی از چاقی و مشکلات آن با ما مشورت کنید .

عوامل اصلی چاقی شکم در سنین بالاتر چیست ؟

باید بدانید که تنها بالا رفتن سن نمی تواند دلیل چاقی در ناحیه ی شکم و پهلو باشد بلکه عوامل متعددی دخیل هستند. از جمله تغییرات هورمونی که از عوامل اصلی چاقی در ناحیه ی شکم است  تغییرات هورمونی هم در مردان و هم در زنان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند که هر دو می تواند عاملی برای افزایش وزن در دوران میانسالی باشد. یائسگی برای خانم ها بین سنین 44 تا 55 سال ، نیز عاملی برای افت شدید استروژن است که اضافه وزن را مخصوصاً در ناحیه شکم به وجود می آورد . اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به فشار خون بال ا، بیماری قلبی، کلسترول و دیابت نوع 2 را افزایش دهد . در مردان نیز افت شدید میزان هورمون تستوسترون بعد از سن چهل سالگی به وجود می آید که رشد میزان توده عضلانی را کاهش می دهد . کاهش هورمون تستوسترون همچنین می تواند کالری سوزی بدن را کم تر کند که عاملی برای افزایش وزن خواهد بود .

داشتن استرس و چاقی شکم و پهلو : زندگی مدرن امروزی با استرس زیادی همراه است . با افزایش سن، میزان مسئولیت فرد در اجتماع و خانواده افزایش یافته و میزان استرس وی نیز بیشتر می شود . استرس سبب کاهش توانایی بدن در هضم و جذب موادغذایی و موجب پرخوری یا تغذیه نامناسب بسیاری از افراد می شود .

مصرف کالری بیش از حد نیاز : باید بدانید که افرادی که کالری بیشتری مصرف می کنند و در نتیجه متابولیسم آن ها کاهش پیدا می کند . عوامل مختلف دیگری مانند رژیم غذایی نامناسب، عوامل ژنتیکی، عوامل اجتماعی، مصرف داروها و تغییرات هورمونی نیز از دیگر علت های چاقی در سنین بالا است  . فاکتورهای زیادی هستند که نمی توانیم آن ها را کنترل کنیم اما گاهی اوقات اضافه وزن ما می تواند با افزایش ورزش منظم کاهش پیدا کند .

ورزش نکردن در طول زندگی : توجه کنید که با کاهش فعالیت بدنی، کالری بیشتر به جای تبدیل به انرژی به صورت چربی ذخیره می شود و در نتیجه این رخداد توده عضلانی بدن کاهش می یابد و پس از 30 سالگی در هر دهه از زندگی بین سه تا پنج درصد از توده عضلانی بدن کاسته می شود . همچنین با افزایش سن افراد حرکات سنگین که باعث افزایش توده عضلانی می شود را انجام نمی دهند .

چگونه از اضافه وزن در سنین بالاتر جلوگیری کنیم :

باید به این نکته همواره توجه داشته باشید که دلیل اصلی کاهش توده عضلانی که سوخت و ساز را کاهش می دهد ، این است که ما اغلب زمان زیادی را صرف نشستن می کنیم . نشسته کار می کنیم ، هنگام تلویزیون تماشا کردن ، می نشینیم، هنگام بازی کردن می نشینیم ، هنگام کار با کامپیوتر می نشینیم . اگر زمان زیادی را در دوران جوانی نشسته سپری کنید ، احتمالاً جلوگیری از افزایش وزن در سنین پیری برای شما سخت تر می گردد . انجام حرکات همراه با وزنه و فعال بودن ، به سالم نگه داشتن ماهیچه ها و عضلات شما کمک می کنند و توده استخوانی را افزایش می دهند و سوخت و ساز شما را در حالت متناسبی نگه خواهند داشت . پس قبل از اضافه کردن هر گونه ورزش جدید با پزشک خود مشورت کنید ؛ مخصوصا اگر وضعیت های خاصی مثل بیماری های مختلف ، مصرف دارو ، درد یا آسیب دیدگی مزمن را دارا هستید .

بهتر است همواره زمانی را برای تمرین های هوازی اختصاص دهید :هر گونه فعالیتی که از آن لذت می برید و فکر می کنید به کاهش وزن شما کمک می کند را مثل شنا کردن ، پیاده روی و دوچرخه سواری انجام دهید . حداقل 3 بار در روز این تمرین ها را تکرار کنید . به تدریج میزان و زمان آن را افزایش دهید . باید حدود نیم ساعت به صورت مداوم هر کدام از این تمرین ها را انجام دهید فعالیت های ورزشی خود را به صورت مرتب انجام دهید تا به نتیجه ی دلخواه برسید :  اگر احساس می کنید که پایبند بپایبند بودن به یک رژیم غذایی سالم و تمرین های ورزشی ، کار سختی می باشد ، کارهایی را انجام دهید که باعث افزایش انگیزه می شود . با افزایش انگیزه احساس بهتری خواهید داشت . اگر مرتب ورزش کنید و حواستان به رژیم غذایی تان باشد این رویه بخشی از زندگی تان خواهد شد و لازم نیست خیلی سخت بگیرید. انجام تمرین های قدرتی و کار با وزنه را فراموش نکنید : تمرین های قدرتی همراه با وزنه یکی از مهم ترین برنامه های ورزشی برای کاهش وزن می باشد . می توانید قدرت عضلانی خود را همراه با تعادل ، استقامت و انعطاف با تمرین های ورزشی حفظ کنید .

همواره به غذایی که می خورید و مقدار کالری مصرفی توجه د اشته باشید : یکی از مهم ترین جنبه های مدیریت وزن همواره راجع به ان صحبت می شود داشتن رژیم غذایی سالم است . حتماً کالری های خود را محاسبه کنید . غذاهای سالم بخورید تا از اضافه وزن شما جلوگیری شود . همزمان که سن شما بالا می رود ، کاهش وزن نیز سخت تر می شود . پس باید تمرکز داشته باشید و همواره برای کاهش وزن اضافه تلاش کنید .

برای رهایی از چاقی باما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =