توجه کرده اید که بعضی از افراد به سرعت چاق می شوند و استعداد عجیبی در چاق شدن دارند چاقی ان ها کم کم به مشکل و بیماری تبدیل می شود اما چرا این افراد سنگین وزن  می شوند و آیا به صورت ارثی در ژن این افراد این استعداد وجود دارد یا فقط با پرخوری به این شکل چاق می شوند و آیا می شود از این چاقی پیشگیری کرد و آیا تنها راه حل نجات این افراد جراحی های لاغری است یا با رژیم غذایی و تحرک هم مشکل این افراد حل می شود دراین مقاله به جواب این سوالات پرداخته ایم .

برای رهایی از چربی های مقاوم فقط با ما مشورت کنید.

همیشه باید در ابتدا نقش هورمون لپیتین را بررسی کرد .  می دانید که لپتین هورمونی است که توسط چربی بدن تولید می شود و میزان گرسنه بودن یا نبودنتان بعد از وعده ی غذایی کنترل می کند فردی که عملکرد لپتینش طبیعی باشد بعد از خوردن غذا بلافاصله احساس گرسنگی نخواهد داشت دلیلش این است که وقتی غذا میخورید بدن هورمون لپتین ترشح می کند و به مغزم پیام سیری را می رساند . بسیار ی از افرادی که از چاقی های مرضی  رنج می برند معولا همیشه اشتها دارند و برای خوردن آماده هستندو هرگز احساس سیری نمی کنند حتی وقتی که به تازگی غذا خورده اند احساس گرسنگی بعد از غذا خوردن به دلیل مقاومت در برابر هورمون لپتین است  .چربی خون بالا  عبور لپتین از سد مغزی را می گیرد بنابراین مغز پیام لپتین را دریافت نمی کند قند و غذهای سرشار از کربوهیدرات مانند پاستا و ماکارانی و نان و برنج و سیب زمینی سبب افزایش چربی خون می شوند و بالا رفتن چربی خون با نرسیدن پیام سیری لپتین به مغز برابر است .

بدن افراد سنگین وزن چه عملکردی دارد ؟

می دانیم که  سلول های چربی لپتین ترشح می کنند شایدفکر کنید که شخصی که سنگین وزن  است مقدار زیادی این هورمون را تولید می کند و هیچ گاه احساس گرسنگی ندارد . باید گفت که این تفکر اشتباه است بافت چربی اضافه در بدن سبب ایجاد لپتین اضافی و مقاومت بدن به لپتین خواهد شد بنابراین فرد مبتلا به مقاومت لپتین حتی بعداز خوردن وعده ی غذایی نیز همچنان احساس سیری نمی کند .مقدار زیادی لپتین در جریان خون در حال گردش است که سبب غرق شدن سلول ها در بدن می شود سلول ها برای لینکه از خود محافظت کنند گیرنده های لپتین را خاموش می کنند که همین سبب ایجاد مقاومت به لپتین می شود وقتی سلول ها هم لپتین دریافت نکنند مغز هرگز پیام سیری را دریافت نمی کند و فرد در خطر پرخوری قرار می گیرد . پس یک فرد سنگین وزن همواره اشتها برای پرخوری دارد . البته بررسی ها نشان داده که افراد سنگین وزن معمولا به اشتهای کاذب هم دچار هستند گرسنگی ذهنی یا اشتهای کاذب زمانی ایجاد می شود که احساسات را با غذاخوردن همراه می کنید این کار در واقع نوعی واکنش ما به احساسات است که بیشتر مواقع خودمان هم متوجه آن نمی شویم برای مثال وقتی بر اثر استرس کاری غذا می خوریم وقتی دچار استرس و عصبانیت می شوید  ممکن است خودبه خود احساس گرسنگی کنید و به سراغ غذا بروید بی انکه متوجه باشید ، البته به این شکل نیست که بدن در ان لحظه به غذا احتیاج داشته باشد بلکه شما ناخواسته مغزتان را طوری عادت داده اید که بحت شرایطی خاص پیغام گرسنگی ازسال کند به این نوع از گرسنگی اشتهای کاذب گفته می شود .افرادی که دچار چاقی مرضی هستند باید حتما به روانپزشک هم مراجعه کنند زیرا ممکن است دچار اشتهای کاذب باشند . و اینگونه دلایل داشتن اشتهای کاذب را رفع می کنند .  گاهی اوقات که احساس گرسنگی می کنید پیام تشنگی با گرسنگی را اشتباه گرفته اید همیشه سعی کنید قبل از اینکه چیزی بخورید ابتدا یک لیوان آب بنوشید اگر طرفدر آب نیستید می توانید آن را با انواع سبزیجات یا میوه ها طعم دار کنید . مصرف شیرینی و نوشابه را کنار بگذارید شیرینی ها سبب افزایش چربی خون می شوند و باعث می شوند لپتین به مغز نرسد قند هم مستقیما مغز را نسبت به لپنین مقاوم نمی کنند . رژیم غذایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات پایینی دارد . چربی های سالم مانند روغن نارگیل کره روغن زیتون آوکادو و سالمون مصرف کنید این چربی ها برای به جریان افتادن لپتین بسیار مفیدند . پرخوری سبب مقاومت لپتین می شود که فرد را مدام گرسنه نگه می دارد همیشه ورزش کنید و غذاهای سالم و با چربی سالم مصرف کنید مانند ماهی و روغن زیتون و … ورزش های هوازی و قدرتی بسیار مفیدند .

افراد سنگین وزن حتما برای خواب خود برنامه و ساعت مشخص داشته باشند :خواب کافی و به اندازه یکی از جنبه های حیاتی برای کاهش وزن است پژوهش ها نشان داده اند که افرادی که شب ها کمتر می خوابند مستعد پرخوری هستند درواقع این تحقیق نشان داده است که افرادی که دچار کمبود خواب بودند نسبت به آن هایی که خواب مناسب داشتند روزانه حدود سیصد کالری بیشتر غذا دریافت می کردند و بیشتر این کالری های اضافی از چربی های اشباع می آمدند حتما سعی کنید هر شب هفت  تا نه ساعت خواب را داشته باشید .افراد چاق نسبت به کسانی که وزن مناسب دارند غذایشان را سریعتر می خورند و لقمه هارا کمتر می جوند این چیزی است که به وضوح در افراد چاق دیده می شود  و تحقیقات هم ثابت کرده اند باید غذا را با حوصله میل کنید و خوب بجوید و سپس به سراغ لقمه ی بعد بروید هنگام غذا خوردن با هوشیاری سرعت را کاهش دهید بهتر است برای ساده تر کردن از یک چنگال کوچک استفاده کنید و برا ی جویدن هر لقمه 30 ثانیه وقت بگذارید جویدن سطح هورمون سیر کننده را افزایش می دهد این مشکل با آهسته غذا خوردن و خوب جویدن برطرف می شود . ماهی بخورید یا از مکمل های اسید چرب امگا 3 استفاده کنید تا سطح لپتین را متعادل کنید .

برای رهایی از مشکلات چاقی و اضافه وزن با ما مشورت کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 20 =