كنترل پرخوري افراد چاق|راه حل جلوگيري از پرخوريReviewed by Mehdi kh on Jan 1Rating: 5.0

دانشمندان در پی کشف کم عارضه ترین روش برای مهار کردن وزن از راه تنظيم عملکرد ژن ها هستند. گاه ممکن است با انجام دادن تمامی این روشها فرد همچنان چاق بماند که در این صورت باید مهارت تطابق با مشکل چاقی و پذیرش آن را بیاموزد.

براي رهايي از شر چربي هاي موضعي با كلينيك رسپينا تماس بگيريد.

سیر و پیش آگهی چاقی چگونه است؟

چاقی با سلامت فرد سروکار دارد و طیف وسیعی از بیماری ها مثل بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، بیماری های مفصلی، کمردردها و… را به دنبال دارد. در افراد سنگین وزن میزان افزایش فشار خون تا حد ۱۶ روی ۹ / ۵ ، یعنی سه برابر افراد عادی و افزایش کلسترول خون بالای ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، دو برابر افراد عادی است.

تنظیم قند خون در افراد دیابتی با مهار وزن و لاغر شدن، بهتر امکان پذیر می شود. طبق مطالعات انجام شده مردان چاق بیشتر از مردان با وزن عادی دچار سرطان پروستات می شوند. زنان چاق نیز بیش از زنان با وزن عادی به سرطان کیسه صفرا و مجاری صفراوی، پستان، رحم و تخمدان مبتلا می شوند.

در مورد طول عمر نیز هرچه وزن متناسب تر باشد طول عمر افزایش می یابد. افراد چاق با کاهش وزن می توانند خود را از نارسایی قلبی تنفسی هنگام خواب نجات دهند.

چاقی به جز علايم جسمی می تواند سبب از بین رفتن احساس زیبایی و نشاط در فرد شود و گاهی افراد چاق به دلیل تصور بدی که از اندام خود دارند، کمتر در جمع حاضر می شوند، یا به دلیل محرومیت های شدید غذایی که برای خود ایجاد می کنند، از نظر روانی دچار مشکل می شوند.

آیا کم خوابی یا پرخوابی شدید منجر به افزایش وزن می شود؟
برخی از افراد به دلیل کم تحرکی حاصل از پرخوابی زیاد مستعد افزایش وزن و پوکی استخوان هستند.

در مورد بی خوابی شدید با آزمایشی روی موشها دیده شده است پس از چند روز بی خوابی، مصرف غذا و کالری بسیار زیاد می شود که علت آن میتواند تأثیر بی خوابی بر چرخه طبیعی هورمون های بدن و قسمتی از هیپوتالاموس باشد که مسئول تنظیم اشتها است.

به هر حال یکی از راه های مهار وزن، داشتن عادتهای غذایی منظم روزانه و برنامه منظم خواب و بیداری است.
داشتن عادت های غذایی و برنامه روزانه منظم برای خواب و بیداری یکی از راه های مهار کردن وزن است.

خیلی از افراد به پرخوری عادت دارند، اما متوجه آن نیستند. در واقع، غذا خوردن آنها چنان با فعالیت های دیگر زندگی شان آمیخته شده است که هیچ وقت متوجه پرخوری خود نمی شوند.

تنقلاتی مثل چیپس بخورید یا در سینما با وجود این که شام خورده اید، یک ساندویچ کوچک هم بخورید یا در عین سیری دعوت مادرتان را برای بشقاب دوم قبول کنید، در این صورت شما خیلی بیشتر از نیاز بدن تان غذا می خورید و می توان گفت که پرخوری می کنید.

برای این که بفهمید نیاز بدن تان به غذا تا چه حد است، باید عادت های غذایی تان را بررسی کنید و بدانید در روز چند وعده و هر وعده چه مقدار غذا می خورید، و مهم تر این که، دلیل برخوری خود را بفهمید. پرخوری معمولا می تواند نشانه یک مشکل اساسی باشد.

جلوگيري از پر خوري

زمانی که متوجه شدید بیش از حد غذا می خورید باید دلیل آن را در عادات غذایی تان جست وجو کنید تا بتوانید زندگی سالمی داشته باشید. قبل از این که از پرخوری کردن خود مطمئن شوید، لازم است عادات غذایی تان را بررسی کنید که آیا نشان دهنده مشکلاتی مربوط به سلامتی تان است یا علت دیگری دارد.

پرخوری می تواند نوعی اختلال در نظم غذا خوردن باشد، مثل اختلال بی اشتهایی یا پراشتهایی، که می تواند به مشکلات جدی مثل دیابت یا بیماریهای قلبی و عروقی منجر شود.

این نوع پرخوری کردن ممکن است با حالاتی مثل افسردگی یا احساس گناه همراه باشد و افرادی که به این مشکل مبتلا می شوند، سعی می کنند به تنهایی و دور از چشم سایرین غذا بخورند تا دیگران از میزان غذا | خوردن آنها مطلع نشوند.

راه حل جلوگيري از پرخوري

داشتن یک برنامه غذایی منظم باعث می شود فرد از تنقلات استفاده کنید. البته افراد پرخور با افرادی که برای ساختن ماهیچه، میزان زیادی گوشت و پروتئین مصرف می کنند بسیار متفاوت هستند.

پرخوری به معنی زیاد و بی رویه خوردن است. افراد پرخور حتی آن زمانی هم که گرسنه نیستند، غذا می خورند. از آن جا که مردان معمولا اشتهای بیشتری نسبت به زنان دارند، این مشکل در آنها زیاد به چشم نمی آید.

با این که پرخوری یک اختلال جدی در خوردن نیست اما باز هم ممکن است نشانه ای از وجود مشکلات جسمی یا روحی در فرد باشد.

دلایل بسیاری برای پرخوری وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

١- خستگی و بی حوصلگی: ممکن است دلیل پرخوری این باشد که کار دیگری غیر از خوردن به ذهن فرد نمی رسد. معمولا وقتی همه اطرافیان سرگرم کارهای خودشان هستند و تلویزیون هم برنامه جالبی ندارد، خیلی از افراد فقط برای گذراندن وقت چیزی می خورند. خوردن عملی درونی و حسی است و باعث تحریک حواس می شود.

به همین دلیل است که گاهی به عنوان یک تفریح از آن استفاده می شود. البته ممکن است تفریح خوبی باشد اما نباید به عنوان یک سرگرمی مثل بازی های ورزشی از آن یاد کرد.بهتر است مناسب بودن وزن و شکل بدن بر اساس تشخیص فردی متخصص باشد.

۲- اضطراب و فشارهای عصبی: اهمیتی ندارد که فشارهای عصبی و روحی از کجا می آیند (کار، خانواده، مدرسه و…)، مهم این است که همه مردم خواه ناخواه در طی روز با این مسائل دست به گریبان اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دو =