فردی که در دوران نوزادی چاق بوده، حتی اگر در دوران کودکی و نوجوانی لاغر باشد، در دوران جوانی و میانسالی دوباره چاق می شود.

براي مشاوره در زمينه لاغري با كلينيك تناسب اندام رسپينا تماس بگيريد.

توزیع چربی در نقاط مختلف بدن به هورمون های زنانه یا مردانه بستگی دارد.

توزیع سلول های چربی در بدن خانمها و آقایان با یکدیگر تفاوت دارد. سلول های چربی آقایان بیشتر در کمر، پهلو و شکم وجود دارند؛ این چربی ها نسبت به چربی خانم ها که در ران و باسن ذخیره می شود سوخت و ساز بیشتری دارند و زودتر آب می شوند.

البته چربی کمر، پهلو و شکم در آقایان بیشتر با بیماریهای قلبی و عروقی ارتباط دارد و گفته می شود هرچه اندازه دور کمر فرد افزایش یابد احتمال و استعداد ابتلای او به بیماری قلبی – عروقی بیشتر می شود؛

ولی در خانم ها به دلیل وجود هورمون های زنانه تا سن یائسگی احتمال خطر بیماری های قلبی و عروقی و همراهی آن با توده چربی بدن کمتر از مردان است. توزیع چربی در نقاط مختلف بدن زنان و مردان وابسته به هورمون های زنانه و مردانه است و هیچ دارویی نمی تواند این سبک تجمع چربی را تغییر دهد. اگر این چربی ها به صورت درازمدت باقی بمانند مقاوم شده و قابل آب شدن نیستند و در اصطلاح می گویند که چربی سلولیت پیدا کرده است.

کاهش فعالیت

مرفه شدن زندگی امروزه ما انسان ها و استفاده از انواع ماشین ها به جای کار بدنی، مصرف غذاهای پرچربی و پرکالری و مشاغل اداری و پشت میزنشینی سبب ایجاد مازاد کالری در بدن و به دنبال آن ایجاد بافت چربی در تعداد زیادی از افراد شده است، هر چند عده ای معتقدند با کاهش فعالیت و دریافت غذا، اشتها نیز کم میشود ولی این کاهش دریافت غذا به موازات کاهش فعالیت پیش نمی رود.

در واقع میزان دریافت غذا و اشتها هیچ گاه از حد معینی کمتر نمی شود. و حتی وقتی فرد کاملا بی حرکت است، باز هم میزان دریافت غذا و کالری او از حدی کمتر نمی شود که حتی این مقدار انرژی هم از نیازهای اولیه بدن او بیشتر است.افراد چاق نسبت به نشانه های غذا در محیط و خوشمزگی آن حساسیتی ویژه دارند.

ساختار مغزی

هورمون های ناحیه شکمی هیپوتالاموس میانی سبب تثبیت چربی ها در یک حد خاص می شوند که اصطلاحا به آن نقطه تنظیم می گویند و از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد.

با مطالعه روی موش ها متوجه شده اند که گاه با تخریب این بخش از هپيوتالاموس ممکن است این تنظیم به هم بخورد. بدین ترتیب که موش هایی که به طور اتفاقی انتخاب شده بودند، پس از تخریب ناحیه میانی هیپوتالاموس دچار چاقی مفرط می شدند.

دانشمندان تعداد زیادی موش را به طور عمدی دچار تخریب ناحیه شکمی هیپوتالاموس میانی کردند و متوجه شدند که این موش ها همگی چاق شدند. آنها به این نتیجه رسیدند که این قسمت از هیپوتالاموس مسئول سیری است.

زیاد شدن سلول های چربی در دوران نوزادی زمینه چاقی در دوران بزرگسالی را فراهم می کند.

عوامل روان شناختی:

دیده شده است عوامل فرهنگی، خانوادگی وسایکودینامیک در پیدایش چاقی مؤثرند. برخی از افراد یاد گرفته اند که استرس، هیجان و خشم خود را به غذا منتقل کنند، در نتیجه هنگام مواجهه با این حالات دچار کم خوری یا پرخوری می شوند.

به نظر می رسد افراد چاق نسبت به نشانه های غذا در محیط و خوشمزگی آن حساسیت غیرعادی دارند و در صورت دسترسی به غذا قدرت متوقف کردن خود را ندارند و نمی توانند کم غذا بخورند. در واقع این افراد به محرک های خارجی مانند بو، رنگ و طعم غذا حساساند، ولی به محرک های درونی که از سیر شدن آنها حکایت می کند غیرحساس هستند.

اختلالات تغذیه ای به جز دلایلی که ذکر شد، معمولا در افراد زیر بیشتر مشاهده می شود:

١. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند.

۲- افرادی که در زندگی احساس عدم کنترل و ناکارآمدی می کنند.

٣- افرادی که افسرده، خشمگین و مضطرب هستند.

۴- افرادی که پیش تر به لحاظ میزان وزن و ظاهرشان مورد آزار و اذیت و تمسخر قرار گرفته اند.

۵- افرادی که دارای روابط و خانواده آشفته ای هستند.

سیری و گرسنگی چه نقشی در کنترل خوردن و تنظیم وزن دارند؟

سیری احساسی است که هنگام برطرف شدن گرسنگی فرد بعد از غذا خوردن ایجاد می شود. وقتی فردی شروع به غذا خوردن می کند .

مواد موجود در غذا و موادی که به وسیله دستگاه گوارش ترشح می شوند از طریق جریان خون به هیپوتالاموس – که قسمتی از مغزاست – می رود و احساس سیری ایجاد می شود. علاوه بر این، عوامل روانی، افکار و احساسات، دستگاه بویایی، دیدن غذا یا شنیدن مطلبی در مورد آن، محیط راحت و گوش دادن به موسیقی ملایم و مطبوع می تواند بر میزان میل به غذا و اشتها اثر بگذارد و ممکن است اشتهای فرد برای خوردن افزایش پیدا کند یا حتی دچار سیری ناپذیری شود.

گرسنگی نیز به سادگی ایجاد نمی شود و بر اثر پیام های ارسالی از دستگاه گوارشی، تغییر مواد شیمیایی موجود در خون، تغییر میزان قند خون و مجموعه ای دیگر از عوامل پدید می آید که همه توسط مرکز گرسنگی در مغز تنظیم می شوند.
طبعا حالت های هیجانی و روانی فرد نیز بر مرکز سیری و گرسنگی تأثیر دارد و دیده می شود که در برخی افراد با وجود تمام پیام های ارسالی مبنی برسیری، وجود عوامل هیجانی سبب کمرنگ شدن پیام ها و پرخوری میشود.

معمولا تا چه سنی احتمال چاق شدن وجود دارد؟

معمولا مردان تا ۵۰ سالگی و زنان تا ۶۰ سالگی احتمال چاق شدن و افزایش وزن دارند و پس از آن شروع به لاغر شدن می کنند.

چاقی هنگامی اتفاق می افتد که دریافت کالری بدن بیش از نیازهای روزانه آن باشد که این افزایش دریافت کالری می تواند بسیار کند و نامحسوس اتفاق بیفتد و فرد متوجه نباشد که به تدریج چاق می شود.

گاه نیز عادت به دریافت کالری زیاد و پرخوری از نظر فرهنگی و سنتی در برخی از جوامع باقی مانده است. در واقع با وجود این که فعالیت افراد کم شده است، الگوی مصرف غذا در آنها تغییری نکرده و حتی گاهی غذاهای پرکالری و پرچربی امروزی جای بسیاری از غذاهای سالم و پرفیبر سنتی را گرفته است.

پس برای لاغر شدن و جلوگیری از افزایش وزن در هر سنی دو راه وجود دارد: کاهش مصرف کالری یا افزایش میزان تلاش و فعالیت.

با توجه به این که اکثر شغل ها و حتی خانه داری نیز با تحرک و کار بدنی کمتری نسبت به گذشته همراه است، و استفاده از غذاهای سرخ کرده و چرب، انواع سس ها و شیرینی ها افزایش یافته، بیشتر از قبل با خطر افزایش وزن افراد جامعه به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی مواجه هستیم. تا وقتی الگوهای تغذیه با نیاز روزمره فرد و نوع فعالیت او متناسب نباشند این مشکل پابرجا می ماند.

اگر چاقی یا لاغری به علت وراثت باشد، چطور می توان آن را مهار کرد؟

افرادی که چاقی یا لاغری آنها به دلیل وراثت است، باید برای کنترل وزن خود از روش هایی مانند ورزش و انجام دادن کارهای پرتحرک، رژیم غذایی مناسب و یا مصرف برخی داروها با تجویز پزشک پیروی کنند.

روش های مهار کردن وزن و چاقی در صفحات آینده آمده است، ولی در این جا باید یادآور شد افرادی که به علل وراثتی افزایش وزن دارند باید با تلاش بیشتر یا به مدت طولانی تری افزایش وزن و چاقی خود را کنترل کنند و یا باید مادام العمر رژیم های غذایی مخصوص و کم کالری و کم چربی را رعایت کنند تا وزن متعادلی داشته باشند.

این افراد مجبورند برای پنهان کردن چاقی خود از لباس ها یا پوشش های خاصی استفاده کنند. در چاقی مقاوم ممکن است برخی از عمل های جراحی برای کاهش خوردن یا خارج کردن چربي از بدن صورت مي گيرد.

براي مشاوره در زمينه لاغري با كلينيك رسپينا تماس بگيريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 13 =