شخصی می گوید که میدانم با خوردن غذایی کم، لاغر می شوم ولی اشتهای من خیلی زیاد است و نمی توانم غذایی کم بخورم. فکر می کنم این حالت ارثی است و راه فراری ندارد. حتی در کتابی خوانده ام که مرکزی وجود دارد که مربوط به گرسنگی و سیری است و این مرکز به صورت ارثی کار می کند.

برای مشاوره در زمینه لاغری تماس بگیرید.

نگاهی به پراکندگی چاقی نشان میدهد که چاقی در بین افراد فقیر، ورزشکار و افرادی که کارهای سخت انجام می دهند، به ندرت دیده می شود. در عوض، این عارضه در افراد مرفه که اطلاعات کمی در مورد تغذیه دارند، بیشتر دیده میشود. افراد مرفهی که از اطلاعات خوبی برخوردارند، کمتر از مرفهینی که اطلاعات کافی ندارند، چاق می شوند.

در زمانهای جنگ، قحطی، خشکسالی و… در هر کشوری، تعداد افراد چاق کمتر می شود. با افزایش قدرت اقتصادی کشور، پیشرفت صنعتی و کم شدن فعالیتها و کارهای جسمی، چاقی افزایش می یابد. همین پیشرفتها باعث شده تا در زمان ما، چاقی بسیار زیاد شود و به صورت یکی از مشکلات اصلی جامعه درآید.

اگر به دقت نگاه کنید، بسیاری از افراد را می بینید که ابتدا لاغر بوده اند و اکنون با تغییراتی که در زندگی و شغل آنها بوجود آمده، چاق شدهاند. همچنین اشخاصی را می بینید که زمانی چاق بوده اند ولی با تغییر وضع زندگی، به افرادی لاغر تبدیل شده اند.

این مواردی، نشان میدهند که وضعیت زندگی، فعالیت، مقدار غذا و… در چاقی نقش مهمی دارند. شما هم می توانید با افزایش اطلاعات تغذیه ای خود، لاغر شود. هرگاه احساس ناامیدی می کنید کمی به گسترش چاقی فکر کنید و سپس با خود بگویید،

آیا چاقی من بی دلیل است؟!

– فرض کنیم که شما نمی توانید لاغر شوید، ولی آیا نمی توانید جلوی افزایش وزن خود را هم بگیرید؟ اگر فکر می کنید که این حرفها فایدهای ندارد و به هر حال چاق می مانید، سعی کنید با داشتن رژیم مناسب، وزن خود را در حد فعلی نگه دارید و از افزایش بیشتر آن جلوگیری کنید.

ورزش، فعالیت و رژیم غذایی، تنها به خاطر کم کردن وزن نیست. این موارد، سلامتی انسان را تأمین می کنند. شخصی با وزن متعادل نیز باید ورزش کند و رژیم غذایی صحیح داشته باشد تا سلامتی خود را حفظ کند. بنابراین با این فرض که هیچ چیز باعث لاغری شما نمی شود، باز هم ،ورزش و رژیم غذایی صحیح، باعث سلامتی و شادابی شما می گردد. این بار سعی کنید به خاطر سلامتی ورزش کنید و رژیم غذایی صحیح را رعایت نمائید.

– کمی به قانون بقای ماده و انرژی فکر کنید. اگر این قانون را به یاد ندارید، به کتاب علوم سال سوم راهنمایی مراجعه کنید و این قانون را مطالعه نمائید. حالا ببینید

آیا امکان دارد که چربی از راهی غیر از خوردن غذا در بدن انسان جمع شود؟

آیا می شود کسی ورزش کند و این ورزش، بدون انرژی انجام شود؟

آیا تا به حال، میزان انرژی غذایی را که می خورید، حساب کرده اید؟ از کجا میدانید که غذای دریافتی شما کم است و با این حال چاق می شوید؟

اگر مطمئن شدید که تنها علت چاقی، مصرف بیش از نیاز غذا می باشد، بدانید که رژیم غذایی، همراه با ورزش، باعث می شود تا از طرفی نیاز شما به انرژی افزایش یابد و از طرف دیگر، انرژی کمتری به بدن شما برسد. این دو موضوع باعث لاغری شما می شود.

ولی اگر هنوز شک دارید که چاقی یعنی انرژی اضافه که به صورت چربی در بدن ذخیره شده است، رژیم گرفتن فایده ای ندارد، چرا که به زودی از آن ناامید می شوید. بنابراین تکلیف خود را مشخص کنید.

آیا می خواهید تا آخر عمر افسوس بخورید؟

آیا می خواهید همیشه از مشکل چاقی رنج ببرید؟

و یا دوست دارید که مشکل خود را حل نمائید؟

هر روز چند بار با خود بگویید:

مصرف غذای بیش از نیاز، باعث چاقی من شده است. با ورزش و رژیم غذایی صحیح، مصرف غذایم را به اندازه ی نیازم می کنم و به وزن طبیعی می رسم.

چرا لاغر نمی شوم؟

اشخاصی که زمانی لاغر بوده اند و اکنون چاق شده اند، کمتر این سؤال را می پرسند. این سؤال، بیشتر برای افرادی ایجاد می شود که همیشه چاق بوده اند. این افراد بعد از اینکه مدتی رژیم گرفتند یا ورزش کردند، نگاهی به خود می کنند و می بینند که فایده ای نداشته است. آنها در این مدت، لاغر نشده اند.

این افراد با خود می گویند: چرا لاغر نمی شوم؟

همین سؤال باعث میشود تا فکر آنها به طرف جواب اشتباهی برود. آن جواب اشتباه این است که حتما چاقی من ارثی است. در پی این جواب، فکرهای دیگری به ذهن او می آید. من هیچ چیز هم که نخورم، باز چاق میشوم.
چاقی من مربوط به غذا نیست. من به طور ارثی چاق می شوم. من استعداد چاقی دارم و رژیم غذایی و ورزش برایم فایده ای ندارد و اگر می خواهید جواب صحیح را پیدا کنید و علت واقعی لاغر نشدن خود را بیابید، چند دلیل زیر را بخوانید. سپس کمی با خود فکر کنید و بار دیگر از خود بپرسید،

چرا لاغر نمی شوم؟

١- ممکن است شما در حال لاغر شدن هستند ولی اشتباه فکر می کنید که لاغر نمی شوید. به طور ظاهری به خود نگاه می کنید و متوجه لاغر شدن خود نمی شوید. بنابراین آیا مطمئن هستید که با رژیم غذایی همراه با ورزش، وزن کم نکرده اید؟

وزن خود را به طور دقیق، با ترازو بکشد و از این طریق، در مورد کم کردن وزن قضاوت کنید. توجه کنید که مقدار لباس، ترازو و زمان وزن کردن شما ثابت باشد. همچنین ممکن است مقدار چربی بدن شما کم شده ولی به علت ورزش کردن، عضلات شما بزرگتر شده باشند. در این صورت، وزن شما کم نگردیده حتی بیشتر شده است، اما میزان چربی شما، کمتر شده است.

٢- ممکن است فقط ورزش را شروع کرده اید ولی غذای شما، بعد از شروع ورزش، بیشتر شده است. در این صورت هم انرژی دریافتی و هم انرژی مصرفی شما بیشتر شده است. این کار باعث می شود که وزن شما ثابت بماند و کم نشود.

٣- ممکن است ورزش، باعث کم شدن فعالیت های دیگر شما شده باشد. شخصی را در نظر بگیرید که روزانه نیم ساعت پیاده روی را به برنامه ی خود اضافه کرده و در عوض، یک ساعت به خواب خود اضافه نموده است. او به خاطر اینکه صبح سرحال باشد، بازی با بچه ها، کمک در کارهای خانه و… را کنار گذاشته است. اگر میزان انرژی مصرفی را حساب کنیم، متوجه می شویم که در مجموع، از زمانی که ورزش را شروع کرده، انرژی مصرفی او به جای آنکه بیشتر شود، کمتر شده است.

۴- چیزی که مهم است، کم شدن انرژی غذای شما می باشد. ممکن است رژیم غذایی شما به شکلی است که میزان مصرف غذای شما را کم کرده ولی انرژی غذای شما کمتر نشده است. به قسمت «چه غذاهایی مرا چاق می کنند مراجعه کنید.

۵- چنانچه رژیم غذایی شما، صحیح بوده و با هیچ یک از مشکلات بالا روبرو نبوده اید، باز هم ممکن است در مدت ۱۰-۱۴ روز، هیچ وزنی کم نکنید و حتی وزن شما کمی بالاتر رود. این موضوع به علت جمع شدن آب در بدن است. مطمئن باشید که حداکثر پس از دو هفته، شروع به کاهش وزن می کنید. البته اگر در این دو هفته، وزن اضافه کرده باشید،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 14 =